Rishikimi i Apple Watch Ultra: jo vetëm për atletët

Ora e re inteligjente e Apple u prezantua mes videove tronditëse që tregojnë përdorimin e saj në sportet më ekstreme, por është një Apple Watch që ka gjithçka që ju nevojitet për t'u përshtatur me çdo përdorimshumë më mirë se modeli konvencional.

Ishte protagonisti i madh i prezantimit të fundit të Apple, sepse në mes të prezantimeve mjaft pa kafeinë, ishte i vetmi produkt që ofronte mjaft risi për t'i bërë përdoruesit e Apple të bien në dashuri. Një ekran më i madh dhe më i ndritshëm, një bateri që mund të zgjasë të paktën dy herë më shumë sesa jemi mësuar, materialet premium dhe një dizajn sportiv i mrekullueshëm janë përbërësit që e bëjnë këtë Apple Watch objekt të dëshirës së shumicës, pavarësisht nëse bëni maratonë, zbrisni 50 metra nën det apo thjesht ecni nëpër fshat herë pas here.

Dizajni dhe materialet

Që kur Apple prezantoi Apple Watch-in e parë në shtator 2014, megjithëse nuk doli në shitje deri në prill 2015, dizajni ka mbetur praktikisht i pandryshuar në të gjitha modelet e reja. Ndryshimet kanë qenë minimale, me ekranin si protagonist kryesor dhe vetëm ngjyrat e ndryshme që janë shfaqur dhe zhdukur nga katalogu i tij, kanë sjellë ndryshime të dukshme në orën inteligjente Apple. Edhe për modelet më me përvojë, diferencimi i modeleve nga vite të ndryshme është mjaft i ndërlikuar.. Kjo është arsyeja pse që kur filluan thashethemet për këtë Apple Watch të ri "sportiv", pritshmëria ishte e madhe. dhe Apple ka arritur një dizajn të ri duke ruajtur thelbin e Apple Watch, me forma të dallueshme dhe kurorën e saj karakteristike që është shenjë dalluese e orës.

Apple Watch Ultra

Pamja e kësaj ore është e fortë dhe materialet e saj e vërtetojnë atë. Kristali i titanit dhe i safirit, dy elemente që nuk janë të reja për orën inteligjente të Apple, sepse në të kaluarën ka pasur modele që i kanë përdorur, por në këtë dizajn të ri duken edhe më impozante. Është një orë e madhe, mjaft e madhe dhe e trashë, jo e përshtatshme për kyçet e dorës më të vogla. Por nëse Apple Watch 45 mm ju përshtatet, do t'ju përshtatet edhe kjo, megjithëse do të duhet të mësoheni ta shihni atë në parakrah. Kurora dhe butoni anësor dalin nga kutia e orës, ndoshta është ajo që i jep orës pamjen më sportive, por këtë e bën me kujdesin dhe sqimën që e karakterizon Apple. Kurora e re më e madhe dhe me dhëmbë dallohet nga elementët e tjerë të orës. Fakti që Apple ruan një element klasik të bërjes së orës në Apple Watch është një deklaratë e qëllimit: ky është një minikompjuter, por mbi të gjitha është një element i prodhimit të orës që meriton kujdesin maksimal në detaje dhe kujdes në prodhim.

Në anën tjetër të kutisë gjejmë elementin e parë të ri: butonin e veprimit. Një buton i ri portokalli ndërkombëtar i personalizueshëm. Për çfarë është? Së pari për të tërhequr vëmendjen dhe për t'u bërë një shenjë dalluese e Apple Watch Ultra, dhe së dyti aftësia për të caktuar funksione të tilla si fillimi i aktivitetit fizik, ndalimi ose ndryshimi i tij, shënimi i pozicioneve në hartë apo edhe ekzekutimi i shkurtoreve që keni konfiguruar. Është gjithashtu butoni i përdorur për alarmin, një funksion i ri që lëshon një tingull të dëgjueshëm në një distancë të gjatë në hapësira të hapura. Nëse humbisni në male, ndoshta do t'ju ndihmojë. Në të njëjtën anë tani gjejmë një grup të vogël vrimash për altoparlantët.

Apple Watch Ultra me rrip portokalli

Baza e orës është prej materiali qeramik, dhe megjithëse dizajni është i ngjashëm me modelet e mëparshme, katër vida në qoshe kontribuojnë në këtë pamje të re industriale. Supozojmë se këto vida do t'ju lejojnë të ndryshoni baterinë e orës pa pasur nevojë ta dërgoni direkt në Apple dhe ta zëvendësoni me një njësi tjetër, siç ka ndodhur me Apple Watches deri më tani. Ky i ri Apple Watch Ultra është rezistent ndaj ujit dhe pluhurit, me iPX6 i certifikuar për rezistencë ndaj pluhurit dhe zhytjes deri në 100 metra dhe plotëson certifikimin MIL-STD 810H (testuar për lartësi, temperaturë të lartë, temperaturë të ulët, goditje termike, zhytje, ngrirje, shkrirje, goditje dhe dridhje)

Kur flasim për dizajnin e Apple Watch, nuk mund të harrojmë një element themelor të orës që nga gjenerata e parë: rripat. U bë shumë për mundësinë që Apple të përdorte një sistem të ri të bashkëngjitjes që i bënte rripat e zakonshëm të Apple Watch të papajtueshëm. Do të kishte qenë një lëvizje shumë e dëmshme për Apple, e cila nuk shet shirita saktësisht të lirë dhe përdoruesit vështirë se do ta kishin falur. Pas kaq shumë vitesh duke përdorur Apple Watch, dhe pas kaq shumë modelesh në kyçin tim, Unë tashmë kam një koleksion të vogël rripash duke përfshirë disa modele titani ose lidhje çeliku të Apple. Për fat të mirë nuk ka ndodhur kështu dhe ne mund të vazhdojmë t'i përdorim, megjithëse në varësi të modelit, rezultati përfundimtar mund të mos na bindë, sepse disa janë shumë të ngushtë. çështje shije

Apple Watch Ultra dhe rripat

Por Apple nuk mund të humbiste mundësinë për të krijuar rripa ekskluzive për Apple Watch Ultra dhe na ofron tre modele krejtësisht të reja. Çdo rrip ka çmimin "të ulët" prej 99€, pavarësisht modelit apo ngjyrës. Është gjithashtu i vetmi element që mund të zgjedhim kur blejmë orën, nuk ka më variacione të mundshme, sepse kemi vetëm një madhësi (49 mm), një lidhje (LTE + WiFi) dhe një ngjyrë (titanium). Zgjodha modelin me rripin portokalli Loop Alpine, me një sistem mbylljeje shumë origjinale dhe me një dizajn vërtet inovativ. Pjesët metalike janë titani, dhe rripi është një copë, nuk ka asgjë të qepur. Thjesht spektakolare. Zgjodha edhe rripin Ocean në ngjyrë blu, prej fibrolestomer (silikoni) dhe me kops dhe lak titani. E çmuar. Unë nuk kam blerë ende asnjë rrip Loop Trail, më shumë si rripat sportiv Loop najloni. Ato janë të disponueshme në ngjyra dhe madhësi të ndryshme, do të jetë vetëm çështje kohe që të bjerë edhe pak.

Ekran

Apple Watch Ultra i ri ka një madhësi prej 49 mm me më shumë hapësirë ​​për ekranin. Përveç kësaj, Apple ka hequr dorë nga xhami i lakuar, duke ofruar një ekran plotësisht të sheshtë, të mbrojtur nga një buzë e vogël e kutisë prej titani. Të mos harrojmë se edhe pse kristali është safir, elementi i dytë më rezistent ndaj gërvishtjeve në natyrë (vetëm pas diamantit), nuk është imun ndaj të qenit në gjendje të thyhet nën një ndikim të fortë. Testet që janë bërë tashmë kanë treguar se duhet të jetë shumë e fortë, por ne tashmë e dimë se si funksionojnë këto gjëra… një garë ultra nëpër Veleta, një rënie dhe një goditje në dërrasë të zezë dhe lotët na vijnë në sy.

Megjithatë, të mos gënjehemi... rritja e ekranit në praktikë është e papërfillshme në krahasim me Apple Watch Series 7 dhe 8 45 mm. Por do t'ju kushtojë të kuptoni se kjo, sepse Përshtypja në shikim të parë është se ekrani është më i madh. Fakti i të qenit i rrafshët, i të pasurit më shumë korniza, që nuk ka buzë të lakuar që kufizojnë dukshmërinë përmes kornizave, dhe ndoshta dëshira për të bindur veten, e bëjnë atë të duket "objektivisht" më e vjetër. Ajo që është shumë më e lartë është shkëlqimi, për të qenë më i saktë, dyfishi i asaj të modeleve të tjera. Kjo do të vërehet në dritën e ditës, kur dielli është i lartë dhe bie direkt në ekran, dukshmëria është shumë më e madhe. Ky ndriçim sigurisht që rregullohet automatikisht në varësi të dritës së ambientit.

Ekrani i natës i Apple Watch

Përveç përmirësimit të dukshmërisë në dritë, ata kanë krijuar gjithashtu një modalitet të ri nate në të cilin të gjithë elementët në ekran bëhen të kuq, duke lejuar që gjithçka të shihet në mënyrë perfekte në mjedise shumë të errëta pa i shqetësuar sytë apo sytë. pjesa tjetër. ai modalitet është ekskluziv për fytyrën e orës Guide, ekskluzive për këtë Apple Watch Ultra të ri. Forma ime e re e preferuar, me një dizajn estetik shumë të kujdesshëm ndërsa përfshin hapësira të shumta për të vendosur komplikimet që përdorni më shumë. Ai përfshin gjithashtu një busull që ju lejon të orientoheni në mënyrë të përsosur në ekskursionet tuaja të gjata në mes të askundit. Ose për të gjetur makinën në mes të parkingut gjigant të qendrës tregtare, falë komplikacionit të ri kushtuar shprehimisht atij funksioni.

Është një Apple Watch

Apple nuk do të jetë kurrë në gjendje të konkurrojë me markat si Garmin në tregun "ultra" të orëve të zgjuara sportive, sepse Apple do të duhet të na ofrojë gjithmonë një Apple Watch. Autonomia e Garmin është pothuajse e pafundme në disa prej modeleve të tij, falë rimbushjes diellore, por edhe falë një ekrani me konsum minimal energjie, por që nuk ka cilësinë e imazhit apo shkëlqimin e Apple Watch. Çdo model i Apple Watch që do të dalë në treg duhet të jetë të paktën i tillë, një Apple Watch, dhe prej andej lart. Ky model Ultra mund të bëjë gjithçka që mund të bëjë një Apple Watch Series 8, do të ishte qesharake nëse nuk do të ishte, dhe kjo do të thotë se është pothuajse e pamundur të arrihet niveli i specializimit që kanë modelet që janë krijuar vetëm për monitorimin e aktiviteteve sportive.

Me Apple Watch Ultra mund të bëni telefonata dhe të merrni telefonata. Sigurisht që mund t'i përgjigjeni WhatsApp-it ose mesazheve, të dëgjoni podcast-in tuaj të preferuar, të kontrolloni llambën në dhomën tuaj të gjumit dhe të kërkoni udhëzime për në dyqanin më të afërt Zara në stacionin e metrosë. Mund të paguani kudo falë Apple Pay, i cili përfshin pothuajse të gjitha bankat në vend. Dhe sigurisht që i keni të gjitha tiparet shëndetësore të Apple Watchtë tilla si monitorimi i rrahjeve të zemrës, ngopja me oksigjen, zbulimi i ritmit jonormal, zbulimi i rënies, monitorimi i gjumit, etj. Të cilave duhen shtuar funksionet e reja të Serisë 8 që përfshihen edhe në këtë model Ultra, si zbulimi i aksidenteve në trafik dhe sensori i temperaturës, për momentin i kufizuar në kontrollin e ciklit menstrual të gruas.

Apple Watch Ultra dhe kutia

Por është më shumë se një Apple Watch

Një model i quajtur Ultra duhet të ofrojë më shumë se një model normal dhe ka funksione të dizajnuara posaçërisht për ushtrimin e aktiviteteve sportive si alpinizmi, zhytja, etj. Ka një GPS me frekuencë të dyfishtë (L1 dhe L5) që ju lejon të rregulloni vendndodhjen tuaj më saktë, veçanërisht në vendet ku ka ndërtesa të larta ose shumë pemë. Gjithashtu ka një sensor thellësie, për t'ju treguar se sa metra keni zhytur veten dhe një sensor temperature për t'ju treguar se sa i thellë është uji i detit, ose nga pishina juaj.

Është gjithashtu më shumë se një Apple Watch sepse bateria e saj zgjat dy herë më shumë, me të vërtetë. Nëse keni një Apple Watch, do të jeni më se mësuar ta rikarikoni çdo natë. Unë e kam zakon prej kohësh që kur mbaron pasditja, e lë Apple Watch në karikuesin e saj dhe e gjej plotësisht të karikuar kur shkoj në shtrat, kështu që e bëj të monitorojë gjumin dhe të më zgjojë. zgjohem ne mengjes pa shqetesuar askend tjeter fle me mua. Epo, me këtë Apple Watch Ultra të ri, bëj të njëjtën gjë çdo dy ditë.. Meqë ra fjala, të gjithë karikuesit që kam në shtëpi funksionojnë në mënyrë perfekte me modelin e ri Ultra, thjesht duhet të keni kujdes që ta vendosni me kurorën e kthyer lart.

Apple Watch Ultra dhe iPhone 14 Pro Max

Pa qenë bateria e përsosur, kjo i bën gjërat shumë më të lehta. Nëse shkoni në një udhëtim të shkurtër, nuk keni nevojë të merrni një karikues për orën dhe monitorimi i gjumit është shumë më komod për t'u bërë pa pasur nevojë të shqetësoheni për rimbushjen e orës çdo ditë sepse nëse jo të nesërmen nuk arrin as pasdite me të. Ajo që vihet re është se koha e karikimit është më e gjatë, veçanërisht nëse përdorni një karikues konvencional siç është rasti im. Kablloja e karikimit që vjen në kuti është me karikim të shpejtë, me gërshetë najloni (për kur jeni në iPhone?), por unë preferoj të përdor dokimin tim Nomad. Dhe një funksion me konsum të ulët nuk do të vijë ende me të cilin autonomia mund të zgjatet deri në 60 orë, megjithëse ka qenë në kurriz të reduktimit të funksionaliteteve. Do të duhet të presim që të jetë në dispozicion dhe ta provojmë.

Vendimi përfundimtar

Apple Watch Ultra është Apple Watch më i mirë që çdo përdorues mund të blejë. Dhe kur them ndonjë përdorues, kam parasysh ata që kërkojnë një orë të bërë nga materiale premium (titan dhe safir) dhe duan të paguajnë 999 € për të. Për ekran, për autonomi dhe për përfitime, është shumë më superior se modeli tjetër më i fundit që Apple ka lançuar (Seria 8). Ai përfshin të gjitha veçoritë që tashmë i dimë nga Apple Watch, si dhe ekskluzivitete të tjera që e vendosin atë disa hapa mbi Serinë 8. Ndër arsyet për të mos e blerë atë, unë gjej vetëm dy: që nuk ju pëlqen dizajni, ose që nuk dëshironi të paguani çmimin e tij të lartë.. Nëse nuk jeni zhytës dhe nuk bëni alpinizëm, gjithashtu do t'ju pëlqejë shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Orestes dijo

    Ka ardhur koha që të përdoret për të monitoruar gjumin pa pasur nevojë ta karikoni më parë. Deri tani e keni përdorur karikimin për orën ose monitorin e gjumit, por jo të dyja në të njëjtën kohë. Bravo Apple.