Roli i HomePod dhe AirPods Max në Muzikën e Re me Apple me cilësi të lartë

Lista e thënieve

Apple njoftoi më pak se 24 orë më parë Apple Music të ri me cilësi të lartë, me tingull Dolby Atmos dhe pa humbje të cilësisë, madje edhe me një mundësi me Rezolucion të Lartë. Çfarë roli luajnë altoparlantët dhe kufjet tuaja në këtë shërbim të ri?

Apple Music do të na ofrojë, duke filluar nga Qershori, mundësinë e dëgjimit të muzikës pa humbje, atë që quhet "audio pa humbje", një format që kërkon më shumë gjerësi bande, më shumë hapësirë ​​ruajtëse por në këmbim na ofron cilësi më të lartë. Ne madje do të kemi opsionin e "High Resolution", i cili do të jetë një format që do të respektojë muzikën ashtu siç është regjistruar në studio, pa asnjë kompresim. Do të përmirësojë gjithashtu përvojën e dëgjimit me tinguj më gjithëpërfshirës Dolby Atmos. Ne mund ta dëgjojmë këtë muzikë në iPhone, iPad, Apple TV dhe Mac, por si do të na arrijë në veshët? Çfarë roli do të luajnë AirPods dhe HomePod dhe HomePod Mini?

HomePod dhe HomePod mini

Altoparlantët e Apple kanë një cilësi të zërit pa asnjë dyshim, po, secili në kategorinë e tij. Apple hodhi poshtë HomePod disa javë më parë, pa njoftuar një zëvendësim, dhe HomePod mini po shitet më së shumti për vlerën e tij të shkëlqyeshme për para. Shumë nga pronarët e këtyre pajisjeve ishin të paduruar për lëshimin e muzikës me cilësi të lartë në Apple Music, kështu që HomePods tanë do të tingëllojnë edhe më mirë sesa sot, por realiteti është se ne do të jemi gjysma.

Të dy HomePod dhe HomePod mini janë në përputhje me tingullin Dolby Atmos. Nëse tashmë shijonim tinguj të shkëlqyeshëm në dhomën tonë, veçanërisht kur bashkonim dy HomePod dhe krijonim një palë stereo, tani me tingullin Dolby Atmos, përvoja e tingullit do të jetë shumë më e mirë. Por muzika nëse humbja e cilësisë është çështje tjetër, sepse HomePod dhe HomePod mini nuk do të jenë në gjendje ta luajnë atë.

Apple ka konfirmuar që folësit e saj nuk do të jetë në përputhje me Apple Music Lossless, domethënë, do të duhet të vazhdojmë të dëgjojmë muzikë në format të kompresuar, si më parë. Motivet? Ne nuk i njohim në këtë kohë. Duket e vështirë të mendosh se HomePod "i madh" nuk është në gjendje të riprodhojë atë muzikë me pajisje, dhe nëse do të ishte një problem softueri mund të zgjidhej me një azhurnim. Ndoshta procesori i HomePod është shumë i vjetër për muzikën HiFi? Epo, të paktën mund ta luaja në cilësi CD, diçka është diçka. fakti është se përgjigjja e Apple ka qenë e qartë dhe koncize: ato nuk janë të përputhshme.

AirPods, AirPods Pro dhe AirPods Max

Me kufjet e Apple është e njëjtë me HomePods. Të gjithë AirPods dhe disa kufje Beats do të mbështesin Dolby Atmos dhe tingulli hapësinor, kërkesa e vetme është që ata të kenë procesorin H1 ose W1, të përfshirë tashmë në kufjet e brezave të fundit. Por kur flasim për tinguj pa humbje, ata gjithashtu lihen jashtë loje.

Ishte diçka që e prisnim nga AirPods dhe AirPods Pro, pasi që Bluetooth nuk mund të transmetojë zë pa humbje, por AirPods Max kanë mundësinë e përdorimit me kabllo, dhe kishte shpresën e shumë vetave. Apple përsëri na hedh një enë me ujë të ftohtë duke konfirmuar që nuk është teknikisht e mundur, për shkak të kufizimeve të lidhësit Rrufeja të kufjeve.

Një shërbim i ri pa pajisje për të

Prandaj ekziston situata kurioze që Apple ka nisur një shërbim "që ndryshon muzikën përgjithmonë" pa përdoruesit e Apple të jenë në gjendje ta shijojnë plotësisht atë. Ne mund të shijojmë tingullin Dolby Atmos, por nuk kemi si ta shijojmë tingullin pa humbje, me kodekun e ri ALAC, në çdo altoparlant ose kufje të Apple. Në të vërtetë është, për të thënë të paktën, mjaft shqetësuese.

Se kjo ndodh nuk i bën më keq HomePods ose AirPod-at tanë. Nëse do të ishit të kënaqur me ta, do të vazhdoni të jeni po aq të lumtur ose edhe më shumë, falë Dolby Atmos që nuk keni pasur më parë dhe tani jeni, dhe gjithashtu për të njëjtin çmim. Ridshtë qesharake që dje keni menduar se AirPods Max tuaj janë më të këqijtë, dhe se sot papritmas u zgjuat duke menduar se ato janë mbeturina. Por është akoma e çuditshme situata që kufjet me më shumë se 600 € nuk janë në gjendje të luajnë muzikën më të mirë Apple Music, ose të paktën muzikën e dytë më të mirë.

Si do të dëgjojmë muzikë në Rezolucion të Lartë?

Apple ka njoftuar shërbimin e saj të ri, na ka treguar se cilat pajisje janë të përputhshme dhe cilat nuk janë ... por ajo që nuk na ka thënë është se si do të dëgjojmë muzikë pa humbje të cilësisë. Ne do të kemi 20 milion këngë në lançim, 75 milion deri në fund të vitit ... por si t'i dëgjojmë ato?. Pa një lidhës fole në iPad dhe iPhone, dhe me AirPods dhe HomePod jashtë loje, ndjenja është se ata na kanë mësuar një karamele që nuk mund ta hamë. Do të duhet të presim që Apple të na ofrojë më shumë informacion, në fund të fundit ai nuk është hedhur akoma në treg.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.