Reklamuesit fillojnë të largohen nga platformat e Apple

mollë Ai ka punuar për muaj të tërë për ta bërë reklamimin më "legal" dhe më të respektueshëm ndaj pajisjeve tona, diçka që ne e dimë se ka funksionuar mjaft mirë që nga momenti kur pamë CEO të Facebook të ankohej për të. Çdo gjë që përfundon duke e bezdisur Facebook-un është më mirë për ne si shoqëri.

Në këtë rast, reformat e privatësisë në iOS nënkuptojnë që kompanitë tani investojnë më shumë në reklama drejtuar përdoruesve të Android dhe braktisin platformat e Apple. Pa dyshim, një lëvizje që ne mund ta kuptojmë si një sukses të menjëhershëm të planeve të Apple, mos harroni të klikoni në "kërkoni aplikacionin të mos gjurmojë".

Nga Wall Street Journal tregojnë se çmimet e reklamave që synojnë përdoruesit e iOS kanë rënë ndjeshëm, ndërsa çmimi i reklamave që synojnë përdoruesit e Android është rritur, arsyeja është e qartë, është shumë më e lehtë për të identifikuar dhe kapur përdoruesin Android nga disa masa të privatësisë që kanë këto pajisje, shitur në Google që nga momenti kur kanë lindur.

Reklamuesit kanë humbur shumë nga informacioni që i bëri reklamat iOS kaq tërheqëse, tani sistemi kufizon hyrjen dhe përdoruesi ka kontroll mbi to. Muajt ​​e fundit, blerësit e reklamave i kanë përqendruar përpjekjet e tyre në reklamat Android, që duken më efektive, duke braktisur progresivisht platformën iOS.

Pa shkuar më tej, në Facebook ka pasur një rritje prej rreth 20% të investimeve për reklama në pajisjet Android, i njëjti 20% që ka rënë midis majit dhe qershorit për përdoruesit e iOS pasi që është konfirmuar që përmirësimet e zbatuara në iOS 14.5 dhe 14.6 në nivelin e privatësisë kanë qenë plotësisht efektive. Apple ka kontribuar pak për ta bërë këtë një botë më të mirë, a do të regjistrohen të tjerët?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.