Ringjallni Apple Watch me këto veçori të reja të watchOS 3 (I)

aktiviteti watchOS-3

Tani është një muaj që kur kompania jonë e preferuar prezantoi Apple Watch Series 1 dhe 2. Të dy kanë procesorë të fuqishëm me dy bërthama dhe ofrojnë performancë dhe fuqi më të madhe. Por nëse keni një brez të parë Apple Watch dhe nuk jeni të gatshëm të zbrazni përsëri xhepin tuaj duke blerë një nga pajisjet aktuale, duhet ta dini se me instalimin e watchOS 3 ora juaj Apple do të ndihet si e re.

watchOS 3 integron ndryshime të mëdha si një funksion krejtësisht i ri për butonin anësor që tani tregon një dock me aplikacionet më të përdorura deri në shtatë herë më shpejt sesa në watchOS 2. Kjo ndryshon plotësisht mënyrën e bashkëveprimit me orën, por ka edhe të vogla Ndryshimet si pauza automatike për stërvitje, mënyra e re e dërgimit të mesazheve në formën e doodles ose sfera e re kushtuar Aktivitetit. Pastaj, Ne bëjmë një rishikim të plotë të këshillave më të mira në mënyrë që me watchOS 3 Apple Watch-i juaj të mos ketë zili asgjë për modelet e reja.

Rregullo Dock

"Shikimet" që u shfaqën kur fshikët gishtin lart në ekran janë zhdukur dhe tani, vetëm duke shtypur butonin anësor, do të shfaqet Dock në të cilin përfshihen aplikacionet më të përdorura. Aty mund të vendosni çdo aplikacion, dhe ato azhurnohen vazhdimisht në mënyrë që informacioni të azhurnohet menjëherë (ose pothuajse).

Mund të vendosni deri në 10 aplikacione në bankën e të akuzuarve. Për ta bërë këtë, hapni aplikacionin Apple Watch në iPhone tuaj, pastaj vizitoni My Watch> Dock. Shtypni Edit në të djathtë sipër dhe shtoni, fshini ose zgjidhni rendin në të cilin dëshironi të shfaqen.

Dok Apple Watch

Përfitoni nga Qendra e Kontrollit

tani, kur rrëshqisni gishtin lart në ekran, shfaqet qendra e re e kontrollit në të cilën mund të kontrolloni se sa bateri ju ka lënë dhe të keni qasje të shpejtë dhe të lehtë në funksione të tilla si modaliteti i aeroplanit, aktivizoni heshtjen ose dridhjet, dëboni ujin, bllokoni Apple Watch me një kod hyrjeje, kërkoni për iPhone tuaj ose AirPlay.

Apple Watch Qendra e re e Kontrollit

Ftojini miqtë tuaj të ndajnë Aktivitetin

Aktiviteti tani ka përfshirë funksione shoqërore. Ju do të jeni në gjendje të shihni progresin e përditshëm të miqve tuaj në lidhje me qëllimet e tyre. Ju gjithashtu mund të dërgoni mesazhe inkurajimi në mënyrë që miqtë tuaj të mos dorëzohen dhe nëse ndiheni të aftë për këtë, ata mund të konkurrojnë me ta edhe nëse distanca ju ndan.

Për të përfituar nga këto karakteristika, duhet të ftoni miqtë tuaj të ndajnë detajet e tyre me ju dhe të presin që ata t'i pranojnë. Kjo mund të bëhet në aplikacionin iOS Activity (jo nga aplikacioni Watch në iPhone ose nga vetë ora).

Aktiviteti i ndarjes së Apple Watch

Aktivizoni pauzën automatike për stërvitjet tuaja

Një nga tiparet më të dobishme të watchOS 3 kur bëhet fjalë për aktivitetin fizik është pauzë automatike. Tani, kur jeni duke vrapuar dhe duhet të filloni në një semafor, ora juaj do ta zbulojë atë dhe do të ndalojë automatikisht pa pasur nevojë të bëni asgjë.

Ndalimi automatik i aktivitetit nuk është aktivizuar si standard, prandaj duhet ta aktivizoni nga aplikacioni Apple Watch në iPhone tuaj: Ora ime> Trajnimi dhe aktivizoni opsionin.

Nëse nuk doni të aktivizoni pushimin automatik, mund ta ndërpritni aktivitetin tuaj duke rrëshqitur ekranin e orës djathtas për të shfaqur opsionet e ndërprerjes, përfundimit dhe bllokimit të orës.

Apple Watch, aktivizoni pauzën automatike për stërvitjet tuaja

Përfitoni nga shkrimet me dorë

Ka raste kur nuk mundeni, ose nuk dëshironi të merrni iPhone tuaj ose të diktoni se përgjigja ndaj një mesazhi nuk është e mundur dhe as nuk keni të ruajtur përgjigjen më të përshtatshme të paracaktuar. Pikërisht për ato momente ju mund të përfitoni nga ai funksion "shkarravitje" ose shkrim dore në ekranin e Apple Watch.

dërgoni një mesazh me një doodleThjesht prekni flluskën gjigande të gërvishtjes në opsionet e përgjigjes, të cilat përfshijnë gjithashtu Prekjen Dixhitale, emoji, diktimin e zërit dhe çdo përgjigje të shpejtë që tashmë keni ruajtur.

Doodles në Apple Watch

Kemi ende shumë këshilla për të rishikuar, prandaj mos harroni pjesën e dytë të këtij postimi, sepse më e mira është ende për të ardhur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Louis V dijo

  Scribble nuk funksionon ende me gjuhën spanjolle, a kam të drejtë?

  1.    Tonik. dijo

   Këta njerëz nuk kanë asnjë ide të ndyrë. Ata i përkushtohen vetëm përkthimit nga faqet e internetit amerikan. Ju i kapni në një dorëheqje çdo dy herë tre. Funksioni «doodle» nuk shfaqet në orën time ...
   A mendoni se kur Apple e mbjell atë në Spanjisht do ta quajë "doodle"?