Shërbimi i pajtimit në revistën Apple, Apple News +, nuk është aq i suksesshëm sa shpresonin

Apple News +

Apple filloi në 2014 Apple News, një lexues lajmesh në stilin Flipboard që nuk përfundoi të triumfonte midis botuesve të mediave kryesore për shkak të sistemit të parave që ofronte. Kjo e detyroi kompaninë, katër vjet më vonë, të ndryshoni modelin e biznesit dhe blini Texture, Netflix i revistave.

Në Mars 2019, ajo lansoi Apple News + me një qasje krejtësisht të ndryshme se versioni i parë i Apple News me qasje në më shumë se 300 revista amerikane poArtikujt e zgjedhur nga media e zgjedhur për 9,99 $. Gjatë 48 orëve të para, fituar më shumë se 200.000 pajtime dhe atje u ndal.

Apple News +

Sipas CNBC, Apple nuk ka arritur të rrisë numrin e pajtimtarëve në platformën e pajtimit të revistës Apple News +, pavarësisht investimit në reklamat që bën çdo muaj. Problemi kryesor me Apple News + janë gazetat, pasi ajo nuk ofron qasje të plotë në asnjërën prej tyre, vetëm në disa artikuj të zgjedhur nga vetë media, jo nga Apple.

Media e shkruar nuk janë menduar kurrë të jenë në dispozicion në Apple News +, pasi që shumica e tyre ofrojnë një sistem abonimi mujor, më i shtrenjtë se pagesa e Apple News + dhe që ata gjithashtu nuk kanë pse ta ndajnë me askënd. Apple mban 50% të çdo pajtimi shpërndarjen e pjesës tjetër midis redaktorëve bazuar në kohën që pajtimtarët kalojnë duke lexuar përmbajtjen e tyre.

Duke mos arritur të gjejë një zgjidhje me median kryesore të shtypur, Apple po eksploron mënyra të tjera për të përmirësuar shërbimin e saj dhe sipas Bloomberg, deri në vitin 2020, Apple mund të ofrojë një paketë të përbashkët abonimi me Apple Music, Apple TV + dhe Apple News +, një zgjidhje që e vetmja gjë që mund të bëni është të shtoni numrat e pajtimtarit tuaj por jo interesi për atë që ofron në të vërtetë kjo platformë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.