Shfrytëzimi duket përsëri mbi prodhuesit e Apple

Pegatron

Pothuajse në mënyrë periodike, kompania Cupertino është përfshirë në skandale në lidhje me të Drejtat e Njeriut dhe kushtet e punës së punëtorëve të saj. Kjo në thelb ndodh në ato vende ku Apple ka një prani kur monton pajisjet, domethënë monton të gjitha pjesët e vogla për t'i kthyer ato në një "IPhone".

Pegatron, një nga prodhuesit kryesorë të Apple, është sanksionuar për shkeljen e të drejtave të punëtorëve dhe e vendos Apple në një situatë ekstreme. Në këtë mënyrë, Apple ka vendosur të marrë një sërë masash në mënyrë që të lehtësojë këtë situatë dhe të mos preket nga reklamimi negativ që prodhon kjo.

Informacioni, i marrë nga Bloombergthekson se kompania Cupertino mund të kishte vendosur të pezullonte kontratat me Pegatron krejt:

Apple ka pezulluar çdo biznes të vazhdueshëm me Pegatron pasi zbuloi se ato shkelin të drejtat e punëtorëve në programin e saj studentor. Në mënyrë që të plotësonin kërkesën, këta studentë punëtorë punuan gjatë gjithë natës, duke shkelur kodin e sjelljes të Apple. 

Sipas Apple, kompania Pegatron dokumente të falsifikuara të auditimit në mënyrë që të fshehin këtë informacion dhe kështu të vazhdojnë të ofrojnë performancë të mjaftueshme të prodhimit.

Nga ana e saj, Apple nuk përjashtohet nga faji në këtë çështje. Apple ngut situatën e saj të privilegjuar për të maksimizuar kostot, kërkimi i punës më të lirë të mundshme, duke shkaktuar kështu që fajtori përfundimtar, shfrytëzuesit, të abuzojnë me punëtorët në mënyrë që të përmbushin çmimet që ofron kompania Cupertino.

Të paktën shihet se Apple kryen auditime për t'u përpjekur të minimizojë efektet e mungesës së të drejtave të punës mbi furnizuesit e saj, por ... A nuk do të ishte më mirë të investonit koston e auditorëve dhe ndërmjetësve në ofrimin e kushteve të përshtatshme të punës? Kjo jep për një artikull tjetër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.