Ruajtja e dokumenteve personale si DNI në Apple Wallet shtyhet deri në vitin 2022

Një nga veçoritë që u njoftua qershorin e kaluar në WWDC të këtij viti ishte mundësia e ruajtjes së dokumenteve personale të skanuara në aplikacionin Apple Wallet. Për të qenë në gjendje të ruani DNI ose të ngjashme në Wallet ishte një nga opsionet që mund të kishim me këtë funksion të ri të shpallur nga zëvendëspresidentja e Apple Pay, Jennifer Bailey.

Në këtë kuptim, shumë prej nesh menduan në kohën e prezantimit se kjo ishte e shkëlqyeshme për të mos pasur nevojë të mbani dokumentacionin, por që do të varej nga organet zyrtare që të mund ta zbatonin atë Në të gjitha vendet. Epo, duket se Apple nuk do ta lançojë këtë opsion gjatë vitit 2021 sipas mediumit të njohur 9To5Mac.

Dokumenti elektronik i identifikimit në Wallet do të marrë kohë për t'u zbatuar

Pasi Apple të shtojë këtë funksion në Wallet, përdoruesi do të jetë në gjendje të skanojë dhe ruajë identifikimin e tij personal në aplikacion. Kjo, e cila tingëllon me të vërtetë e mirë për shumë prej nesh, do të marrë kohë për t'u zbatuar edhe nëse vetë firma e Kupertinos e lançon sot, pasi më pas duhet të vërtetohet nga organet publike të çdo vendi dhe kjo mund të marrë pak më shumë për t'u zbatuar.

Në këtë rast ne lexojmë ndryshimin e datës së lëshimit direkt në faqen e internetit të Apple, pikërisht në faqen ku shfaqet përmbledhja e veçorive iOS 15. Aty tani tregon pas këtij ndryshimi që funksioni do të mbërrijë zyrtarisht në "fillim të 2022". Siç ndodh shpesh në këto raste Apple nuk ka dhënë informacion specifik për një datë, ai do të nisë diku vitin e ardhshëm me një përditësim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.