Një javë me iPhone SE: Fitimi për katër inç

Hapësira gri e iPhone SE

Xhevahiri i fundit në kurorën e Apple, iPhone SE, Ajo ka qenë në shitje për pak më shumë se një javë në Shtetet e Bashkuara dhe, në iPhone Actuality, ne e kemi testuar atë plotësisht gjatë gjithë kësaj kohe, për t'ju siguruar një analizë e thelluar e përvojës sonë me "formatin e vjetër".

Ne e dinim, paraprakisht, se iPhone SE është një telefon me energji, pasi brenda saj fshihet një arkitekturë shumë e ngjashme me atë të iPhone 6s. Por si funksionon ai në baza ditore me përdorim të rregullt? Eshte e rehatshme? A është e çuditshme të bësh një hap prapa dhe të kthehesh në katër inç pasi të jesh mësuar me formatet e iPhone 6s dhe 6s Plus? Si është performanca juaj? Timeshtë koha për t'iu përgjigjur të gjitha këtyre pyetjeve.

Ergonomia: Ai parim nga i cili jemi larguar

Fronti i iPhone SE

Tregu ndërkombëtar i smartphone-ve tregon një prirje drejt ekraneve me formate që tejkalojnë 5 inç. Samsung i Koresë së Jugut ishte një nga prodhuesit e parë që ndërmori me këtë lloj telefoni, dorë për dore me serinë Galaxy Note. Apple vendosi të luftojë me dy iPhone me formate që lanë pas katër inç. Sidoqoftë, firma kaliforniane është e vetëdijshme për këtë katër inçët ende kanë admirues dhe jo vetëm në vendet në zhvillim, kështu që ekziston ende një mundësi e mirë e tregut në Evropë celularë më pak se 5 inç. Spanja mund të jetë një nga ato vende në të cilat iPhone SE do të gjente një treg interesant.

A i mbani mend ato ditë kur ergonomia ishte gjithçka? iPhone SE është këtu për t'ju kujtuar. Kur Apple u hodh në 4,7 inç dhe 5,5 inç, ne pjesërisht e humbëm atë parim. iPhone SE ndihet shumë rehat në duar. Nuk ka më nevojë të përdorësh të dy duart në çdo kohë. Me katër inç mund të përgjigjemi thirrjeve hyrëse, të shkruajmë mesazhe dhe të lundrojmë me një dorë.

Një pikë tjetër pozitive është se nuk do të duhet të përdorim shtrihet e pakëndshme e gishtit për të mbuluar të gjithë ekranin. Sipas njërit prej njoftimeve të Apple në lansimin e iPhone 6, gishti i madh duhet të jetë i mjaftueshëm për të mbuluar në mënyrë të përsosur gjerësinë dhe gjatësinë e 4,7 inç, e cila është një e vërtetë "gjysmë". Po, është e vërtetë që ne mund të udhëtojmë në ekran me gishtin e madh, por duke e shtrirë atë në një mënyrë disi të pakëndshme. Ne gjithashtu e vendosim iPhone-in tonë në rrezik, me mundësi të mëdha që ai të përfundojë duke na rënë nga duart dhe më shumë duke marrë parasysh se Dizajni i iPhone 6s është mjaft i rrëshqitshëm. Marrja e iPhone SE nga duart tuaja është një mision që është më i ndërlikuar.

Somewshtë disi e çuditshme të bësh kërcimin nga 4,7 inç në ekranin e iPhone SE. Në këtë mënyrë ne jetojmë një proces adaptimi e ngjashme me atë që përjetuam kur duhej të azhurnonim në formatin iPhone 6 dhe 6 Plus. Në fillim navigimi do të jetë i rehatshëm për ju, por bëhuni gati për të luftuar me tastierën. Karakteret janë më të kondensuar dhe gishtat tuaj janë mësuar të lëvizin ndryshe. Ju do të bëni më shumë se një gabim kur shkruani. Ditën e dytë të përdorimit të telefonit, isha mësuar me tastierën kompakte, megjithëse kisha ende disa shkronja. Asgjë që autokorrektimi nuk mund ta korrigjojë. Një element tjetër që do t'ju kushtojë të mësoheni në fillim do të jetë shpërndarja e aplikacioneve në ekranin kryesor.

Pesha është një element që nuk mund ta harrojmë. IPhone SE është i lehtë. Ajo peshon 113 gram në krahasim me 143 gramë të vëllait të saj më të madh, një faktor tjetër që ndihmon për ta bërë telefonin më të rehatshëm për tu trajtuar dhe që padyshim do të tërheqë vëmendjen e ndonjë blerësi tjetër.

E fundit por jo më pak e rëndësishmja, më ka munguar të fshihem në xhepin e pantallonave një telefon që nuk rritej ose fryhej aq gjatë. Ndonjëherë harroj që mbaj SE në xhep.

Asnjë shkëlqim në ekran

iPhone 6 dhe iPhone SE

Një aspekt që ende nuk më bind shumë në rastin e iPhone SE është shkëlqimi i ekranit. Ndërsa formati i tij është shumë komod për mua, ekrani ka nevojë për një përmirësim.

E ndryshimi i shkëlqimit që ekziston në ekranin e iPhone SE krahasuar me atë të iPhone 6s. Telefoni me katër inç është shumë më pak i ndritshëm. Për të na shpjeguar më mirë, vendosni iPhone 6 / 6s në modalitetin e kursimit të baterisë. Lëreni telefonin me ekran të ndezur, por mos e prekni për pak kohë. Disa sekonda më vonë do të shihni se si ekrani zvogëlon automatikisht shkëlqimin, për të zgjatur autonominë e pajisjes. Epo, iPhone SE është sikur të ishte në atë gjendja katartike e mënyrës së kursimit të baterisë në të gjitha kohët. IPhone SE bën një hap prapa në këtë drejtim. Ky faktor, pa dyshim, ndihmon në zgjatjen e baterisë së pajisjes nga dita në ditë.

Nga ana tjetër, duhet të merret parasysh se kur kthehemi në katër inç, ne japim një hap prapa në shikimin e përmbajtjes multimediale. Formatet 4,7 dhe 5,5 inç u mirëpritën në mesin e atyre përdoruesve që kënaqen duke konsumuar video dhe lojëra në telefonët e tyre. Këta lloj përdoruesish preferojnë ekranet e mëdha. Në katër inç na mungon një ekran më i madh kur shikojmë video nga albumet tona, YouTube apo edhe Facebook. Nëse kjo është e rëndësishme për ju, mendoni dy herë para se të bëni kërcimin në iPhone SE.

Dizajni anakronik: Nuk rekomandohet për adhuruesit e "të fundit"

iPhone 6s kundrejt iPhone SE

Whatshtë ajo që më pëlqen më pak në lidhje me iPhone SE. Dizajni i tij sjell diçka ndryshe nga dita në ditë, pas një viti e gjysmë me iPhone 6 dhe 6s, por me të vërtetë është pak e modës së vjetër.

Le ta pranojmë, le të caktojmë datat dhe të studiojmë situatën aktuale të tregut. Dizajni i iPhone SE është katër vjeç. Ishte në Shtator 2012 kur u prezantua iPhone 5, me një pamje të ngjashme. Në një mjedis ku dizenjimet e telefonit zakonisht azhurnohen çdo vit ose çdo dy vjet, SE është një makinë kohe që na kthen përsëri në fazën e iPhone 5. Ngjyra gri hapësinore, ajo që kemi pasur në duar, bëhet e mërzitshme. Sinqerisht, Më ka marrë malli për atë iPhone 5 origjinal të zi sa mirë dukej, por sa lehtë u vesh. E zeza ishte një katastrofë në atë kuptim, por i përshtatej telefonit të mollës së kafshuar. Në pjesën e përparme, Touch ID hollohet me butonin home, diçka që të paktën nuk ndodh me nuancat e tjera të disponueshme (argjendi, ari dhe ari i trëndafilit).

Pjesa e pasme është ende pika më e dobët në këtë seksion. Stili është i vazhdueshëm, me ato dy vija qelqi të zeza dhe pjesa qendrore metalike. Me siguri do të duhet të presim për ardhjen e iPhone 7 që Apple të paraqesë një telefon me një trup uniform, pa grupe të çuditshme që prishen me stilin e telefonit për faktin se llojet e tjera të pengesave duhet të kapërcehen (ato prezantuar nga antenat e telefonit).

Palët, në vetvete, nuk më shqetësojnë. Këndet ndryshojnë pak nga iPhone 6s: ato janë më pak të rrumbullakosura dhe më të theksuara. Bandat e zeza anësore të vendosura në pjesën e sipërme dhe të poshtme të pajisjes ato përshtaten me iPhone SE shumë më mirë sesa shiritat gri në iPhone 6s. Dhe është i përshtatshëm për të rikuperuar, në këtë format, butonin e energjisë / kyçjen e ekranit në krye të terminalit. Thjesht duke zgjatur gishtin tregues kemi thënë butonin brenda mundësisë.

Në anën e pasme gjejmë gdhendjen "SE", emri i kësaj sage të re të iPhone që hapa larg nga dështimi i dukshëm i iPhone 5c, dhe kjo duket se po fillon nga e para e shoqëruar nga një strategji e re. Poshtë kësaj gdhendjeje gjejmë të dhëna për projektin dhe prodhimin e pajisjes, por për fat të mirë, dhe falë ligjeve më të fundit në Shtetet e Bashkuara, logot e tmerrshme zhduken që përpara se të shihnim të pasqyruar në iPhone 5 dhe 5s që i referoheshin miratimit të Komisionit Federal të Tregtisë në SH.B.A., Bashkimin Evropian dhe të dhënat në lidhje me riciklimin e tij.

Kali i Trojës i Mollës

iPhone SE

Grekët lanë një kalë të padëmshëm në portat e qytetit të Trojës si një dhuratë dhe një mënyrë për t'i dhënë fund luftës me Trojanët. Ajo që qytetarët e Trojës nuk e dinin është se e rëndësishme ishte brenda të atij kali. Një ushtri greke u fsheh në këtë dhuratë të pamasë për të sulmuar dhe për të marrë përsipër qytetin. Kështu mblidhet ky mit. IPhone SE është kali i Trojës i Apple.

Cila është arsyeja e kësaj analogjie? Thjesht për faktin se iPhone SE, pa dyshim, fsheh gjithë rëndësinë e tij brenda. Telefoni ka një pamje të njohur, por me një strukturë shumë të fuqishme. Dhe me këtë Kalë të Trojës, kompania aspiron të hyjë dhe të pushtojë ato tregje në zhvillim që janë ende në pritje. Në Kinë ka pasur sukses, por iPhone 5c nuk kishte suksesin e pritur në territoret e tjera. Dhe duket se depërtimi i iPhone SE nuk do të jetë aq i thjeshtë në Indi, por e vërteta është se firma kaliforniane e ka më të lehtë se kurrë. Jo vetëm me fuqi mundet në tregje, por edhe me çmimin, një çështje që do ta diskutojmë më vonë.

L aplikacionet lëvizin me të njëjtën shpejtësi si në iPhone 6s, falë atij çipi A9 me arkitekturë 64-bit dhe procesorit M9. A e mbani mend atë moment kur Apple prezantoi procesorë 64-bit dhe disa nga konkurrentët e saj u tallën me strategjinë e saj? Këto nuk kishin zgjidhje tjetër veçse të ndreqnin dhe në gjeneratën e fundit të iPhone ne shohim se si A9, në kombinim me këtë strukturë, potenciali i plotë i pajisjes është lëshuar. Diçka që vërehet edhe në autonomi. Çipi A9 dhe lentet e kamerës së pasme të iPhone SE na lejojnë të regjistrojmë video me cilësi 4K (katër herë më të larta se cilësia me Definicion të Lartë). Kapja e videove në këtë rezolucion dhe redaktimi i tyre përmes iMovie (aplikacioni falas i Apple për redaktimin dhe editimin e videos) është një shpërthim. iMovie ndihmon në plotësimin e nevojave themelore, por navigimi në të është pak më i komplikuar në një telefon me një ekran kaq kompakt. Ne do të kemi më shumë lehtësi për të redaktuar në pajisjet e tjera të pajtueshme iOS, të tilla si iPhone 6s, iPhone 6s Plus ose iPad Pro.

El iPhone SE përkryer mban një ditë të plotë të përdorimit të rregulltMjaft një arritje duke marrë parasysh që nuk mund ta mbaj mend kur iPhone 6s mbijetoi për një ditë të plotë të përdorimit normal pa qenë nevoja të përdorë më shumë se një karikim emergjence. Në dy ditët e para të përdorimit me iPhone SE, bateria nuk arriti në fund të ditës, por për të drejtën, unë përdor një pajisje mjaft të rëndë (më shumë se zakonisht, për të testuar procesorin, kamerën, regjistrimin dhe Redaktimi 4K, etj.). Ditët e tjera, në të cilat unë kam përdorur telefonin si për përdorim personal ashtu edhe për punë, performanca ka qenë më e mirë. Sidoqoftë, unë ende insistoj që Apple duhet të bëjë risi në departamentin e baterive. Po, bateria iPhone SE, me një kapacitet prej 1642 mAh, performon më mirë krahasuar me baterinë e iPhone 6s (me 1715 mAh), por konkurrentët e Apple marrin nota më të mira në këtë seksion (Samsung Galaxy S7 tashmë integron një bateri 3.000 mAh )

Sa për Touch ID, Apple ka ulur kostot dhe ka zbatuar sistemin lexues i gjurmëve të gishtit të gjeneratës së parë. Ankesat? Absolutisht asnjë. Unë tashmë kam bërë deri në 20 prova të shpejtësisë së zhbllokimit të iPhone SE së bashku me iPhone 6s dhe ndryshimi në shpejtësi mezi vërehet. Mos harroni se Touch ID gjeneroi shumë komente pozitive në paraqitjen e saj të parë për efektivitetin e saj të madh. Në javën që po përdor telefonin, vështirë se kam vërejtur një ndryshim kur zhbllokoj terminalin. Po, ka pak më shumë vështirësi për të njohur shtypjen kur dora juaj është pak e lagur, por nuk është një faktor që duhet ta kthejë një blerës përsëri. IPhone SE vazhdon të jetë një nga telefonët inteligjentë më të sigurt në treg.

Ne nuk e harrojmë kamerën. Lentja e pasme 12 megapiksel ofron të njëjtën cilësi si lentet e iPhone 6s. Dhe blici "truetone" ju lë po aq të verbër në fotot e natës. Problemi me fotot në ambiente me dritë të ulët mbetet se blici i Apple mund të përqendrohet vetëm në temën e fotos dhe jo në pjesën tjetër. Si rezultat, ne marrim një subjekt të përqendruar mirë, por pjesa tjetër është pak e paqartë. Kamera e Samsung Galaxy S7 i jep dhjetë xhiro asaj të iPhone 6s në atë pjesë. Lentja e përparme bie nga 5 megapiksel në 1,2 megapiksel. Edhe një herë, një element që nuk është i rëndësisë më të madhe (mezi vërehet kur bëni videokonferenca përmes FaceTime).

IPhone SE integron mundësinë e kapjes foto lëvizëse (Foto e Drejtpërdrejtë), por ne kujtojmë që ky mjet zë dy herë më shumë hapësirë. Unë rekomandoj ta përdorni atë vetëm në raste specifike dhe goditëse.

Më në fund, a mungesa në iPhone SE dhe e parëndësishme, është ajo e 3D Touch. Kjo teknologji nuk mungon në asnjë moment. Për më tepër, në iPhone tim 6s as që mund ta mbaj mend kur ishte hera e fundit që e përdora atë. Isshtë më shpejt për mua dhe si të shkoj në vendin në aplikacionin në të cilin po përpiqem të hyj, sesa ta filloj atë lojë me ekranin. Pavarësisht nëse keni përdorur ndonjëherë 3D Touch në jetën tuaj ose jo, nuk do ta humbni atë në iPhone SE të Apple.

iOS 9. Lidhja perfekte

iphone 6 me iPhone SE

Në historinë e Apple, softueri dhe hardueri kanë shkuar gjithmonë dorë për dore dhe duke bërë një çift të mirë. Në këtë rast, kjo martesë shkon mirë së bashku. M9 dhe Siri bëjnë një çift të lakmueshëm. Ky është telefoni i parë me kosto të ulët nga Apple që gjithmonë dëgjon, duke pritur për komandat tona drejtuar ndihmësit të zërit. Një mjet i përsosur për jetën e përditshme dhe që në nivelin personal e përdor disa herë në ditë për të ruajtur përkujtesa, për të vendosur alarme, për të kontrolluar kalendarin dhe kohën ose për të filluar timerin kur gatuaj ose të jem gati për sa të mbarojë makina larëse. Një i thjeshtë, "Hej Siri" ("hej Siri", në rastin spanjoll), zgjohet në telefon nga gjumi i tij. Një aspekt që Apple ka arritur ta implementojë në mënyrë të përsosur në produktet e saj, por nuk harrojmë se Motorola ishte një nga prodhuesit e parë që implementoi këtë funksion. Kur ndezim telefonin për herë të parë, do të duhet të kalojmë në një seri hapash për të konfiguruar ndihmësin e zërit në mënyrë që ai të përgjigjet menjëherë kur të njohë tonin tonë.

Kjo nuk është e vetmja porto e çipit M9, e cila është në gjendje të matë më saktë aktivitetin tonë fizik. Ideale për tu kombinuar me aplikacione që numërojnë hapat tanë të përditshëm dhe që kursejnë të dhëna nga garat tona, kur dilni për vrapim. Nëse keni një Apple Watch, atëherë kombinimi është perfekt.

El iPhone SE vjen me iOS 9.3 instaluar si parazgjedhje, kështu që do të duhet të azhurnoheni në iOS 9.3.1 sa më shpejt që të ndizni telefonin. Funksionet që kam përdorur më shumë në iOS 9.3 në smartphone ka qenë mundësia për të shtuar një shtresë të dyfishtë të mbrojtjes në shënimet e ruajtura dhe Modaliteti i natës (Në këtë pjesë zakonisht e zhvendos shiritin në ngjyra mjaft të ftohta në vend të atyre të ngrohta, të cilat duket se më shqetësojnë sytë më shumë në ambiente me dritë të ulët).

Përfundime: Çmimi më i mirë në historinë e Apple. A mund të blej iPhone SE?

iPhone SE i pasmë

Kali i Trojës i Apple hyn në treg duke ofruar çmimin e tij më tërheqës në historinë e kompanisë: 489 euro për modelin 16 GB. Sigurisht, ne rekomandojmë të mos bëni gabim për të blerë një iPhone me këtë kapacitet qesharak (Apple, është koha për të ndryshuar strategjinë). Me siguri në iPhone 7 modeli 16 GB tashmë është hedhur poshtë dhe Apple fillon nga 64 GB. Ashtë çështje kohe dhe më shumë duke marrë parasysh aspektet më të fundit inovative të telefonave inteligjentë të mesëm dhe të nivelit të lartë.

Nëse blini një iPhone 16 GB, bëni fotografi lëvizëse (Fotografi të drejtpërdrejta) dhe kapni video 4K, brenda dy ditësh do të keni të gjithë hapësirën e hapësirës ruajtëse. Prandaj, ne rekomandojmë blini modelin 589 euro me 64 GB hapësirë ​​ruajtëseose Telefoni tani është në dispozicion për shitje në Spanjë.

Nëse keni marrë një iPhone 6 ose 6s, këshilla është të presësh. Në shtator do të kemi një smartphone të ri të nivelit të lartë nga Apple dhe gjithçka tregon se do të shohë një rinovim të thellë në disa nivele. Mos harroni se nëse planifikoni të rishitni iPhone 6 ose 6s, këshillohet që ta bëni këtë në javët para prezantimit të modelit të ri, në mënyrë që vlera e tij të mos bie.

Sidoqoftë, nëse jeni në një brez të vjetër dhe nuk doni të shpenzoni aq shumë para në një telefon të ri, atëherë ne ju inkurajojmë të blini iPhone SE: është i fuqishëm, i rehatshëm dhe i lirë. Ju nuk do të pendoheni për blerjen tuaj. Thjesht mbani në mend pro dhe të këqijat që kemi theksuar gjatë gjithë këtij rishikimi pas një jave përdorimi të rëndë.

Shënim: Terminali për këtë analizë është huazuar përkohësisht nga AT&T.

rekuizitë

 • Format kompakt dhe i dobishëm
 • Fuqia e brendshme
 • Affordshtë e përballueshme

Contras

 • Ekran me ndriçim të ulët
 • Bateria nuk përmirësohet në krahasim me konkurrentët
 • Modeli 16 GB është i pamjaftueshëm
iPhone SE
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
489 a 589
 • 80%

 • iPhone SE
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 74%
 • Arkitekturë
  Redaktori: 92%
 • bateri
  Redaktori: 87%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 96%


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Miguel dijo

  Bëni një plus 5se

  1.    Paul Ortega (@PaulLenk) dijo

   Madhësia e tij atëherë nuk do të kishte shumë kuptim. Ai do të ishte një iPhone 6s

 2.   Rodrigo dijo

  My 6 Plus u prish, mendoj se do të shkoj për në SE dhe do të pres që 7 të dalin, nuk ia vlen të blini një 6s në këtë moment, apo jo?

  1.    Paul Ortega (@PaulLenk) dijo

   Unë do të pres që iPhone 7 të dalë. Ndryshime të mëdha po vijnë.

 3.   Jon dijo

  Mirëmëngjesi Pablo, 48 orë me 64 GB iPhone SE që ka ardhur me iOS 9.3, me përdorim normal, thirrje, Whapp, disa fotografi, email, etj dhe akoma 30% karikim baterie, ju shoh shumë mirë sa i përket konsumit, Nuk e di nëse është sepse është i ri, para këtij iPhone SE, unë kisha një iPhone 4S, me burg .. me iOS 8.4 dhe ndryshimi në konsum është i zymtë, dhe nuk kisha shumë aplikacione nga Cydia, Activator , Infinidock, dhe pak tjetër.

 4.   IOS 5 Përgjithmonë dijo

  Iphone 4s me ios 5.0 dhe jailbreak duke përdorur wifi, pastaj 3g, bluetooh, kontrollimin e postës, telefonatat, orën e alarmit, muzikën dhe shfletimin e internetit; pas dy ditësh bateria ishte në 22%. Kam kapur një udhëtim dhe kam lënë ngarkuesin në shtëpi.

 5.   javier dijo

  Kam një problem me iPhone 4s që nuk karikon baterinë