Shazam më në fund integrohet me njohjen e muzikës iOS 16

Blerja e Shazam nga Apple nënkuptonte një ndryshim të rëndësishëm në konceptin e njohjes së muzikës për Big Apple. Megjithatë, sinkronizimi dhe integrimi i shërbimit në sistemet operative nuk ka qenë tërësisht i favorshëm, veçanërisht vitet e fundit, duke marrë parasysh kërkesat e përdoruesve. Shkëputja midis qendrës së kontrollit dhe aplikacionit Shazam ka penguar përdorshmërinë e shërbimit. Duket se iOS 16 dhe tani iOS 15 prezanton një mënyrë të re të integrimit real midis aplikacionit dhe qendrës së kontrollit iOS.

Integrimi i Shazam me iOS mbërrin pas një kohe të gjatë duke e pritur

Aktualisht ne mund të shtojmë një akses të drejtpërdrejtë në njohjen e muzikës përmes Shazam në qendrën e kontrollit. Megjithatë, nuk është e nevojshme të keni të instaluar aplikacionin, larg tij. Integrimi është i pjesshëm sepse sinkronizimi midis qendrës së kontrollit dhe aplikacionit nuk ekzistonte. Kjo do të thotë se të gjitha këngët e zbuluara nga iOS, dhe jo nga aplikacioni, u lanë në harresë pa u regjistruar në historikun e aplikacionit.

Kjo në iOS 15, falë përditësimit të aplikacionit, dhe në iOS 16 ka ndryshuar. Të gjitha këngët e njohura nga qendra e kontrollit shkojnë në historinë e Shazam Në mënyrë të drejtpërdrejtë. Pra, nëse e kemi të instaluar aplikacionin, mund të aksesojmë të gjitha këngët e kapura nga qendra e kontrollit dhe nga aplikacioni.

Në fakt, integrimi është gjithashtu me shumë pajisje përmes Apple ID, kështu që të gjitha njohjet e bëra nga çdo pajisje pasqyrohen në aplikacionin Shazam. Është një përparim i madh pasi një nga problemet që ekzistonte ishte se ne nuk mund të shkruanim këngët e njohura në një histori dhe gjëja logjike, siç ndodh tani, është se historia mund të konsultohej nga aplikacioni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.