Shërbimi i transmetimit të Disney do të jetë me çmim më të ulët se Netflix

iTunes Store

Disa muaj më parë, gjigandi Disney deklaroi se kishte në plan të krijonte shërbimin e tij streaming video, një shërbim që do të integrohej nga i gjithë ekosistemi Marvel, duke përjashtuar seritë që ai ka krijuar deri më tani në bashkëpunim me Netflix. së bashku me të gjithë filmat e Stars Wars dhe Pixar dhe Disney.

Kështu, i gjithë katalogu i Disney që aktualisht është në dispozicion në Netflix do të zhduket në 2019, data në të cilën kompania planifikon të nisë shërbimin e saj VOD. Zhdukja e katalogut do të bëhet në mënyrë progresive ndërsa Disney zgjeron numrin e vendeve ku ofron shërbimin e saj VOD.

Por pas njoftimit lind një pyetje e rëndësishme, pasi ne nuk e dimë në çfarë mase përdoruesit mund të jenë të interesuar të paguajnë një tjetër shërbim video streaming vetëm për të shijuar përmbajtjen tuaj. Kreu i Disney, Bob Iger, nuk njoftoi në atë kohë se cili mund të jetë çmimi i shërbimit të tij video streaming, pasi që varësisht nga çmimi me të cilin është në dispozicion, ju do të keni pak a shumë sukses në treg.

Aktualisht Netflix na ofron pajtimin më të lirë për 7,99 euro / dollarë, e cila na lejon të shijojmë përmbajtje në cilësi normale dhe në një pajisje të vetme njëkohësisht. Nëse duam më shumë përdorues të një cilësie më të lartë, duhet të paguajmë 10,99 euro / dollarë, duke zgjeruar kështu numrin e pajisjeve dhe cilësinë e përmbajtjes. Duke marrë parasysh këto çmime, Disney ka planifikuar një strategji. Sipas Bob Iger:

Mund të them se plani ynë i çmimeve do të jetë dukshëm më i ulët se ai i Netflix, pasi katalogu ynë është dukshëm më i ulët. Sigurisht, ai do të ketë shumë përmbajtje cilësore falë ekskluziviteteve që do të jenë në dispozicion dhe që janë të gjitha ato që janë pjesë e kompanisë. Duke pasur më pak vëllim të përmbajtjes, çmimi do të ndikohet gjithashtu.

Ekziston një bazë e mundshme klientësh Disney që ne do të përpiqemi të tërheqim me çmime që përputhen dhe që ekuilibrojnë cilësinë e markave dhe ekskluziviteteve që do të jenë në dispozicion, kjo do të na japë një mundësi të rritemi në vëllim dhe t'i bëjmë çmimet të pasqyrojnë vëllimin shtohet ndërsa ky shërbim rritet.

Menjëherë pas njoftimit për fillimin e këtij shërbimi të dedikuar VOD, gushtin e kaluar, Iger pohoi se marrëveshjet që janë nënshkruar më parë me Netflix për krijimin e serive do të vazhdojë të përmbushet si më parë dhe përmbajtja e krijuar deri më tani do të jetë në dispozicion në të dy platformat.

Pavarësisht suksesit të serisë Marvel në Netflix në fillim, kompania pak nga pak ka ditur se si të diversifikojë llojin e përmbajtjes që u ofron klientëve të sajPra, kur të vijë koha kur nuk mund të vazhdoni të krijoni përmbajtje të licencuar të Disney, Netflix do të ketë një repertor për të vazhduar të jetë mbreti i transmetimit të videove nëpër botë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.