Seria Apple Watch 7: më e madhe, më e ashpër, më shumë e njëjtë

Ne testuam Apple Watch Series 7, veçanërisht modeli i çelikut në ngjyrë grafit me lidhje LTEMe Ekran më i madh dhe ngarkim më i shpejtë ... ia vlen të ndryshohet? Varet nga ajo që keni në dore.

Thashethemet për Apple Watch të së ardhmes fillojnë nga momenti kur lansohet modeli i ri, dhe për një vit ka kohë për shumë iluzione që përfundojnë duke u shndërruar në zhgënjime. Këtë vit ne prisnim një ndryshim në dizajn, duke përfshirë sensorë të rinj për të matur temperaturën dhe nivelet e glukozës në gjak, madje presioni i gjakut do të kontrollohej nga Apple Watch. Por realiteti është se Apple Watch ka arritur një nivel aq të lartë të pjekurisë saqë ndryshimet tashmë po vijnë me një pikatore, dhe këtë vit e konfirmon.

Madhësi të reja, i njëjti dizajn

Risia kryesore e Apple Watch të ri është madhësia e saj më e madhe në të dy modelet. Me një rritje minimale në madhësinë e përgjithshme, Apple ka qenë në gjendje të rrisë madhësinë e ekraneve në të dy modelet, duke zvogëluar kornizat deri në pikën ku ekranet shtrihen në skajin e lakuar të xhamit, i cili është veçanërisht e dukshme kur shohim fotografi në ekran të plotë ose përdorim sferat e tyre të reja, ekskluzive për Serinë 7. Ekrani është deri në 20% më i madh se në Serinë 6, dhe megjithëse në fillim dukej se ndryshimi do të ishte pothuajse i papërfillshëm, në jetën reale duket se është edhe më i madh.

Përdorni aplikacione si Llogaritësi, thirrjet Contour dhe Modular Duo (ekskluzive), apo edhe tastiera e re e plotë (gjithashtu ekskluzive) nxjerr në pah këtë madhësi më të madhe të ekranitMe Ajo tregon shumë ... edhe pse nuk ka asnjë justifikim për të mos qenë i disponueshëm edhe në modelet e mëparshme, sepse nëse një Seri 7 prej 41mm mund t'i ketë ato, një Seri 6 prej 44mm gjithashtu mund. Ashtë një turp për këto lloj vendimesh, sepse një Apple Watch (Seria 6) një vjeçare tashmë po mbaron me ndonjë softuer të ri, dhe kjo nuk i bën asnjë favor pajisjes.

Përveç ndryshimit të madhësisë, ekrani është më i ndritshëm (deri në 70%) kur është i papunë, për sa kohë që keni të aktivizuar opsionin "Gjithmonë në ekran". Nëse nuk e keni provuar kurrë këtë opsion të Apple Watch, me siguri nuk do ta vlerësoni, por sapo ta keni, kuptoni se është jashtëzakonisht praktike sepse ju lejon të kontrolloni kohën kur jeni duke shkruar një artikull si ky, pa pasur nevojë të ngrini dorën nga tastiera dhe të godisni dorën. ky ndryshim në shkëlqim përmirëson këtë funksionalitet dhe e bën këtë (në teori) pa ndikuar në autonominë e orës, aq fantastike.

Më rezistente

Ne vazhdojmë të flasim për ekranin e orës, një nga pjesët më delikate të tij. Apple e siguron atë xhami i përparmë i Apple Watch është më rezistent ndaj goditjeve, falë një dizajni të ri me një bazë të sheshtë, përveç certifikimit të orës si IP6X rezistente ndaj pluhurit, gjë që i jep mbrojtje të plotë. Apple kurrë nuk e ka certifikuar orën e saj me rezistencë ndaj pluhurit, kështu që ne nuk e dimë ndryshimin në krahasim me gjeneratat e mëparshme. Sa i përket rezistencës ndaj ujit, ne vazhdojmë të kemi një thellësi prej 50 metrash, nuk ka pasur ndryshime në këtë aspekt.

Apple Watch ka ende dritare të përparme të ndryshme në varësi të faktit nëse ato janë një model Sport ose një model çeliku. Në rastin e modelit Sport, ai ka një xham IonX që është shumë rezistent ndaj goditjeve, më pak rezistent ndaj gërvishtjeve, ndërsa modeli i çelikut kristali është bërë nga Sapphire, jashtëzakonisht rezistent ndaj gërvishtjeve, por më pak rezistente ndaj goditjeve. Në përvojën time, unë jam shumë më i shqetësuar për gërvishtjet në xhami sesa përplasjet, dhe është pikërisht një nga arsyet pse kam zgjedhur përsëri modelin e çelikut pas një viti me Serinë Alumini 6.

Karikim më i shpejtë

Karikimi i shpejtë ka qenë një tjetër nga aspektet në të cilat janë përqëndruar përmirësimet e këtij seri të re të Apple Watch 7. Do të kishim dashur më shumë të rrisim autonominë derisa të arrijmë dy ditë pa pasur nevojë ta rimbushim, por duhet të pajtohemi me të merr më pak kohë për të rimbushur. Diçka është më mirë se asgjë. Kjo do ta bëjë më të lehtë të jemi në gjendje ta veshim atë gjatë natës për të monitoruar gjumin tonë dhe në mëngjes shërben si një orë me zile.Me Sipas Apple, ne mund të rimbushim Serinë tonë 7 deri në 30% më shpejt se Seria 6, nga zero në 80% në 45 minuta, dhe 8 minuta rimbushje (ndërsa lajmë dhëmbët) japin për një natë të tërë të monitorimit të gjumit.

Që kur Apple nisi këtë funksion të ri të gjumit në Apple Watch, unë jam mësuar ta rimbush atë dy herë në ditë: kur kthehem në shtëpi gjatë natës ndërsa përgatis darkën dhe derisa të fle, dhe në mëngjes kur bëj dush. Me këtë ngarkesë të re të shpejtë do të jem në gjendje ta vendos orën në dore herët gjatë natës, pa pritur të shkoj në shtrat ... për aq kohë sa mbaj mend, gjë që do të ndodhë shumë rrallë. Ndoshta me kalimin e kohës kjo pagesë e shpejtë do të jetë vërtet e dobishme, por për momentin nuk mendoj se do të jetë një ndryshim i madh në zakonet e shumicës.

Për të qenë në gjendje të përdorni karikim të shpejtë, është e nevojshme të përdorni një kabllo të re të ngarkuesit me lidhës USB-C që është përfshirë në kutinë Apple Watch, dhe një ngarkues që duhet të ketë një fuqi karikimi prej 18W ose të jetë në përputhje me Power Delivery, në të cilin rast 5W do të ishte e mjaftueshmeMe Ngarkuesi standard 20W i Apple është i përsosur për këtë, ose ndonjë ngarkues tjetër nga një prodhues i besueshëm që mund ta gjejmë në Amazon me një çmim më të ulët (si kjo) Nga rruga, baza MagSafe e Apple që kushton 149 € nuk është në përputhje me karikimin e shpejtë, një detaj i mrekullueshëm.

Ngjyra të reja por ngjyra që mungojnë

Këtë vit Apple ka vendosur të ndryshojë gamën e ngjyrave të Apple Watch të saj në një mënyrë të madhe, dhe këtë e ka bërë me një vendim që jo të gjithëve u pëlqeu. Në rastin e aluminit Apple Watch Sport, Ne nuk kemi më argjend ose gri hapësirë, sepse Apple ka shtuar një yll të bardhë (i cili është i bardhë-ari) dhe një mesnatë (blu-e zezë) për t'i zëvendësuar atoMe Ajo mban ngjyrën e kuqe dhe blu, dhe gjithashtu shton një stil ushtarak të gjelbër të errët që po pëlqehet shumë. Nëse do të kisha zgjedhur aluminin këtë vit mendoj se do të kisha qëndruar me mesnatë, por asnjë nga ngjyrat nuk më bindi vërtet.

Ndoshta kjo më ka shtyrë të zgjedh modelin e çelikut, i cili tashmë po më përndiqte në kokë që para se të njihja ngjyrat përfundimtare. Në çelik është në dispozicion në argjend, ari dhe grafit (sepse hapësira e zezë është e kufizuar në edicionin Hermes jashtë mundësive të shumicës). Çeliku gjithmonë gjeneron shumë dyshime tek ata që mendojnë për të për shkak të asaj se si do t'i rezistojë kalimit të kohës, por mban shumë më mirë se alumini. Dhe e them këtë pasi kisha dy Apple Watch në çelik dhe dy në alumin.

Më në fund kemi opsionin e Apple Watch në titan, me një hapësirë ​​të zezë dhe një ngjyrë titani që nuk më bindin, kjo është arsyeja pse unë zgjodha çelikun, i cili është gjithashtu më i lirë.

Pjesa tjetër nuk ndryshon

Nuk ka më ndryshime në Apple Watch të ri. Madhësia më e madhe e ekranit me më shumë shkëlqim në punë, më shumë rezistencë të xhamit të përparmë dhe një karikim të shpejtë për të cilin nuk shoh shumë përdorim për momentin. Ne as nuk kemi folur për fuqi ose shpejtësi më të madhe gjatë kryerjes së detyrave, sepse nuk ka. Procesori që përfshin këtë Seri të re 7 është praktikisht i njëjtë me Serinë 6, e cila nga ana tjetër funksionon vërtet mirë edhe me sistemin e fundit operativ, watchOS 8, por është e njëjtë. Disa prej nesh prisnin një hap të vogël drejt pavarësisë nga iPhone, por asnjërën.

Gjithashtu nuk ka ndryshime në sensorë, ose në funksionet shëndetësore, as në monitorimin e gjumit, as në të vërtetë në ndonjë funksion të ri, pasi nuk ka asnjë. Nëse i lëmë mënjanë numrat e rinj, nuk ka asnjë veçori ekskluzive të Serisë 7, por jo sepse ato janë përfshirë në të tjerat, por sepse nuk ka vërtet asgjë të re. Apple Watch është një produkt shumë i rrumbullakët, si nga dizajni ashtu edhe nga funksionet e tij të monitorimit të shëndetit dhe sportitMe Matja e rrahjeve të zemrës, zbulimi i ritmit të parregullt, matja e ngopjes së oksigjenit dhe performanca e EKG e vendosën shiritin shumë të lartë, aq të lartë sa që edhe Apple nuk ka qenë në gjendje ta mposhtë këtë vit, duke qëndruar aty ku ishte. Mund ta blini nga 429 € (alumin) në Apple dhe Amazon (lidhje)

Ekrani i justifikon të gjitha

Apple ka lëshuar një orë të re inteligjente në të cilën ata kanë vënë bast gjithçka në ekranin mbresëlënës, të bukur dhe të ndritshëm. Trulyshtë vërtet spektakolare sapo e nxirrni nga kutia dhe ndizni orën për herë të parë. Ndryshimi në madhësi dhe rritja e sipërfaqes së ekranit pothuajse në skajin e saj e bëjnë atë të duket si një orë shumë më e madhe se paraardhësi i saj, pavarësisht rritjes mezi të madhësisë. Por kjo është ajo, asgjë e re nuk mund të thuhet për këtë Seri 7, të paktën asgjë të re që është me të vërtetë e rëndësishme.

Apple Watch është ora inteligjente më e mirë në treg, larg nga e dyta, dhe as pushimi i këtij viti nuk do ta shkurtojë këtë distancë. Vendimi për të blerë një Apple Watch Series 7 duhet të merret duke parë atë që keni veshur tani në dore. A do të jetë Apple Watch juaj i parë? Kështu që ju merrni orën inteligjente më të mirë që mund të blini tani. A keni tashmë një Apple Watch? Nëse keni vendosur ta ndryshoni, vazhdoni. Por Nëse keni pasur dyshime, kjo Seri e re 7 nuk do t'ju japë shumë arsye për t'i pastruar ato në favor të saj.

Apple Watch 7
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
429 a 929
 • 80%

 • Apple Watch 7
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit: 18 tetor 2021
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Ekran i mrekullueshëm
 • Sfera të reja
 • Rezistencë më e madhe
 • Ngarkesë e shpejtë

Contras

 • I njëjti procesor
 • Sensorë të njëjtë
 • E njëjta autonomi
 • Funksione të njëjta

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Hummer dijo

  8 minuta për të larë dhëmbët ... Unë jam duke bërë diçka të gabuar X)