Sensorët 3D do të arrijnë në terminalet e Android vitin e ardhshëm

IPhone X ka një teknologji që nuk e kishim parë kurrë në një pajisje të lëvizshme siç është kompleksi i saj TrueDepth, një grup kamerash dhe sensorë në pjesën e përparme të terminalit. Me këtë pajisje të integruar në një pajisje Apple, ju mund t'u jepni zhvilluesve liri se si të shfrytëzojnë këto teknologji të reja.

Nga disa media angleze si DigiTimes ata sigurojnë që këta sensorë 3D (siç janë ata të përfshirë në iPhone X) mund të arrijë në pajisjet Android gjatë vitit 2018. Prodhuesit kinezë Huawei, Xiaomi ose Oppo mund të përfshijnë këtë teknologji në kategorinë e lartë të pajisjeve të tyre të ardhshme.

IPhone X ka filluar: Sensorët 3D janë këtu për të qëndruar

Deri më tani ne kemi certifikuar teknologjinë e iPhone X si të jashtëzakonshëm, por kompleksi TrueDepth me sensorë dhe kamera 3D për të cilat unë po flisja më parë ishte një nga pengesat në prodhimin e terminalit të ri Apple. Prodhimi i këtij lloji të teknologjisë nuk kishte qenë ende masiv dhe prandaj përvoja e prodhimit nuk ishte e mjaftueshme për të kënaqur kërkesën e prodhimit që molla e madhe dëshironte.

L informacionet e fundit tregojnë për ofruesit e sensorëve 3D si Largan Prevision, Sunny Optical, Orbbec ose Himax Technologies ofroni këta sensorë 3D te kompanitë e reja që lidhen me botën Android si Huawei ose Xiaomi. Parashikimi i gjatë Njihet si një nga ofruesit e disa pajisjeve Android dhe disa prej pajisjeve në lidhje me sensorët e iPhone X:

[…] Largan, i cili aktualisht ka përparësi në drejtim të teknologjisë, patentave, kapacitetit dhe dizajnit, ka zgjidhje për zbulimin 3D dhe modulet e lenteve për të marrë porosi të vazhdueshme nga klientët ekzistues.

Ndonjëherë ne nënvlerësojmë harduerin që kemi në pajisjet tona dhe gjithë kërkimin dhe zhvillimin që shkon në të. Apple ka investuar miliona dollarë në arritjen e një kompleksi të sensorëve, lenteve dhe kamerave infra të kuqe që lejojnë përdoruesin të zhbllokojë terminalin vetëm dhe ekskluzivisht me fytyrën e tij.

Kompani të tjera si Orbbec kanë ndjekur rrugën e Apple dhe dihet se janë hulumtimi dhe zhvillimi i kamerave 3D të lehta, algoritme të rinj dhe sensorë të rinj që ata mund t'u ofrojnë kompanive të prezantojnë në pajisjet e tyre të reja dhe t'i befasojnë përdoruesit me teknologjinë e tyre. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.