Si të rivendosni ose rifilloni iPhone X të ri në tre hapa të thjeshtë

Ardhja e iPhone X të ri është një ndryshim i ri në mënyrën për të bërë një rivendosje të vështirë ose rindezjen e pajisjes në rast se "kapet" për ndonjë arsye. Dhe është se në modelet e iPhone para iPhone 7 dhe 7 Plus, mënyra për të rifilluar kompjuterat ishte duke shtypur butonin e shtëpisë dhe butonin e energjisë në të njëjtën kohë. Me ardhjen e iPhone 7 të ri dhe zhdukjen e butonit fizik, Apple modifikoi mënyrën për të rivendosur ose rifilluar iPhone, këtë herë ishte koha për të shtypur butonin e energjisë dhe butonin e uljes së vëllimit në të njëjtën kohë.

Për modeli i ri që hapet në dyqanet e tij sot Apple, ne e ndryshojmë procesin përsëri dhe këtë herë me zor se me ndonjë buton në iPhone X të ri ajo që duhet të bëjmë janë tre hapa të thjeshtë që do t'i përshkruajmë pas kërcimit.

Si të ristartoni ose rivendosni iPhone X / Xr / Xs

Si të rindizni iPhone X

Kur ekrani i iPhone, iPad ose iPod touch shkon e zezë ose pajisja nuk reagon Për cilindo nga butonat ose ndërveprimet që kryejmë në ekran, ne duhet të detyrojmë rindezjen e pajisjes sonë.

Si të rinisni ose rivendosni iPhone X në rast se është mos u përgjigj në asnjë mënyrë:

 1. Ne shtypim butonin e ngritjes së vëllimit dhe lëshojmë
 2. Ne shtypim butonin e uljes së vëllimit dhe ne lëshojmë
 3. Ne vazhdojmë të shtypim butonin anësor «On / Off» derisa të shfaqet logoja e mollës

Në rast se ky rifillim i plotë i pajisjes nuk e zgjidh problemin, ajo që duhet të bëjmë është të përdorim ose të përpiqemi të përdorim cilësimet e iPhone. Ne bëjmë një kopje rezervë në iTunes, iCloud ose kudo që duam dhe shkojmë te Settings -> Settings -> General -> Restart. Kjo duhet të rifillojë iPhone X dhe të zgjidhë problemin, në çdo rast gjithmonë duhet të bëjmë kopje rezervë në rast se lind një problem i këtij lloji që duhet të rikuperojmë iPhone.

Si të çaktivizoni iPhone X, iPhone Xs, iPhone Xr ose iPhone Xs Max

Çaktivizo iPhone X

Deri në lançimin e iPhone X, butoni i shtëpisë / gjumit i iPhone na lejoi gjithashtu ta fiknim pajisjen nëse e mbanim të shtypur për disa sekonda. Sidoqoftë, me lansimin e iPhone X gjithçka ndryshoi. Nëse duam të fikim iPhone X dhe modelet e mëvonshme, duhet bashkërisht shtypni butonin anësor të shtëpisë / gjumit së bashku me ndonjë nga butonat e volumit.

Në atë moment, ekrani i iPhone-it tonë do të tregojë një rrëshqitës që na fton të rrëshqasim gishtin duke ndjekur rrugën drejt tij fik pajisjen.

Kjo nuk është mënyra e vetme për të fikur iPhone X, pasi që përmes menusë Settings, ne gjithashtu kemi mundësinë të fikim iPhone-in tonë, pavarësisht nga modeli. Për këtë duhet të shkojmë Cilësimet> Të përgjithshme> Fikja. Ky opsion është gjithashtu i disponueshëm në iPad, pavarësisht nga modeli.

Si të rinisni iPad Pro me Face ID

iPad Pro 2018 ID e fytyrës

Gama e iPad Pro 2018 ishte e para që doli në treg pa butonin e shtëpisë që e kishte shoqëruar këtë pajisje që nga modeli i saj i parë. Në mënyrë që të ofrojë një madhësi më të madhe të ekranit në të njëjtën madhësi, Apple vendosi të shtojë teknologjinë Face ID në gamën e iPad Pro në 2018, kështu që butoni start zhduket dhe ne nuk mund ta rindezim pajisjen siç bëmë deri atëherë.

Procesi për të rifilluar iPad Pro me Face ID dhe modelet e mëvonshme është shumë i thjeshtë dhe nuk do të na zgjasë shumë, thjesht duhet të ndiqni hapat më poshtë:

 • Shtypni dhe lëshoni shpejt butonin e rritjes së volumit.
 • Shtypni dhe lëshoni shpejt butonin e uljes së vëllimit.
 • Shtypni dhe mbani shtypur butonin Home / Sleep derisa pajisja të rindizet.

Si të çaktivizoni iPad Pro me Face ID

Procesi për të çaktivizuar iPad Pro me Face ID Theshtë e njëjta gjë që bëjmë për të fikur iPhone X dhe modelet e mëvonshme. Thjesht duhet të shtypim butonin start / sleep dhe pa lëshuar shtypim asnjërin nga të dy butonat e volumit derisa të shfaqet një rrëshqitës në ekran që na fton të fikim pajisjen.

E mbyll ose rindez pajisjen

Si një kompjuter, rinisja nuk është e njëjtë me mbylljen. Nëse vazhdojmë të çaktivizojmë iPhone-in tonë, sistemi operativ do të jetë përgjegjës për mbylljen e të gjitha proceseve të hapura për të vazhduar në një mbyllje të sigurt të sistemit operativ dhe që ai nuk paraqet probleme të funksionimit kur ta fillojmë përsëri. E njëjta teori vlen edhe për kompjuterët.

Nga ana tjetër, nëse rinisim pajisjen, funksionimi i sistemit operativ ndërpritet plotësisht, pa u dhënë kohë që aplikacionet dhe shërbimet të mbyllen saktë në pajisjen tonë. Ashtu si në rastin e mëparshëm, kjo teori vlen edhe për kompjuterët. Problemi me rifillimin e kompjuterit tonë është ai jo vetëm që mund të humbasim të dhëna gjatë procesit, pasi që një pjesë e sistemit operativ mund të prishet, por gjithashtu ky proces kërkon një kohë më të gjatë që pajisja të funksionojë përsëri.

Kur ne jemi të detyruar të rinisim iPhone-in tonë, sepse nuk i përgjigjet asnjë funksioni, as atij që na lejon të çaktivizojmë sistemin, ne nuk do të pësojmë ndonjë rrezik të humbjes së të dhënave ose që këto të kenë mundësinë të prishen, pasi sistemi është plotësisht i ndaluar dhe është duke mos kryer asnjë veprim.

Pse varet iPhone im?

sepse iPhone varet

Arsyeja kryesore pse iPhone-i ynë mund të tregojë probleme të funksionimit, ne e gjejmë atë si në sistemin operativ ashtu edhe në aplikacione specifike. Apple harton çdo version të ri të iOS për një numër specifik të pajisjeve, kështu që përshtatet me secilën prej tyre, në mënyrë që performanca e iPhone-it tonë duhet të jetë më e mira e mundshme.

Me çdo version të ri të iOS, zhvilluesit duhet të azhurnoni aplikacionet tuaja për t'i bërë ato 100% të pajtueshme me versionin e ri të iOS. Për fat të mirë për përdoruesit, shumica e zhvilluesve përditësojnë shpejt aplikacionet e tyre për të qenë të pajtueshëm dhe nuk kanë probleme të performancës. Nëse zgjasin më shumë sesa është e nevojshme, Apple kontakton me ta për të përshpejtuar procesin e azhurnimit nëse nuk duan të shihen jashtë App Store.

Që nga viti 2017, Apple ka vënë në dispozicion për të gjithë përdoruesit a Programi publik beta i iOS, kështu që çdo përdorues që dëshiron të provojë lajmet për versionin tjetër të iOS mund ta bëjë këtë pa qenë zhvillues. Si rregull i përgjithshëm, Apple zakonisht lëshon disa beta të versionit tjetër të iOS për zhvilluesit vetëm së pari, përpara se të lëshojë beta-në publik.

Arsyeja nuk është tjetër veçse stabiliteti i sistemit. Stabiliteti i sistemit është dytësor për zhvilluesit, pasi qëllimi i tyre është që ata të fillojnë të azhurnojnë aplikacionet e tyre në versionin e ri të iOS dhe rastësisht të shtojnë pajtueshmërinë me funksionet e reja që Apple ka implementuar.

Stabiliteti i pajisjes sonë të menaxhuar nga një iOS beta nuk është më i përshtatshmi nëse përdorim iPhone-in tonë çdo ditë si pajisja kryesore, meqenëse mund të rindizet herë pas here dhe pa ndonjë arsye të dukshme, aplikacionet mund të mbyllen ose drejtpërdrejt të mos hapen në çdo kohë përveç që kërkojnë një kohë të gjatë për t’u hapur ... isshtë një beta dhe si çdo beta e një sistemi operativ, isshtë në zhvillim e sipër derisa të lëshohet versioni përfundimtar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   John dijo

  Kontribues i shkëlqyeshëm mik më shpëtove nga a

 2.   David Leonardo Gomez Pulido dijo

  Me këtë situatë të COVID19, me kujdes të duhur lani me ujë (mos zhyteni ose mos e vendosni poshtë rubinetit), thjesht me shuplakën e dorës vendosni me kujdes ujë me sapun. Telefoni celular ndizet (çiftoni liqenin e mollës dhe pas 10-15 sekondash, ekrani pulson dhe fiket, liqeni i mollës shfaqet përsëri dhe cikli vazhdon. Vendoseni përpara një ngrohës të vogël, duke pritur ujin që mund të ketë hyra në të për të avulluar, dhe unë shpresoj se mund ta kthej iPhone tim përsëri.

  Përfundim, iPhone X është një pajisje shumë delikate për ujë, nuk është e vërtetë që iPhone X është i papërshkueshëm nga uji.