Pronarët e Galaxy Note 7 fillojnë proceset gjyqësore të para në disa klasa në Korenë e Jugut

Galaxy Note 7 në zjarr

Procesi gjyqësor fillestar i veprimit në emër të 527 blerësve të Galaxy Note 7 kërkon afërsisht 440 dollarë për person për shqetësimin e tërheqjes dhe zhdukjen përfundimtare të telefonit. Firma ligjore që ekzekuton padinë tha se "po planifikon të paraqesë një proces gjyqësor çdo muaj".

Problemi është se pronarët e Note 7 jo vetëm që u desh të ktheheshin në dyqane disa herë, gjithashtu Kur shkarkoni softuerin, ai kufizon baterinë tuaj në 60 përqind kapaciteti me përdorim normal të pajisjes.

Firma tha se ka marrë tre ankesa nga njerëzit telefonat e të cilëve kanë marrë flakë, dhe këto janë të integruara në një kërkesë të veçantë.

Samsung të hënën zbuloi një shfaqje për Korenë përmes së cilës njerëzit që shkëmbejnë një Note 7 me një Galaxy S7 ose S7 Edge do të kenë një zbritje mprehëse për Galaxy S8 ose Note 8, asnjë prej të cilave nuk është zbuluar zyrtarisht. Në mënyrë të veçantë, njerëzit do të duhet të paguajnë vetëm gjysmën e kostos së S7 për të marrë pajisjen në 2017.

Programi mund të arrijë edhe në vendet e tjera, tha Samsung, pa dhënë hollësi. Në shumë rajone kompania ka ofruar rimbursime ose shkëmbime, në disa raste një kredi shtesë për blerjen e një produkti tjetër.

The Wall Street Journal tha të Dielën se Samsung është ende duke u përpjekur të zbulojë shkakun e zjarreve në Note 7, duke pranuar se problemi u diagnostikua si thjesht i lidhur me baterinë kur u kërkua një tërheqje. Kompania madje raportohet duke vonuar zhvillimin e Galaxy S8 për dy javëndërsa inxhinierët punojnë në "autopsinë" e Shënimit 7.

Samsung thuhet se hodhi poshtë disa anekdota nga zjarret në Note 7, por më vonë vendosi që duhej të vepronte shpejt pasi u bë e qartë se problemi ishte serioz, në vend se të bënte një hetim të plotë. Kjo çoi në tërheqjen e pajisjeve dhe punësimin e një furnizuesi të ri të baterive, e cila më në fund nuk ndihmoi në zgjidhjen e asgjë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.