Samsung mund të nisë një bazë të karikimit pa tel si AirPower të Apple

Gjatë prezantimit të iPhone X shtatorin e kaluar, Apple gjithashtu na prezantoi me pajisje të tjera të reja të tilla si Apple Watch Series 3. Por jo vetëm kaq, por gjithashtu përparoi edhe një aksesor të ri për pajisjet e Big Apple: AirPower, një bazë e karikimit me induksion me të cilën mund të karikonim deri në 3 pajisje në të njëjtën kohë.

Teknologjia e përdorur nga Apple është një derivat i standardit Qi por është inovative në atë që mund të karikojë disa pajisje njëkohësisht. Një patentë e botuar nga Samsung na bën të mendojmë se kompania e Koresë së Jugut mund të jetë duke punuar në një bazë karikimi të ngjashme me AirPower, për të konkurruar me aksesorin revolucionar të Apple.

AirPower i Samsung?: Kjo patentë sjell një pajisje të ngjashme

Patenta është mjaft e qartë. Në të mund të shohim një bazë rrethore në të cilën janë depozituar dy pajisje dhe në teori ato do të ngarkohen. Dizajni është i ngjashëm me disa pajisje shtesë të karikimit pa tel në treg, por duhet të mbani mend e cila është vetëm një patentë dhe nuk ofron aq shumë informacion në lidhje me dizajnin por mbi funksionimin e aksesorit.

Baza e karikimit do të kishte dy mbështjellje induksioni magnetik dhe një mbështjellje me rezonancë magnetike. Ky dualitet do të lejonte që dy mbështjellësit e parë të karikonin një pajisje përmes induksionit, ndërsa pajisja tjetër do të karikonte baterinë e saj pa tel përmes rezonancës magnetike.

Ky aksesor pritet të jetë në përputhje me standardin Qi por ajo që ne nuk e dimë është nëse do të ishte në përputhje me pajisjet Apple, ashtu si nuk e dimë nëse AirPower, baza e karikimit pa tela e mollës së madhe, do të jetë i pajtueshëm me pajisjet elektronike të palëve të treta siç janë telefonat inteligjentë Samsung.

Në rast se baza e karikimit Samsung lejon karikimin e iPhone, një pjesë e madhe e përdoruesve të Apple do të fitojnë bazën e tyre të karikimit që nga çmimet mund të jenë më të ulta dhe të përballueshme për një xhep të përdoruesit të klasës së mesme. Sidoqoftë, cilësia e projekteve të saj duhet të kontrollohet, si dhe funksionaliteti, si dhe cilësia e materialeve të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.