Samsung nuk e mbështet Apple në luftën e saj me FBI. A është çuditur dikush?

Apple-Samsung Meqenëse Tim Cook shprehu qëndrimin e tij duke mbrojtur privatësinë e përdoruesve kundër kërkesave të FBI për të zhbllokuar iPhone 5c të terroristit San Bernardino, ka pasur tashmë më shumë se 40 mbështetje që ata nga Cupertino kanë marrë. Midis tyre janë ato të Microsoft, Google, Edward Snowden, Mark Zuckerberg dhe bashkëthemeluesit të WhatsApp, Jan Koum. Por duket se Samsung nuk do të mbështesë qëndrimin e Apple, të paktën jo zyrtarisht dhe as duke dhënë ndonjë shkrim.

Siç mund ta lexojmë në Bloomberg, Samsung nuk pajtohet me disa nga deklaratat e Apple, të tilla si ideja që «çdo kërkesë për të krijuar një derë të pasme mund të minojë besimin e konsumatorit", por nuk tregoi mbështetjen e tij për armikun e tij intime, e cila nuk është askush tjetër përveç kompanisë që drejton Tim Cook. Por a është diçka që duhet të na habisë? Mendoj se do të varet nga këndvështrimi dhe kriteret e secilit.

Samsung nuk do të mbështesë rivalin e saj kryesor kundër FBI

Nga njëra anë, është për t'u habitur që ai dëshiron të dallojë veten nga një grup që përfshin kompani të tjera të mëdha të teknologjisë; nga ana tjetër, duke ditur se si e operon një kompani atë donte të përfitonte nga vdekja e Steve Jobs (Kishte edhe postë elektronike që lexonin se "tani është koha" kur ish-CEO i Apple vdiq), nuk duhet të na habisë se ata duan të përpiqen të dëmtojnë ata në Cupertino.

Sigurimi i besimit në produktet dhe shërbimet tona është përparësia jonë numër një. Telefonat tanë janë të ngulitur me kriptim që mbron privatësinë dhe përmbajtjen, dhe ato nuk kanë dyer të pasme. […] 

Kur është e nevojshme ta bëjmë këtë, brenda ligjit, ne punojmë me forcat e ligjit. Por çdo kërkesë për të krijuar një derë të pasme mund të minojë besimin e klientit. […] 

Mbrojtja e privatësisë së klientëve tanë është shumë e rëndësishme, por ne nuk kemi vendosur nëse do të paraqesim një përmbledhje miqësore në çështjen aktuale. Unë mendoj se Samsung duhet ta lërë mënjanë rivalitetin me Apple për një moment dhe thjesht të bëjë gjënë e duhur.

Çfarë është qesharake është kur ata thonë se duhet të lënë mënjanë rivalitetin e tyre me Apple dhe bej gjene e duhurkur ata nuk e kanë bërë atë dhe as nuk kanë vendosur. Unë besoj se, siç thonë ata, ata duhet të bëjnë gjënë e duhur, që është të përkrahin klientët pasi që, në fund të fundit, ne jemi ata që i paguajmë ata dhe i kemi vendosur aty ku janë. Nëse nuk e bëjnë këtë, pa marrë parasysh sa thonë, ata do të jenë në anën e FBI-së dhe të gjithë e dimë se ajo anë mund të përfundojë vetëm në imazhin me të cilin unë i jap fund këtij artikulli:

qeveritë

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Scl dijo

  Mbaj mend që Apple është një klient i Samsung. Ajo që duhet të merrni parasysh është ajo që dëshironi. Ashtu si kur policia hyn në shtëpinë e një terroristi dhe kontrollon dokumentacionin që është në shtëpinë e tij, e njëjta gjë duhet të bëhet me një celular që mund të përmbajë informacion. Nëse nuk mundeni me celularin tuaj, nuk duhet të merrni dokumentacionin nga shtëpia e një "njeriu të keq të keq".

 2.   daniel dijo

  Këtu ju kujtoj se ai që duhet dhe tashmë ka dhënë këndvështrimin e tij është google, i cili është krijuesi i android, për të cilin ai është përgjegjës për sigurinë e pajisjes, Samsung shton vetëm një shtresë të personalizimit në ndërfaqen e përdoruesit niveli gjithashtu se nëse mbështes ose jo humbet rëndësinë.