Aksionet e Apple rriten në vitin 2016 në nivelin më të lartë të Galaxy Note 7

Aksionet e Apple rriten me problemet e Shënimit 7 Kjo javë është e keqe për Samsung. Pas kontrollit si supozime Galaxy Shënim 7 Kompanitë e sigurimeve janë përfshirë gjithashtu në flakë dhe duke mos ditur se ku është problemi, gjigandi Korean vendosi të ndalojë prodhimin e pajisjes së tij më të rëndësishme inteligjente, gjithmonë me lejen e Galaxy S7. Problemi tani famëkeq i phablets të ndezshme do t'i kushtojë Samsung miliarda dhe, për ta shtuar atë, ka shkaktuar aksionet e mollës, rivali juaj më i madh në tregun e telefonave inteligjentë, arritjen tuajin pika më e lartë e gjithçkaje që kemi kryer në vitin 2016.

Sipas analistëve, Samsung do të ndalojë shitjen e 19 milion Galaxy Note 7, kështu që i gjithë ky problem do t’i kushtojë 17.000 miliardë dollarë. Kjo bëri që aksionet e gjigantit korean të binin 8% në një ditë, rënia më e madhe që nga viti 2008. Nga ana tjetër, aksionet e Apple u rritën me 1.9% të hënën në 116.05 $ për aksion. Por çmimi i aksioneve të Cupertino nuk ndaloi të rritet të njëjtën të hënë.

Apple përfiton nga problemet e baterisë së Shënimit 7

Sot, katër ditë pasi aksionet e Apple u rritën me 1,9%, aksionet janë me 117,34 $ për aksion, që do të thotë se janë rritur 1.01% më shumë. Në total, që kur filluan të qarkullojnë zëra se Samsung do të ndalojë prodhimin dhe shitjen e Note 7 deri më tani, Aksionet e Apple janë rritur praktikisht 3%, të gjitha në rreth 5 ditë dhe pa bërë asgjë për ta merituar atë.

Por jo vetëm Apple do të përfitojë nga problemet e Samsung. Tashmë është thënë që Huawei synon të marrë një shumë të ëmbëlsirës që Samsung 7 kishte për të ngrënë. Nga ana tjetër, Google kohët e fundit ka prezantuar të vetën Pixel dhe se një nga prodhuesit më të rëndësishëm të Android ka probleme do të bëjë padyshim shitjet e telefonave të saj të mençur më të mirë se sa pritej.

Mbetet të shihet se çfarë do të bëjë Samsung për t'u rikuperuar nga kjo pengesë. Gjithçka tregon se ata do të përpiqen ta bëjnë atë me fillimin e Galaxy S8. A do ta marrin?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.