Nanoleaf Canvas, dekorimi dhe dobia në pjesë të barabarta

Dritat inteligjente zënë gjithnjë e më shumë cepa të shtëpisë sonë, qoftë për të ndriçuar një dhomë, për të krijuar një atmosferë të relaksuar ndërsa lexojmë ose shijojmë filmin tonë të preferuar, ose për qëllime thjesht dekorative. Nanoleaf na ofron një sistem ndriçimi që bashkon disa nga këto qëllime në një pajisje të vetme, por kjo gjithashtu na lejon të kontrollojmë mjediset tona HomeKit falë paneleve të prekjes.

Ne analizojmë Nanoleaf Canvas Starter Kit, një sistem i përbërë nga nëntë panele me shkëlqim me prekje dhe gjithçka që është e nevojshme për instalimin e tij, me ndriçim fiks, të animuar, në ritmin e muzikës dhe njohjen e gjesteve të prekjes për kontrollimin e vetë Nanoleaf Canvas dhe pajisjeve të tjera HomeKit.

Një paketë e plotë fillestare

"Starter Kit" përmban gjithçka që ju nevojitet për të instaluar nëntë panelet e dritës. Një transformator që do t'ju furnizojë me energji elektrike (deri në njëzet panele), ngjitësit për ta vendosur atë në mur ose ndonjë sipërfaqe të sheshtë dhe lidhësit që shërbejnë për të bashkuar panelet e ndryshme dhe për t'i furnizuar me energji. Ju nuk do të keni nevojë për asgjë tjetër për instalimin e sistemit, as një mjet i vetëm.

Të gjithë panelet janë saktësisht të njëjta përveç një, i cili është kontrolluesi i sistemit. Isshtë lehtësisht e identifikueshme sepse përfshin disa kontrolle prekëse në njërën nga skajet, si dhe një afishe që shpjegon ato kontrolle. Ky panel special është ai që kontrollon të gjithë sistemin e ndriçimit dhe është i aftë të trajtojë deri në 500 panele. Për shkak se ky sistem është i zgjerueshëm duke blerë të gjitha panelet shtesë që dëshironi, duke marrë parasysh ato kufij: 20 për transformator, 500 për kontrollues.

Instalim shumë i thjeshtë

Kur dikush përballet me njërën nga këto komplete, zakonisht bëhet me një farë frike, por asgjë nuk mund të jetë më larg së vërtetës. Përveç faktit që sistemi i montimit është shumë i thjeshtë falë lidhjeve dhe ngjitësve, ne kemi ndihmën e jashtëzakonshme të aplikacionit Nanoleaf që kemi në dispozicion në App Store falas (lidhje) Falë përdorimit të Realitetit të Zgjeruar, ne mund të krijojmë modelin tonë në iPhone dhe të shohim se si duket duke përdorur kamerën.

Dy këshilla për montim: krijoni dizajne të shumta, mos u ngjitni me të parën, shikoni se si është në zonën ku do ta vendosni, dhe pastaj vendosni. Kur të keni vendosur tashmë për montimin, së pari vendosni kontrolluesin, lidheni atë me transformatorin në mënyrë që ai të ndizet, dhe më pas vazhdoni të vendosni panele, me sistemin të ndezur, në mënyrë që të kontrolloni nëse gjithçka është vendosur në mënyrë të duhur dhe panelet të jenë të lehta lart, duke shmangur nevojën për të rivendosur një sepse nuk e keni vendosur mirë lidhësin.

Alexa, "Asistenti i Google" dhe HomeKit

Ne mund të kontrollojmë panelet e dritës Nanoleaf përmes tre ndihmësve kryesorë. Integrimi me HomeKit është i plotë dhe konfigurohet në të njëjtën mënyrë si çdo dritë tjetër inteligjente, pas skanimit përkatës të kodit QR që përfshihet në transformator dhe në manualin e udhëzimeve. Nga aplikacioni House mund ta përdorim si çdo dritë tjetër që ndryshon ngjyrat, mund ta përfshijmë në ambiente, automatizma, etj. Por ne nuk do të jemi në gjendje të përdorim funksionin me shumë ngjyra, as animacionet dhe as funksionin "Rythm" që e bën atë të ndryshojë ngjyrën në ritmin e muzikës.

Për të gjithë këtë ekziston aplikacioni Nanoleaf, me të cilin mund të konfigurojmë një numër të pafund kombinimesh ngjyrash, ose të vendosim një ngjyrë të vetme, të krijojmë animacione ose shkarkoni të gjitha krijimet që përdoruesit e tjerë të Nanoleaf kanë ngarkuar në aplikacion, dhe e gjithë kjo plotësisht falas. Ka diçka për të gjitha shijet, që nga dritat relaksuese të ambientit deri te animacionet disko. Përveç kontrollit të paneleve me aplikacionin, mund ta bëni përmes panelit kryesor, me butonat e prekjes që ju japin mundësinë e hyrjes së shpejtë në funksionet e ndryshme.

Nanoleaf gjithashtu zgjidh në një mënyrë shumë kreative kufizimet e aplikacionit Home, duke krijuar mjedise për secilën nga përbërjet që dëshironi. Në këtë mënyrë ju mund të kontrolloni ndriçimin përmes aplikacionit Home, përmes Siri në iPhone ose në HomePod. Një mjedis për çdo kombinim ngjyrash ose animacion dhe problem i zgjidhur.

Kontrollet me prekje

Por pa dyshim gjëja më e habitshme në lidhje me këtë Canole Nanoleaf është mundësia e kontrollit të tij duke prekur secilin panel. Ju mund të menaxhoni shkëlqimin duke rrëshqitur dorën tuaj mbi panelet dhe mund të kontrolloni vetë pajisjen dhe çdo pajisje tjetër që keni në HomeKit duke shtypur në secilin panel. Secili prej paneleve në këtë sistem është një buton i rregullueshëm për të kontrolluar HomeKit, me tre veprime në secilin panel: një prekje, dy prekje dhe një prekje e gjatë.. Shumëzoni ato tre gjeste në të gjitha panelet dhe do të shihni se mundësitë e ofruara nga kjo Canole Nanoleaf janë të mëdha. Dëshironi të ndizni dritën në dhomën e ndenjes? Të fiken të gjitha dritat? Vendosni një atmosferë romantike? Krijoni ndriçimin perfekt për lexim? Epo, e gjithë kjo mund të bëhet nga kjo Canole Nanoleaf.

Mendimi i redaktorit

Nanoleaf ka krijuar një sistem ndriçimi që mund të shkojë nga elegante dhe ekstravagante, nga relaksuese në stimuluese dhe nga dekorative në praktike në sekondë. Shkathtësia e Nanoleaf Canvas e bën atë aksesorin HomeKit që më ka habitur më shumë tani, sepse është shumë më tepër sesa thjesht një element dekorativ për murin. Sikur ta kishte këtë funksion, çmimi i tij ishte 196 € në Amazona Unë do ta bëja atë thjesht një trill të shtrenjtë, por me të gjitha mundësitë që ofron, është një pajisje shtesë Kjo do t'i bëjë të gjithë në botën HomeKit të dashurohen.

Kanavacë Nanoleaf
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 5 yje
196
 • 100%

 • Dizajn
  Redaktori: 100%
 • Ngarje
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Instalim dhe trajtim i lehtë
 • Karakteristikat argëtuese
 • Element dekorativ
 • Mundësi e pakufizuar zgjerimi
 • Prekni funksionet për të kontrolluar mjediset HomeKit
 • Në përputhje me HomeKit, Alexa dhe "Asistentin e Google"

Contras

 • Cmim i larte

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.