YouTube Red, YouTube pa reklama, nuk i bind shumë përdoruesit

YouTube Red

Pak më shumë se një vit më parë, Google lançoi YouTube Red, një shërbim pagese që do t'u lejonte përdoruesve shijoni platformën YouTube pa asnjë reklamë. Siç pritej, kjo platformë e re nuk ka arritur vetëm përdoruesit sot dhe sipas The Verge, YouTube Red mezi ka pak më shumë se një milion e gjysmë pajtimtarë. YouTube Red nuk është i disponueshëm në të gjithë botën, por është e mundur të kontraktohet vetëm nëse banojmë në Shtetet e Bashkuara, Meksikë, Australi dhe Zelandën e Re.

Google ishte para kohe kur nisi këtë shërbim atje ku përfundimisht dëshiron ofron përmbajtje ekskluzive si seri dhe të përpiqesh të jesh një konkurrencë për Netflix, HBO, Hulu dhe shërbime të tjera video streaming, por me ofertën aktuale për të qenë në gjendje të shijojnë platformën YouTube pa reklama, ajo nuk kap mjaft në mesin e përdoruesve, pavarësisht nga fakti që përfshin gjithashtu mundësinë e të qenit në gjendje të shijojnë Google Play Music, shërbimin muzikor streaming të Google.

Përveç serive, Google gjithashtu dëshiron të ofrojë transmetimin e kanaleve me pagesë përmes platformës YouTube, siç është CBS, i cili ka arritur një marrëveshje me gjigantin e kërkimit për të ofruar të gjithë programimin e tij përmes YouTube për përdoruesit që janë të pajtuar në YouTube Red. Nga Google ata as nuk i konfirmojnë dhe as nuk i mohojnë këto shifra të pajtimtarëve por duket se ata kanë vendosur gjithë besimin e tyre në programimin e ri që do të nisë vitin e ardhshëm me seri ekskluzive përveç përfshirjes së kanaleve tematike të karikaturave të tilla si Disney me të cilën ka arritur një marrëveshje të jetë në gjendje të ofrojë shumicën e filmave tuaj vetëm për abonentët e YouTube Red.

Ideja në vetvete nuk është e keqe, por mbase Google duhet të kishte pritur të niste këtë shërbim pasi të kishte gati serialin ekskluziv që planifikon të transmetojë, disa prej të cilave janë tashmë në prodhim, kështu që ka të ngjarë që një fillim i vitit të ardhshëm të jetë tashmë i disponueshëm në YouTube Red, seri që në varësi të suksesit që kanë me publikun mund të jetë një mënyrë për të ngritur këtë platformë ose për të përfunduar fundosjen e saj përfundimisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.