Riciklimi i iPhone është një minierë ari për Apple

Liam

Nëse të gjitha pajisjet dhe orët inteligjente nuk punojnë më, Apple mund të ketë një të ardhme të begatë financiare në riciklimin e iPhone.

Kompania lëshoi ​​raportin e saj vjetor mjedisor, i cili mbulon tërë vitin 2015. Ndërsa e gjithë gjëja është mjaft interesante, ne me të vërtetë filluam t'i kushtojmë vëmendje pjesës ku kompania ndan sasia e materialit që është rikuperuar nga iPhone të ricikluar, kjo që korrespondon me nismën e saj të riciklimit si kompani; por gjithashtu përfshin iPad, Apple Watch dhe të gjitha pajisjet e tjera që njerëzit kanë dërguar për riciklim.

Apple thote gjetën më shumë se 27 milion kg material, dhe me çmimin e sotëm, vlen të përmendet se ato janë më shumë se 50 milion dollarë.

Ari është i vetmi me vlerë gati 40 milion dollarë në total, siç raportohet nga Business Insider. Por ka kureshtje për pjesën tjetër të materialeve, kështu që ne i paraqesim këto shifra përmes çmimeve të metaleve të sotme (të konsultuara më 14 prill) për të parë se çfarë të tjerët pasuritë Apple po merr për projektin e saj të riciklimit. Këtu është lista (paraqitur në dollarë):

 • Bakri - 6,4 milion dollarë
 • Alumini - 3.2 milion dollarë
 • Argjend - 1.6 milion dollarë
 • Nikel - 160.426 dollarë
 • Zink - 109.503 dollarë
 • Plumbi - 33.999 dollarë

Sigurisht, asnjë nga këto shifra nuk është 40 milion dollarë, por gjithçka shtohet.

Sigurisht, nuk është se Apple po i shet këto materiale tek kompani të tjera ose i shet në tregun e zi (shpresojmë që jo), ka më shumë të ngjarë që të ripërdoren sa më shumë në pajisjet e reja.

"Në vitin 2015, rreth 40 milion kilogram mbeturina elektronike u mblodhën përmes programeve tona të riciklimit," thotë Apple. "Kjo është 71 përqind e peshës totale të produkteve që kemi shitur shtatë vjet më parë."

Lajmi i parë i iniciativës së riciklimit në ngjarjen më të fundit të biznesit, kur Apple prezantoi atë Robot tepër i efektshëm (dhe pak i frikshëm) i riciklimit të iPhone, Liam, në botë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.