Samsung blen Viv, asistentin e ri me inteligjencë artificiale nga krijuesit e Siri

VIV

Gjatë vitit të kaluar, inteligjenca artificiale e Viv ka tërhequr shumë vëmendje. Viv u themelua nga Dag Kittlaus, Adam Cheyer dhe Chris Brigham, krijuesit origjinalë të Siri. Meqenëse testet e para operacionale u bënë publike Viv ka provuar të jetë një ndihmës personal më i fuqishëm dhe i aftë se Siri. Në fakt, një nga arsyet pse krijuesit e Siri u larguan nga kompania, pas blerjes së saj nga Apple ishte rruga e vendosur nga Apple për Siri, një rrugë shumë e ndryshme nga ajo që krijuesit e saj kishin në mendje. Për t’u hakmarrë, këto tre vitet e fundit kanë punuar në Viv, i cili sipas mediave të specializuara është ndihmësi më i mirë me inteligjencën artificiale aktualisht në treg.

Sipas TechCrunch kompania koreane Samsung sapo ka blerë Viv për ta integruar atë në pajisjet e saj të radhës. Për momentin nuk e dimë sa do të ketë paguar Samsung për të marrë Viv, por duke marrë parasysh që Apple ka paguar 200 milion dollarë në 2010 për të marrë Siri, çmimi i marrëveshjes mund të jetë disi më i lartë. Tani për tani, Viv do të vazhdojë të veprojë si një kompani e pavarur që ofron këtë shërbim për të gjitha pajisjet e kompanisë ku implementohet ky asistent i inteligjencës artificiale.

viv

Ajo që e bën Viv një ndihmës të përmirësuar në krahasim me Siri është se integrohet me aplikacione dhe shërbime të palëve të treta, diçka që Apple tani ka filluar ta lejojë me ardhjen e iOS 10. Me Viv ne mund të kërkojmë që smartphone-i ynë të dërgojë një Uber në vendndodhjen tonë, të kërkojmë një pizza katër sezonale, të rezervojmë një tryezë në Rte Manolete ... të gjitha pa duhet të hapni aplikacionin në asnjë kohë.

Për të realizuar këtë projekt, krijuesit e Viv kanë marrë fonde nga kompani të ndryshme si Facebook, Google dhe Twitter. Pikërisht Facebook dhe Google ishin të interesuar për këtë asistent por negociatat për shitjen nuk ishin të kënaqshme për secilën palë. TechCrunch ka kontaktuar me Zëvendës Presidentin e Samsung Jacopo Lenzi i cili ka deklaruar se Viv mund të ketë një ndikim të drejtpërdrejtë në më shumë sesa vetëm në sektorin celular të Samsung:

Kjo është një blerje e drejtuar drejt sektorit të lëvizshëm, por ne shohim mundësitë e integrimit të Viv në pajisjet e tjera që bëjmë. Nga perspektiva jonë dhe nga perspektiva e klientit, interesi dhe fuqia e kësaj inteligjence artificiale na ofron një avantazh të rëndësishëm mbi konkurrentët e tjerë, duke shtuar një avantazh mbi ta.

Viv jo vetëm që do të integrohej me pajisjet mobile, por Samsung gjithashtu mund t'i integrojë ato në pajisjet shtëpiake që prodhon për t'i kontrolluar ato përmes komandave zanore, televizioneve dhe çdo pajisje tjetër që mund të kontrollohet në këtë mënyrë.

Blerja e Viv nga Samsung i jep kompanisë koreane një avantazh ndaj prodhuesve të tjerë të Android, veçanërisht duke pasur parasysh që Google Assistant do të jetë i disponueshëm vetëm në terminalet Pixel që kompania prezantoi disa ditë më parë, të paktën tani për tani. Për më tepër, blerja e Viv ju lejon të vazhdoni të zvogëloni varësinë nga Google si dhe të ofroni mundësinë e fillimit të implementimit të këtij asistenti në Tizen, si në versionin për smartphone dhe në versionin për orët inteligjente.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.