Analiza e kutisë së re të Baterisë Smart për iPhone 11 Pro Max

Apple ka lansuar rastin e ri të Baterisë Smart për iPhone 11, 11 Pro dhe Pro Max, duke rritur autonominë e pajisjeve me 50% ndërsa mbron pajisjen tuaj. Por këtë vit ai ka shtuar edhe një surprizë: një buton kushtuar kamerës së iPhone me të cilin keni qasje të shpejtë në këtë funksion, duke bërë foto ose duke regjistruar video menjëherë pa pasur nevojë të zhbllokoni dhe klikoni në ikonën e kamerës. Ne ju tregojmë të gjitha detajet.

Autonomi më e madhe, përfitime më të mëdha

Ky është viti i parë në të cilin duket se mendimi i përdoruesve është unanim: bateria e iPhone-it të ri më në fund kënaq shumicën, veçanërisht atë të iPhone 11 Pro Max. Pas viteve të dëshirimit të baterive me më shumë autonomi, Apple ka arritur këtë 2019 një ekuilibër perfekt midis efikasitetit, energjisë dhe kapacitetit të baterisë për të na dhënë më në fund një iPhone që zgjat një ditë pa problemin më të vogël me përdorimin normal. Nëse kësaj i shtojmë karikimin e shpejtë dhe që në rastin e iPhone 11 Pro përfshihet edhe karikuesi i shpejtë, duket se mund t’i harrojmë bateritë e jashtme përgjithmonë.

Sidoqoftë, sa më shumë të keni aq më shumë dëshironi dhe tani që bateritë janë më të qëndrueshme, ne do të përdorim më shumë lojëra, do të regjistrojmë më shumë video 4K, do të dëgjojmë më shumë muzikë dhe do të shfletojmë më shumë duke përdorur lidhjen mobile, dhe do të shohim më shumë seri dhe filma në iPhone tonë. Këto kufizime që ne i vendosëm vetes kanë mbaruar në mënyrë që bateria të na arrijë natën dhe kjo do të thotë që ditët do të kthehen kur bateria do të jetë e ndershme. Për ato ditë, një bateri e jashtme do të jetë thelbësore, dhe komoditeti i ofruar nga një rast baterie ju bën të dashuroheni sapo ta përdorni.

I njëjti dizajn, më shumë veçori

Këllëfi i ri Smart Battery për iPhone 11, 11 Pro dhe 11 Pro Max ka të njëjtin dizajn si bateritë e viteve të kaluara, përveç hapësirës së dukshme për lentet e kamerës dyfishe / trefishe. Ngjyrat kanë ndryshuar disi, dhe tani i kemi në dispozicion në të bardhë, të zezë dhe rozë, por ne vazhdojmë me të njëjtin material silikoni, ashtu si në rastet klasike të Apple, me ndryshimin që në këtë rast të baterisë pjesa e poshtme është gjithashtu e mbrojtur , jo si ato klasike prej silikoni. Silikoni është shumë i butë, ka një prekje të shkëlqyeshme dhe një kapje shumë të mirë dhe do të mbrojë nga pikat, si në rastet normale. Materialet i rezistojnë shumë mirë kalimit të kohës dhe ngjyra e bardhë, të cilën unë kam që nga viti i kaluar në iPhone XS Max tim, është ruajtur në mënyrë të përsosur, madje pa marrë tonin e kaltërosh të xhinseve, kështu që në këtë rast unë mendoj se do të mbajë po aq mirë.

Rasti fsheh lidhësin e Lightning, por ju ofron një tjetër lidhës Lightning me saktësisht të njëjtat karakteristika si origjinali. Mund të dëgjoni muzikë me kufjet tuaja Rrufe, mund të përdorni karikim të shpejtë, mund të lidhni hapësirën e jashtme të pajtueshme. Whatshtë ajo që më pëlqen më shumë në lidhje me këtë rast, pa pasur nevojë të mbaj një kabllo tjetër, pa mikro-USB ose USB-C, një kabllo të vetme për iPhone tim dhe për rastin tim. Sigurisht që është i pajtueshëm me karikimin pa tel, kështu që nëse zakonisht përdorim një bazë karikimi të këtij lloji, mund të vazhdojmë ta përdorim pa ndonjë problem me këtë rast.

Bateria ka një kapacitet prej 1.430 mAh, që është një rritje nga viti i kaluar për XS Max, i cili kishte 1.369 mAh. Kjo përkthehet në 50% më shumë autonomi për iPhone 11 Pro Max. Rasti i Baterisë Smart funksionon në një mënyrë që shumë nuk e pëlqen, por që personalisht nuk më intereson: së pari bateria në kutinë mbaron, pastaj iPhone. Nuk ka butona për t'u aktivizuar ose për të fikur, pasi të vendosni kutinë në iPhone fillon të rimbushet derisa kutia të mbarojë, dhe pastaj ai po tërheq baterinë e tij. Karikimi bëhet në të kundërt: së pari iPhone rimbushet, pastaj kaseta, përveç nëse përdorni një karikues të aftë për të rimbushur të dy pajisjet në të njëjtën kohë.

Ne gjithashtu nuk kemi LED që të jemi në gjendje të shohim ngarkesën e mbetur, ne duhet ta bëjmë atë në ekranin e iPhone tonë. Ne mund ta shohim atë në ekranin e miniaplikatës, pranë baterisë së Apple Watch, ose asaj të AirPods kur ato janë të lidhura. Ne gjithashtu do të shohim baterinë e mbetur të kutisë dhe iPhone-it tonë sa herë që e vendosim në karikim, me anë të një widget të vogël informues që zhduket disa sekonda më vonë dhe që nuk e shihni më kurrë, diçka që Apple duhet ta ndryshojë.

Gjithashtu këtë vit kemi një shtesë: një buton për të hyrë në kamerë pa pasur nevojë të prekni ekranin ose të shkyçni pajisjen. Butoni është i vendosur në mënyrë të përsosur në anën e kutisë, në vendin e përsosur për indeksin e dorës sonë të djathtë për ta trajtuar atë, si çdo këmbëzë konvencionale e kamerës. Mbajeni të shtypur për disa sekonda dhe kamera e iPhone-it tuaj do të hapet, pa zhbllokuar terminalin. Shtypni përsëri për të kapur një foto, shtypni gjatë për të regjistruar. Isshtë ideale për të bërë foto të shpejta, kush ka fëmijë të vegjël e di se sa e rëndësishme është kjo. Sigurisht që nuk është një tipar novator, por është një shtesë që vlerësohet dhe se kur mësohesh ta përdorësh, me siguri do të të marrë malli kur nuk e ke.

Mendimi i redaktorit

Këllëfi i baterisë Apple është më i shtrenjti që mund të gjeni në treg, por është gjithashtu më i miri. Ndoshta nuk ju pëlqen dizajni i tij, por asnjë rast tjetër nuk ka një dizajn më të mirë, madje as nuk mund të mendoj për një mënyrë më të mirë për ta bërë atë. Por materialet, përfundimet dhe integrimi me sistemin janë të pakonkurueshëm. Shtimi i këtij viti për të pasur qasje të drejtpërdrejtë në kamerë është një shtesë interesante që sjell një plus. Sigurisht, përveç parave që duhet të paguani për të, ju gjithashtu paguani me një peshë më të madhe (dhe iPhone 11 Pro Max nuk është i lehtë), dhe me një trashësi më të madhe. Nëse për ju ai kapacitet shtesë 50% është i rëndësishëm, pikët negative nuk do të kenë rëndësi për ju, përkundrazi, ju do të vlerësoni ato pozitive. Nëse dëshironi ta merrni me një çmim më të lirë se Apple Store në internet, Amazon tani e ka atë për 129 € (lidhje)

Këllëf i baterisë inteligjente
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
129
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 70%
 • funksionalitetin
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • 50% më shumë autonomi
 • Butoni për kamera
 • Materialet dhe përfundimet
 • Lidhës rrufe 100% funksional

Contras

 • Trashësi dhe peshë më e madhe

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.