Ne analizojmë Logitech MX Mechanical dhe Master 3S të ri për Mac

Ne provuam Tastiera e re mekanike e Logitech, MX Mechanical Mini, specifike për pajisjet Apple dhe të rinovuara MX Master 3S, miu më i mirë në treg Tani me veçori edhe më të mira.

MX Mechanical Mini për Mac

Çfarë mund të ofrojë Logitech me një tastierë mekanike të krijuar posaçërisht për kompjuterët Apple? Nëse disa muaj më parë ai na befasoi me tastierën e tij Pop Keys (analizë këtu), këtë herë na ofron një produkt krejt ndryshe. Ky MX Mechanical Mini nuk është asgjë bie në sy, nuk duket as si një pemë e Krishtlindjeve me drita me ngjyra kudo, është një tastierë solide, me funksione shtesë që nuk i ka asnjë tastierë tjetër dhe me një autonomi të jashtëzakonshme pavarësisht se është me ndriçim të pasëm.

Logitech MX Mechanical mini dhe MX Master 3S

Është një tastierë shumë kompakte, me një paraqitje të tasteve 75%, identike me atë që kanë shumë laptopë. Logitech ka lëshuar gjithashtu një tastierë më të madhe me të njëjtat veçori për të cilat shumë përdorues mund të jenë të interesuar (MX Mechanical), veçanërisht për shkak të tastierës numerike që ajo përfshin. Është gjithashtu i disponueshëm në dy ngjyra, e bardha e figurës dhe një tjetër e zezë, të cilat përndryshe janë saktësisht të njëjta. Ata kanë një lidhje USB-C për t'u rimbushur, një çelës energjie dhe dy këmbë në bazë që shërbejnë për ta vendosur atë në një kënd tjetër pune. Ndërtimi i tij është shumë solid, me plastikë dhe alumin, duke dhënë një ndjesi të mirë cilësore, të zakonshmen në Logitech.

Është një tastierë me dritë prapa, diçka pothuajse thelbësore për gjithnjë e më shumë përdorues. Logitech këtu nuk ka dashur të luajë me zjarrin, dhe na ofron një dritë prapavije të bardhë, pa më shumë. Po, ka efekte të ndryshme ndriçimi, të cilat mund t'i konfigurojmë si me softuer ashtu edhe me buton fizik, por asgjë më shumë. Ne gjithashtu mund të kontrollojmë ndriçimin e tij. Por Gjëja më e mirë në lidhje me dritën e prapme të Logitech është kontrolli i tij automatik, diçka që e kam përdorur në tastierën Craft prej vitesh dhe tani e shijoj në këtë mini Mechanical. Për ta aktivizuar, mjafton t'i afroni duart më afër tastierës, nuk duhet të prekni asnjë çelës dhe kur t'i ndani duart, ai fiket për pak kohë. Në tastierat e tjera duhet të shtypni një buton dhe të prisni disa sekonda që tastiera të përgjigjet, jo këtu, dhe kjo është e këndshme. Dhe megjithëse do të flasim për të më vonë, bateria e vlerëson atë.

Logitech MX Mechanical mini

Është një tastierë e profilit të ulët, shumë e ndryshme nga shumica e tastierave mekanike që mund të gjeni në treg. Çelësat e tij janë më të shkurtër, dizajni i tij më i hollë dhe udhëtimi i çelësave kur shtypni është i vogël. Për ata prej nesh që janë mësuar të përdorin tastierë laptop ose Apple, me këtë tastierë kemi një ndjenjë që është më afër të zakonshmes sesa me tastierat e tjera mekanike. Ndoshta dashamirët e tastierave mekanike konvencionale e shohin atë si diçka negative, por për mua është një pikë shumë pozitive. Ndjenja kur shkruan është e shkëlqyer, diçka që nuk përshkruhet me fjalë. Nëse nuk keni përdorur kurrë një tastierë mekanike... nuk mund ta dini. Falë çelësave të tij kafe Kailh, zhurma e prodhuar është e butë, e këndshme për veshët. Modelet specifike jo-Mac të këtij MX Mechanical Mini ju lejojnë të zgjidhni midis ngjyrës kafe, blu dhe të kuqe, por ky model Mac jo. Në çdo rast, do të kisha zgjedhur këtë çelës kafe, më duket më i balancuari.

Ky version për Mac përfshin çelësat që të gjithë përdoruesit e macOS kërkojnë në një tastierë (Control, Option dhe Command), gjithashtu të dobishëm nëse dëshironi ta lidhni atë me iPad-in tuaj (plotësisht i pajtueshëm). Hidhni disponohen tre memorie në mënyrë që të kalojmë nga një pajisje në tjetrën duke shtypur një buton në tastierëËshtë kaq e shpejtë dhe e lehtë. Lidhja është Bluetooth dhe funksionon në mënyrë perfekte. Mund të përdorim lidhësin Logitech Bolt, por nuk është i nevojshëm dhe nuk përfshihet në kuti as në këtë version “Mac”. Gjatë gjithë kohës që e kam përdorur nuk kam pasur probleme me lidhjen dhe as nuk kam vërejtur ndonjë vonesë në shkrim, insistoj, gjithmonë me Bluetooth.

Logitech MX Mechanical mini dhe MX Master 3S

Një nga aspektet që më pëlqeu më shumë në lidhje me Logitech MX Mechanical Mini ka qenë autonomia e tij. Logitech e siguron këtë zgjat 15 ditë me përdorim normal për aq kohë sa keni të aktivizuar ndriçimin e pasmë, dhe më duhet të them se e kam përdorur për dy javë, dhe me të vërtetë e përmbush këtë qëllim. Nëse çaktivizoni dritën e pasme, bateria do të zgjasë deri në 10 muaj. Në këtë tastierë nuk ka konkurrencë. Dhe nëse flas për atë që më pëlqen më shumë, duhet të them atë që më pëlqen më pak: nuk disponohet me paraqitjen e tastierës në spanjisht. Është diçka që Logitech mund ta zgjidhë shumë lehtë, sepse çelësat janë lehtësisht të zëvendësueshëm, kështu që ata mund të lëshojnë një grup çelësash për ta përshtatur atë me ISO ESP, por për momentin nuk ka asnjë lajm për këtë.

MX Master 3S për Mac

Logitech ka përmirësuar miun më të mirë në treg, MX Master 3, me MX Master 3S të ri që përfshin veçori të vogla të reja që e bëjnë atë edhe më të pamposhtur: një rezolucion prej 8.000 DPI dhe butona super të heshtur. Mund të duken si pak përmirësime në krahasim me paraardhësin e tij, por qëllimi i markës nuk është të bindë ata që tashmë kanë një MX Master 3 të kalojnë në 3S, por të ofrojë një maus edhe më të mirë.

MX Master 3S

Dizajni i MX Master 3S është i njëjti që ka karakterizuar këtë model Logitech, vetëm disa ndryshime të vogla në tonalitet në disa elementë do t'ju ndihmojnë ta dalloni atë. E disponueshme në këtë ngjyrë të zezë dhe gjithashtu në të bardhë në rastin specifik të modelit Mac, i cili nga ana tjetër është identik në funksion me modelin konvencional. Forma, lartësia dhe pesha e miut janë llogaritur në mënyrë perfekte për të qenë sa më ergonomik. Kam shumë vite që përdor modelin MX Master, kështu që jam mësuar më shumë me të dhe kjo ndikon në ndjenjat e mia, por më duhet të them që Është miu më i rehatshëm që kam përdorur ndonjëherë.. Vitin e fundit kam shtuar një jastëk dore Delta Hub (Carpio 2.0) në tryezën time që mund ta shihni në video, dhe ju rekomandoj shumë nëse kaloni shumë orë në tavolinë (lidhje me faqen zyrtare).

Gjëja më e mirë për miun, megjithatë, është gjithçka që mund të bëjë, duke ju kursyer shumë kohë dhe duke e bërë punën tuaj të përditshme shumë më të lehtë. Gjashtë butonat e tij janë plotësisht të konfigurueshëm, duke qenë në gjendje t'i caktoni secilit prej tyre funksionin që ju pëlqen më shumë. Ato janë të vendosura në mënyrë strategjike në mënyrë që të mund t'i qaseni me gishtat tregues, të mesëm dhe gishtin e madh. Keni gjithashtu dy rrota lëvizëse, atë konvencionale me funksionin klasik të lëvizjes dhe një tjetër për gishtin e madh që mund të përdorni për lëvizje horizontale në faqet e internetit ose në Final Cut Pro, për shembull. Ato janë gjithashtu të konfigurueshme dhe mund t'u caktoni funksione si zmadhimi. Rrota e saj kryesore e lëvizjes ka atë shpejtësi fantastike të dyfishtë që vetëm Logitech di ta bëjë dhe kjo ju lejon të ndryshoni shpejtësinë e lëvizjes sipas forcës që shtypni në të.

Mx Master 3S për Mac

Një nga risitë e miut është se butonat e tij kryesorë janë 90% më të qetë, e cila mund të jetë shumë interesante për ata që punojnë në grup dhe nuk duan të shqetësojnë të tjerët, në rastin tim nuk është kështu. Më duhet të pranoj që në fillim më dukej shumë e çuditshme dhe ndonjëherë e përsërisja klikimin sepse më jepte ndjesinë se nuk kisha klikuar siç duhet. Por nuk është kështu, përgjigja e butonave është e jashtëzakonshme si gjithmonë, dhe është vetëm ndjesia e çuditshme e mosmarrjes së atij konfirmimi të dëgjueshëm që të bën të dyshosh. Pasi të mësoheni me të, nuk do të humbisni më klikimin.

Risia tjetër është rezolucioni më i lartë i sensorit të tij, duke arritur në 8.000 DPI. Kjo është e përkryer për ata që punojnë me rezolucion të madh dhe monitorë të mëdhenj, siç është rasti im me dy monitorë 4K 27″. Menjëherë nga kutia, ai vjen i konfiguruar në 1.000 DPI, kështu që nëse doni të përfitoni nga ky sensor i ri, do t'ju duhet ta konfiguroni sipas dëshirës tuaj, duke qenë në gjendje të rregulloni rezolucionin nga 1.000 në 8.000 sipas preferencave tuaja. Sa më i vjetër të jetë, aq më shpejt do të lëvizni nëpër ekran, çështje shije. E kam lënë në 4.000 DPI, në rast se shërben si referencë.

Mx Master 3S për Mac

Lidhja është bërë përmes Bluetooth, me tre memorie që mund t'i shkëmbeni me butonin që është në bazën e miut dhe mund të përdorni gjithashtu lidhësin Bolt që nuk përfshihet në këtë model për Mac. Ashtu si me tastierën, është plotësisht i pajtueshëm me iPad-in tuaj, cilido qoftë modeli, dhe lidhja është e qëndrueshme dhe pa vonesa. Rimbushja bëhet nëpërmjet USB-C, e vendosur në pjesën e përparme dhe jetëgjatësia e baterisë së saj është 70 ditë me përdorim normal. Nuk kam mundur ta verifikoj, sado e kam perdorur dhe pavaresisht se nuk ka ardhur me bateri plotesisht te karikuar, gjithsesi mban

Logitech Options+

Dy produkte harduerike si këto shoqërohen nga softuer fantastik me shumë opsione personalizimi që i bëjnë ato unike. Aplikacioni Logi Options+ (lidhje) është plotësisht falas dhe ju lejon të konfiguroni të dyja pajisjet, të vendosni funksione bazë si lidhja me Bluetooth, shpejtësia e lëvizjes etj., por edhe funksione të tjera të avancuara si konfigurimi i butonave. Lista e funksioneve që mund të aplikohen për çdo buton të miut është shumë e gjatë, dhe jo vetëm kaq, por Ne gjithashtu mund të caktojmë funksione të ndryshme në varësi të aplikacionit në të cilin ndodhemi, kështu që një buton mund të përdoret për t'u kthyer në Safari, për të prerë në Final Cut Pro dhe për të marrë një pamje nga ekrani kur jemi në sistem.

Opsionet e hyrjes +

Madje aplikacioni na ofron mundësinë e "bashkimit" të një kompjuteri Windows dhe një Mac, falë funksionit Flow, duke qenë në gjendje të kaloni skedarë nga njëri tek tjetri në një mënyrë të thjeshtë. Opsionet e personalizimit të tastierës MX Mechanical Mini nuk janë aq të vlefshme, por i ka edhe ato. Sigurisht që do të marrim edhe përditësime firmware.

Mendimi i redaktorit

Logitech na ofron kombinimin perfekt për ata që kërkojnë një tastierë dhe aksesorë për të punuar me rehati dhe efikasitet. Cilësia e ndërtimit të kësaj tastierë MX Mechanical Mini dhe mausit MX Master 3S është e një niveli shumë të lartë, siç janë edhe veçoritë që na ofrojnë.. Dhe e gjithë kjo pa harruar autonominë e shkëlqyer. Ju mund t'i blini ato në Amazon në lidhjet e mëposhtme:

 • blej tastierë MX Mechanical Mini për 159,99 €lidhje)
 • blej miun MX Master 3S për 121,32 €lidhje)
MX Mechanical Mini dhe MX Master 3S
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
121 a 159
 • 80%

 • MX Mechanical Mini dhe MX Master 3S
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit: Nëntor 14 nga 2022
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Cilësi e shkëlqyer e ndërtimit
 • karakteristika shumë të avancuara
 • Komode dhe ergonomike
 • Autonomi e shkëlqyeshme

Contras

 • Tastiera nuk disponohet me paraqitjen e tastit në spanjisht ISO

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.