Seria e re Apple Watch 7 monton të njëjtin procesor si Seria 6

Ne jemi mësuar që të gjitha pajisjet e reja të Apple të lëvizin drejt versioneve të ardhshme të të gjithë softverit dhe harduerit të tyre. Në rastin e iPhone 13 ne kemi parë se si kalojmë nga çipi A14 Bionic në atë A15 çip Bionik, një hap llogaritës i paparë. Apple nuk mori kohë për të diskutuar pajisjen e Apple Watch Series 7 në fjalimin kryesor të djeshëm. Shumë ishin spekulimet për vetë faktin. Sidoqoftë, sot po i afrohemi një kauze të mundshme: Seria Apple Watch 7 mbart të njëjtin procesor si paraardhësi i saj Seria 6.

Ekrani i Apple Watch Series 7

Seria Apple Watch 7 mbart çipin S6 SiP nga Seria 6

Konfirmimi erdhi falë zhvilluesit Steve Troughton-Smith i cili postoi një imazh në llogarinë e tij në Twitter. Ishte një tryezë ku mund ta shohim Modele Apple Watch me kodet për secilin procesor. Në rastin e Serisë 6 ne shohim se çipi S6 kishte kodin identifikues 't8301' ndërsa Apple Watch Series i ri 7 gjithashtu mbart atë tregues. Kjo na bën të shohim atë çipi S6 është montuar në Serinë 7.

Ka shumë informatorë që sigurojnë se çipi që do të mbajë Serinë 7 do të jetë S6 në të cilin ata do ta kenë ndryshuar emrin dhe do ta kenë quajtur S7 por brendësia e tij do të mbetet e njëjtë në nivelin e fuqisë. Kujtojmë që çipi S6 është a Çip me dy bërthama 64 bit e cila ishte 20% më e shpejtë se S5. Për më tepër, ai bërthamë e dyfishtë u bazua në çipin A13 që mbante të gjithë gamën e iPhone 11. Ai gjithashtu përmbante brenda çipit W3, çip ultra-brez U1, një lartësimatës dhe një WiFi 5 GHz.

Artikulli i lidhur:
Të gjitha lajmet e serisë së re të Apple Watch 7 nga Apple

Duhet të theksohet se Nuk është hera e parë që kjo ndodh që dy pajisje që zgjasin një vit të kenë të njëjtin procesor. Tashmë ka ndodhur në vitin 2016 me Apple Watch Series 2 që mbante çipin S1 nga Ora Origjinale. Shumë ndodhi me Seritë 4 dhe 5 edhe pse me këtë rast Apple caktoi kode të ndryshme identifikimi për dy çipat edhe pse brenda tyre ato ishin të njëjta. Ne do të shohim nëse ka ndonjë ndryshim në këtë çip S6 të Apple Watch Series 7 dhe si sillet para një watchOS 8 plotësisht të përmirësuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.