Samsung do të "kapërcente" Apple me sensorin e gjurmëve të gishtave në ekran

Sensori i gjurmës së gishtit

Siç raportohet nga një media japoneze, tjetra Samsung Galaxy Note 9 mund të përfshijë një të re sensori i gjurmës së gishtit në ekran, ashtu si Apple u përpoq të përfshinte në të saj iPhone X, megjithëse siç mund ta lexoni më vonë, ky nuk është një përparim, por një "hile" për të tërhequr klientë.

Prodhuesit e Samsung do të përpiqen të përdorin një teknologji e re në ekranet e saj OLED për të funksionuar si një burim drite për këtë sensor, duke favorizuar gjithashtu jeta e baterisë.

Sensori i gjurmës së gishtit

Në mënyrë të parashikueshme, kjo pajisje e re Samsung do të shihte dritën në mes të vitit të ardhshëm dhe tashmë do ta përfshinte këtë sensori i gjurmës së gishtit nën ekran. Ky informacion është treguar në një raport të Ming-Chi Kuo që u keni dërguar klientëve kohët e fundit.

Për përfshirjen e këtij sensori të ri do të duhet të drejtoheni Ofrues të shumtë, njëri prej tyre është gjithashtu një furnizues i Apple: Synaptics. Përveç kësaj, janë shfaqur dy të reja që me sa duket i kanë dërguar disa mostra Samsung, të tilla si BeyondEyes dhe Samsung LSI. Kjo e fundit është një filial i vetë Samsung.

Identifikimi i fytyrës

Kthimi në realitet

Në të vërtetë, ky "përparim" i kompanisë konkurrente të Apple nuk do të ishte më shumë se një hap paraprak ndërsa ata arrijnë të zhvillojnë një teknologji të ngjashme me atë që Apple ka arritur të përfshijë në iPhone X të saj të ri, të tilla si Identifikimi i fytyrës, pasi nuk mund të harrojmë kompleksitetin dhe fuqinë e këtij sensori të ri.

Sipas një studimi të kryer, mollë mund të ketë midis 18 dhe 30 muaj përparësi në lidhje me markat e ndryshme të pajisjeve Android, siç mund të lexojmë në një artikulli i mëparshëmSa për përfshirjen e një teknologjie kaq spektakolare dhe revolucionare siç ka qenë, ajo është dhe do të jetë Identifikimi i fytyrës. Edhe pse nuk është vetëm kjo, por gjithashtu përfshin disa sensorë thellësie në kamera që lejojnë një cilësi më të mirë të riprodhimit 3D të asaj që po kapim, qoftë fytyra jonë për të njohjen e fytyrës ose për ndonjë nga funksionet e tjera të mundësuara nga kjo teknologji.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.