Oksimetri i Apple Watch Series 6 është po aq efektiv sa reklamat sipas një studimi

Oksimetër Apple Watch Series 6

La shëndetësor është bërë një aks ndërsektorial në të cilin punohet me pajisjet mobile. Apple e di këtë dhe prej vitesh mjete dhe teknologji të caktuara janë futur për të monitoruar shëndetin e përdoruesit në pajisjet e tyre. Një shembull i kësaj është futja e një sistemi për të kryer elektrokardiogramë në serinë Apple Watch 5. Vitin e kaluar, me Apple Watch Series 6, u prezantua një oksimetër për të qenë në gjendje të masë ngopjen e oksigjenit në gjak. Një studim ka zbuluar se Efektiviteti i kësaj matjeje nga ora inteligjente e Apple është e lidhur fort me matjet nga oksimetrat komercial.

Një studim zbulon efektivitetin e oksimetrit të Apple Watch Series 6

Niveli i oksigjenit në gjak (ose ngopja) është një tregues kryesor i mirëqenies tuaj të përgjithshme. Kjo ju ndihmon të kuptoni nëse trupi juaj thith oksigjenin e nevojshëm dhe si e shpërndan atë. Seria Apple Watch 6 përfshin një aplikacion dhe sensor shumë novator, i cili mund të masë ngopjen tuaj të oksigjenit në çdo kohë. Kjo orë kujdeset që ju të performoni mirë, ditën dhe natën.1

Studimi është botuar në revistën prestigjioze Natyrë 23 shtatori. Shtë një artikull i botuar me emrin: «Krahasimi i vlerave të SpO2 dhe të rrahjeve të zemrës në Apple Watch dhe Oksimetrat Konvencional Tregtar në pacientët me sëmundje pulmonare ».

Artikulli i lidhur:
Përdoruesit e iPhone 13 raportojnë gabime me zhbllokimin e Apple Watch

Eksperimenti përfshiu 100 pacientë me sëmundje pulmonare obstruktive kronike (COPD) ose sëmundje intersticiale të mushkërive (ILD). Këto sëmundje të sistemit të frymëmarrjes kërkojnë një monitorimi i ngopjes së oksigjenit në gjak sepse nivelet e larta dhe të ulëta janë të dëmshme për kontrollin e patologjisë. Kjo është arsyeja pse shumica e këtyre pacientëve kanë oksimetra komercialë në shtëpi.

Studimi u përpoq të verifikonte efektiviteti i oksimetrit të Apple Watch Series 6 dhe monitorit të rrahjeve të zemrës në marrjen e kësaj vlere duke e lidhur atë me vlerat e marra me matësat konvencionale të ngopjes dhe pulsit. Së fundi, rezultati tregoi se matjet e orës ishin praktikisht të njëjta me matjet e të dy sensorëve, duke përfunduar sa vijon:

Rezultatet tona tregojnë se Apple Watch 6 është një mënyrë e besueshme për të marrë rrahjet e zemrës dhe SpO2 në pacientët me sëmundje të mushkërive në kushte të kontrolluara. Përparimi i teknologjisë së orëve të zgjuara vazhdon të përmirësohet dhe studimet duhet të bëhen për të vlerësuar saktësinë dhe besueshmërinë në lloje të ndryshme të sëmundjeve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.