Si të rregulloni vonesën e tastierës në pajisjet iOS 11

Vonesa e tastierës me iOS 11

Që nga ardhja e sistemit të ri operativ iOS 11 në pajisjet tona iPhone dhe iPad, defektet e tastierës ato janë konstante dhe shqiptohen nga mjaft përdorues.

Që nga sot, Apple ka filluar tashmë dy azhurnime të reja për iOS 11, nga të cilët asnjë nuk ka qenë në gjendje të rregullojë këtë vonesë të tastierës. Siç kanë komentuar kolegët tanë, iOS 11.0.2, azhurnimi i fundit deri më sot, është përqendruar në të meta të tjera, dukshëm më serioze, duke lënë mënjanë vonesën që ndodh në tastierë.

Duke parë që Apple nuk po bën asgjë për të zgjidhur këtë problem që vazhdon, siç themi ne, në tre versione të iOS 11, tjetër do të zhvillojmë tre zgjidhje të mundshme që mund ta bëjë tastierën tuaj të ketë stabilitetin e mëparshëm. Siç them, ata janë «e mundshme»Zgjidhje që kanë ndihmuar disa përdorues, por mund të jetë rasti që edhe duke bërë atë që themi, tastiera vazhdon të ketë atë vonesë të vogël.

Zgjidhje për të eleminuar vonesën e tastierës

 • Çaktivizo tastierën parashikuese. Sistemi i ri operativ iOS 11 përdor sistemin inteligjencës artificiale për të parashikuar fjalët ndërsa jemi duke shkruar dhe duke lehtësuar kështu shpejtësinë e shkrimit. Kjo është e mundur, ndër të tjera, falë çipi i ri A11 Bionic, i cili është i përfshirë në iPhone 8 dhe 8 Plus të ri, si dhe iPhone X tjetër. Kjo është arsyeja pse pajisjet e vjetra, të tilla si iPhone 6, 6S ose 7, duke mos pasur atë çip të ri shkakton koha e përgjigjes është më e gjatë, sepse teknologjia vazhdon ta përdorë por me një çip më pak të fuqishëm. Nëse çaktivizojmë opsionin «tastierë parashikuese»Nga cilësimet e tastierës, është shumë e mundur që të vërejmë një përgjigje më të mirë kur përdorim tastierën.

Tastierë parashikuese

 • Rivendosni cilësimet e fjalorit. Nëse keni azhurnuar drejtpërdrejt nga iOS 10 në iOS 11 pa bërë një instalim të pastër, është e mundur që të dy tastierat përplasen, domethënë tastiera iOS 11 në lidhje me iOS 10 paraqet variacione të caktuara që ndonjëherë mund të shkaktojnë që ato të përzihen shkaktojë atë vonesë të vogël ose ndonjë gabim tjetër. Për ta bërë këtë, ne rekomandojmë që, nga cilësimet e pajisjes, rivendos fjalorin. Në këtë mënyrë, ne do të mbajmë fjalorin më të fundit në pajisjen tonë dhe nuk do të përzihet me asnjë tjetër.
Rivendosni fjalorin e tastierës

Rivendosni fjalorin e tastierës

 • Restauroni pajisjen. Siç e kemi përmendur në pikën e mëparshme, idealisht kur azhurnojmë sistemin operativ në një version të ri, nga iOS 10 në iOS 11, rekomandohet shumë që ai të jetë një azhurnim i pastërDo të heqë të gjitha skedarët nga sistemi i vjetër operativ dhe do të instalojë pastër një të ri. Nëse e keni azhurnuar tashmë dhe jo në këtë mënyrë, ju rekomandojmë që të bëni një instalimi i fabrikës Dhe përveç zgjidhjes së kësaj vonese në tastierë, do të vini re se si iPhone ose iPad juaj funksionon shumë më lëng dhe ka të ngjarë që edhe në hapësirën e ruajtjes të vini re se keni pak më shumë hapësirë ​​të lirë.
 • Përsëritja kryesore. Kjo zgjidhje është disi më komplekse dhe më shumë sesa një zgjidhje është një formë e saj vonesë maske në mënyrë që të mos e vërejmë atë. Nëse shkojmë te cilësimet e tastierës brenda seksionit të aksesueshmërisë, një nga opsionet është «Përsëritja kryesore« Ky opsion na ofron mundësinë për të modifikuar koha e përsëritjes së çelësit. Zgjidhja konsiston në zvogëlimin e kësaj kohe dhe kontrollimin e saj derisa të arrijmë kohën e dëshiruar. Nuk është një alternativë shumë e lëmuar, por në rast se vonesa na shqetëson shumë, ne mund ta përdorim atë për t'u përpjekur ta fshehim.

Përsëritja kryesore

Konkluzione

Ato nuk janë zgjidhje për mrekulli dhe ka mundësi që asnjëri prej tyre nuk do ta zgjidhë këtë problem me tastierë, por ju rekomandojmë t’i provoni sepse sot Apple nuk ka vendosur ndonjë zgjidhjeOse sepse nuk e gjen fajin ose sepse numri i përdoruesve me këtë problem është shumë i vogël dhe ata nuk konsiderojnë se problemi është në një nivel të përgjithshëm.

Nëse keni ndonjë pyetje me disa nga zgjidhjet e përmendura më lart, na shkruani në komente që të mund t'ju ndihmojmë.

Ndërsa ata llogariten në Mollë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Marco dijo

  Më e rekomanduara në rastin tim, do të ishte të bëja një instalim të pastër, por edhe kështu kam kohë që tastiera ka shumë GLV: /

 2.   JOSE dijo

  Pershendetje te dashur. Lagja në tastierën që nuk u zgjidh kur rivendosjen e pajisjes dhe mungesa e inovacionit që mollë zvarritet për vite më parë më bëri të kërcej në ANDORID me një shënim galaktik 8… dhe çfarë kërcimi !!! DISA HAPA LART. Unë nuk e ndjej këtë ndjesi nga telefoni im i parë 4. meditoj atë, së shpejti mollë do të jetë si NOKIA.

  1.    Daniel Alvear dijo

   Vonesa është përgjysmuar e zgjidhur vetëm nëse instaloni një tastierë të palëve të treta, gboard duket opsioni më i mirë për momentin, shumë i rekomanduar.

 3.   Bob rozë dijo

  Unë kam një iPad Air 2 me beta të iOS 11.1 dhe kishte një vonesë mjaft të konsiderueshme. Rregullimi i fjalorëve të tastierës u rregullua. Para se të shkruaja fjali verbërisht derisa të njoha shtypjet e tasteve dhe t'i tregoja ato, domethënë kam shkruar çfarë të ishte, dhe pas një ose dy sekondash iPad filloi të shkruante vetëm atje ku kisha shtypur, por rivendosja e tastierës funksionon si zakonisht . Në rastin tim ka qenë shumë e dobishme!

 4.   Carlos dijo

  Në rastin tim unë kam një iPhone 6 me versionin 11.02 dhe tastiera mund të zgjidhet ose vonesa nuk vërehet duke rivendosur fjalorin dhe çaktivizuar tastierën parashikuese, por është diçka që duhet të zgjidhet