Rishikimi i ri iPad Pro 2021: Përsosmëri jo e plotë

IPad Pro i ri me procesorin M1 bashkon veçori unike që e bëjnë atë tablet “Pro” për të cilin të gjithë kemi pritur për një kohë të gjatë, dhe që të duhet vetëm një iPadOS 15 për t'u përputhur.

Apple ka vendosur pjesën tjetër në harduerin e iPad Pro 2021, veçanërisht në modelin që ne analizojmë në këtë artikull, 12,9 inç. Për procesorin e ri M1 që Apple tashmë ka prezantuar në kompjuterët e saj dhe që ka qenë një sukses kritik dhe publik, duhet të shtojmë një ekran fantastik miniLED që përmirëson përvojën multimediale në pajisje. Një rritje në memorjen RAM që është gjithmonë e mirëseardhur dhe përmirësimi i lidhjes USB-C me Thunderbolt 3 përfundojnë ndryshimet kryesore të tabletës më të mirë të Apple, i cili më në fund bëhet rivali që meritojnë MacBooks, duke pritur atë që na sjell iPadOS 15.

Ekran i ri miniLED

Apple ka pagëzuar ekranin e ri 12,9-inç iPad Pro "Liquid Retina XDR". Ne tashmë e dimë se sa u pëlqen në Cupertino të vendosin emra në "gjërat" e tyre, por nëse diçka meriton të ketë një emër të duhur, kjo është mrekullia e ekranit. Kërcimi në lidhje me ekranin e modelit të mëparshëm është gjigant, dhe nuk ishte një detyrë e lehtë. IPad Pro deri më tani kishte një nga ekranet më të mira që mund të gjenim në treg, por tani duket disi mediokre kur krahasohet me modelin e ri falë sistemit të ndriçimit të miniLED që ai përfshin.

Pa hyrë në detajet teknike, sistemi i ri lejon të ndriçojë vetëm zona të vogla të ekranit që kanë nevojë për të, jo si me LCD-të tradicionale që duhet të ndriçojnë ekranin plotësisht. Kjo lejon një kontrast shumë më të lartë (1.000.000: 1) Kjo i bën njerëzit e zezë me të vërtetë të zinj Nëse kësaj i shtojmë një shkëlqim deri në 1000 nit kur luani përmbajtje HDR (me kulme deri në 1600 nit) kemi një ekran me të cilin mund të shijoni vërtet përmbajtjen multimediale pasi pak pajisje ju lejojnë.

Isha mjaft i kënaqur me televizorin tim në shtëpi, me iMac tim dhe me iPad Pro 2018… deri tani. Po, unë tashmë e dija se si ishte të kisha një ekran OLED në duart e mia që kur u prezantua iPhone X, por me një madhësi ekrani 12,9 "përvoja është pafundësisht më e mirë. Nëse kësaj i shtojmë tingullin hapësinor të AirPods Pro dhe AirPods Max të lidhur me iPad Pro, rezultati përfundimtar është thjesht i bujshëm..

Sigurisht, pjesa tjetër e tipareve të ekranit janë gjithashtu të rëndësishme, por modelet e vjetra tashmë i kishin ato; ProMotion, ngjyra shumë të sakta, kënde të mira shikimi... një listë e gjatë e specifikimeve që përmblidhen në atë që ky ekran është, tani për tani, protagonisti kryesor i këtij iPad të ri. Gjynah që Apple nuk donte ta përfshinte atë në modelin 11 inç, sepse pa të kjo iPad Pro humbet shumë kuptim.

Procesori M1

IPad Pro i ri ka të njëjtin procesor si një Mac. Kjo frazë ishte diçka e pamendueshme disa vjet më parë, por sot ajo është tashmë një realitet. Dhe nuk është vetëm ndonjë procesor, por "Procesori". Thjesht duhet të hidhni një vështrim në ato që janë thënë në lidhje me këtë M1 që kur Apple e lëshoi ​​atë. Energjia dhe efikasiteti i energjisë pa pasur nevojë për adhurues, vetëm atë që iPad Pro i duhej për të marrë hapin e duhur të cilësisë që kemi pritur për një kohë të gjatë.. 16 bërthamat e kësaj M1 (8 CPU dhe 8 GPU) sigurojnë që ju të mund të kryeni çdo lloj detyre me të.

Për të ndihmuar këtë procesor fantastik kemi 8 GB RAM (deri në 16 GB RAM në modelet 1TB dhe 2TB). Timeshtë hera e parë që Apple specifikon RAM-in e njërës nga pajisjet e saj mobile. Me këto specifikime, dikush mendon se ky iPad Pro nuk ka kufij ... por po. Sepse me këtë iPad Pro 2021 dhe iPadOS 14 ju mund të bëni saktësisht të njëjtën gjë si me iPad Pro 2018 dhe iPadOS 14 të mëparshëm. I vetmi ndryshim është se disa gjëra do t'i bëjë më shpejt. Kjo është mirë për ata me një iPad Pro 2018, por keq për të justifikuar shkëmbimin e tij për një iPad Pro 2021.

Skena qendrore dhe Rrufeja 3

Ekzistojnë dy risi shumë të rëndësishme në këtë iPad Pro të ri. Për të qenë më të saktë, njëra është e rëndësishme, dhe tjetra duhet të jetë. Apple ka emëruar "Centre Stage" në një funksion interesant i kamerës së saj të përparme që lejon që fytyra juaj të përqendrohet gjithmonë në ekran, edhe nëse lëvizni. Për këtë, ai ka një sistem me kënd të gjerë që është i prerë dhe lejon kamerën të "lëvizë" ndërsa ju lëvizni para saj. Me trendin e aplikacioneve të video konferencave, të cilat duket se kanë ardhur për të qëndruar pasi pandemia COVID më në fund të shuhet, kjo karakteristikë është me të vërtetë një shtesë e bukur që prodhuesit e tjerë me siguri do ta kopjojnë së shpejti. Isshtë gjithashtu i pajtueshëm me aplikacione të palëve të treta, jo vetëm me FaceTime.

Ajo që ende nuk ka provuar dobinë e saj është se lidhja USB-C tani është në përputhje me Thunderbolt 3. Lloji i lidhësit që përdorni është i njëjtë, USB-C, kështu që pajisjet tuaja do të vazhdojnë të punojnë, por ne arrijmë një normë shumë më të lartë të transferimit të të dhënave, deri në 40Gbps, si në Mac. Si do ta vërejmë këtë? Epo, nëse kemi pajisjet e nevojshme, ne do të transferojmë skedarë të mëdhenj në iPad-in tonë shumë më shpejt ... dhe kaq. Përsëri e gjejmë veten me ngushtësinë që iPadOS supozon me gjithçka që nuk lejon. Lidhni një ekran 6K me iPad-in tuaj? Ju mund të ... por do të bëjë pak sepse nuk ka mbështetje për monitorët e jashtëm, ju do të shihni vetëm një foto 4: 3 në monitorin tuaj fantastik.

Vetëm disa aplikacione lejojnë përdorimin e një monitori të jashtëm, të tillë si iMovie ose LumaFusion, por vetë sistemi nuk mbështetet, Ju nuk do të jeni në gjendje të lidhni iPad-in tuaj dhe të shihni desktopin e tij të rregulluar në dimensionet e ekranit të ri, kjo është ende një ëndërr. Përdorimi i aksesorëve të lidhur është gjithashtu shumë i kufizuar. Për shembull, mund të lidhni një mikrofon me Thunderbolt 3 duke përdorur kabllon USB-C, por të mos vendosni se ku doni të riprodhohet tingulli nga iPad-i juaj. Kjo që është diçka themelore në macOS nuk është e mundur në iPadOS.

Tastierë e re Magjike

Apple ka lansuar së bashku me iPad Pro të ri dy modele të Magic Keyboard, në të zezë dhe të bardhë. Në kohën e këtij njoftimi, frika më e keqe kapi ata prej nesh që tashmë kishin një Tastierë Magjike dhe u ngrit papajtueshmëria e modelit të mëparshëm me iPad Pro të ri. Për fat të mirë, nuk është ashtu, dhe tastiera e mëparshme e Apple është në përputhje të përsosur me iPad Pro të ri, Ai përshtatet si një dorezë, pa asnjë lloj ylli apo përshtatje të keqe.

Kur shihni çmimin e kësaj tastiere Apple, sytë tuaj menjëherë kthehen, por me të vërtetë është plotësuesi perfekt i iPad Pro. Ne kemi modele të tjerë në treg që janë vërtet të mirë, siç janë ato të ofruara nga Logitech, një prodhues i garancive që prej vitesh ofron tastierat më të mira për kompjuterë dhe tableta. Por asnjë nuk i afrohet tastierës magjike. Pa u shqetësuar për lidhjet Bluetooth ose bateritë që duhet të rimbushen, ndriçimi i çelësave të saj dhe ajo fletë fantastike me shumë prekje që vetëm Apple di të bëjë dhe që ne kemi shijuar në MacBook për vite me radhë janë arsye më se të mjaftueshme që ju të konsideroni të paguani çmimin. Për fat të mirë tastiera ime e vjetër është e pajtueshme, sepse modeli i ri i bardhë është një bukuri që dyshoj se do t’i rezistojë kohës, por nuk do të mund t’i rezistoja blerjes.

Apple, është koha për iPadOS

Ashtë për të ardhur keq që kjo analizë përfshin kaq shumë "por". Ky iPad Pro është një pajisje absolutisht e shkëlqyeshme, tipike për Apple më të idealizuar që kemi në kokën tonë. Ju nuk do të gjeni një tabletë më të fuqishëm, më të bukur ose me cilësi më të lartë, madje as një që i afrohet. Por iPadOS për momentin nuk është në lartësinë e detyrës. Ndryshimet që Apple ka bërë në sistemin operativ iPad kanë qenë një ndryshim i madh, por është koha që më në fund të shkëputemi nga iOS dhe se iPad Pro ka sistemin e vet operativ që e diferencon atë nga pjesa tjetër e iPad që ka Apple Katalogu i saj.

Nuk ka asnjë kuptim përfshijnë këtë procesor M1, ekran miniLED, Thunderbolt 3 dhe 8 GB RAM për të bërë saktësisht të njëjtën gjë si me një iPad Air. Kjo listë e specifikimeve që Apple na tregon në faqen e saj të internetit duhet të bëjë një ndryshim, një herë e përgjithmonë. Sjellja e macOS në iPad Pro nuk përfshihet në planet e Apple, dhe ky nuk është problem. Por ashtu si mund të ekzekutojmë aplikacione iPadOS në Mac, pse nuk mund të përdorim aplikacione Mac në iPadOS? Ne kemi pajisje dhe pajisje, thjesht na duhet që Apple ta aktivizojë atë buton. Thelbi i iPad ka qenë gjithmonë thjeshtimi i detyrave dhe ndërfaqja e tij e prekjes, por tani kemi një tastierë, trackpad dhe mi, kemi fuqinë për të bërë mrekulli dhe një lidhje Thunderbolt 3 të nivelit më të lartë. Isshtë koha që iPad Pro të jetë alternativa perfekte dhe e plotë ndaj MacBook, dhe duhet të jetë ose të mos ketë shtypje të imët, pa yje. Timeshtë koha që iPadOS 15 të na japë atë që kemi kërkuar për një kohë të gjatë, sepse ky iPad Pro i ri e meriton atë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.