Sensori Face ID do të jetë më i vogël në pajisjet e ardhshme

Natën

Duket se iPhone i ardhshëm do të ketë një nota më e vogël. Do të jetë falë faktit se furnizuesit e komponentëve të Apple kanë arritur të zvogëlojnë madhësinë e sensorit përgjegjës për funksionin e njohjes së fytyrës të Face ID.

Tashmë kishte zëra që tregonin për uljen e thënë në madhësinë e nivelit, por tani duket se prodhuesi i çipit VCSEL nga Face ID e konfirmon atë. Ne tashmë dimë edhe një gjë për iPhone 13 të ardhshëm.

Duket se Apple ka arritur të zvogëlojë madhësinë e matricës së patate të skuqura VCSEL të përdorura në skaner. Identifikimi i fytyrës. Kjo padyshim do të ndihmojë në uljen e kostove të prodhimit, pasi më shumë patate të skuqura mund të prodhohen në një meshë të vetme, duke zvogëluar prodhimin e përgjithshëm të çipave.

Çipi i ri VCSEL mund të lejojë Apple të integrojë funksione të reja në përbërës, ende nuk do të konfirmohet. Por ajo që është e sigurt është që ajo do të lirojë hapësirën e brendshme të pajisjes dhe do të bëjë karakteristikën e lumtur të ekraneve të iPhone zvogëlojë madhësinë e saj.

Ky komponent i ri më i vogël do të përdoret në iPhone dhe iPad të ri të dalë në fund të vitit 2021 e tutje. Pajisjet e para për të montuar çipin e ri me sa duket do të jenë ato iPhone 13 dhe iPhone 13 Prosi dhe gjeneratën e ardhshme të modeleve iPad Pro.

Thashethemet e mëparshme tashmë kanë theksuar se niveli në modelet e iPhone 13 do të zvogëlohet në madhësi, falë një moduli të ri-dizenjuar të kamerës që integron ndriçuesin Rx, Tx dhe përmbytjen për të lejuar një ulje të tillë.

Në një mënyrë apo në një tjetër, është e qartë se Apple po bën më të mirën për të zvogëloj nivelin të ekranit të iPhone në shprehjen e tij minimale, ndërsa gjen një mënyrë për të qenë në gjendje ta eleminojë atë përgjithmonë, ose me një sensor Face ID ose me një gjurmë gishtash nën ekran. Por kjo do të kërkojë ende pak kohë për zhvillimin e saj dhe zbatimin e vërtetë në një iPhone. Ose jo…


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.