Si të shikoni iPad-in në TV

Shikoni iPad në TV

Me siguri në më shumë se një rast keni menduar si të shikoni iPad në TV për të shijuar përmbajtjen e pajisjes tuaj në një ekran më të madh. Shikimi i iPad në televizor është ideal për të shijuar lojërat tona të preferuara duke përdorur a Komanda e kontrollit.

Është gjithashtu veçanërisht i dobishëm për shikimin e imazheve dhe videove që kemi ruajtur në pajisjen tonë, shikimin e videove nga YouTube, platformat e transmetimit të videove... po, televizori ynë nuk është aq i zgjuar sa do të donim.

Për të parë iPad-in në televizor kemi dy mundësi:

 • Duke përdorur një tel
 • Përmes AirPlay

kabllo

Përdorimi i një kablloje për të parë iPad në televizor është metoda më e lehtë dhe, përveç kësaj, zvogëloni vonesën në zero. Nëse dëshironi të shijoni lojërat tuaja të preferuara në TV pa ndonjë vonesë (vonesë sinjali), përdorimi i një kablloje është zgjidhja më e mirë.

Në varësi të modelit iPad, do të na duhet një Lightning ose kabllo USB-C në HDMI.

kabllor rrufe në hdmi

kabllor rrufe në hdmi

Nëse pajisja juaj ka një lidhje rrufeje, ju duhet një kabllo rrufeje në hdmi, një kabllo që mund ta blejmë si në Apple Store ashtu edhe në Amazona për më pak se 20 euro.

Problemi me kabllot Amazon është se disa prodhues, pretendoni se kablloja është e çertifikuar nga Apple (vulë MFI), edhe pse nuk është e vërtetë.

Nëse nuk është i certifikuar zyrtarisht nga Apple (është e vështirë të thuhet), përshtatësi mund të funksionojë fillimisht, por me kalimin e kohës, ndoshta do të ndalojë së punuari.

Para se të zgjidhni një kabllo ose një tjetër, këshillohet të lexoni komentet e përdoruesve. o mire, paguajnë më shumë se 50 euro që kablloja zyrtare kushton në Apple Store.

Pasi të lidhim iPad-in me televizorin duke përdorur kabllon Lightning në HDMI, imazhi nga iPad do të fillojë të shfaqet automatikisht në ekranin e televizorit, pa pasur nevojë të bëjmë ndonjë rregullim në iPad.

Me këtë tel, pasqyroni ekranin e iPad-it në televizor. Nëse e fikim ekranin, transmetimi do të ndalojë.

Kabllo USB-C në HDMI

Kabllo USB-C në HDMI

Nëse iPad juaj përfshin një portë USB-C, ju nevojitet një kabllo USB-C. USB-C në HDMI. Ndryshe nga kabllot rrufe, mund të përdorni çdo kabllo të disponueshme, duke qenë se është standard, nuk kërkon asnjë lloj certifikimi.

Sigurisht, mos zgjidhni zgjidhjen më të lirë nëse dëshironi të shijoni përmbajtjen nga iPad-i juaj në cilësinë më të mirë të mundshme dhe që, me kalimin e kohës, pjesa USB-C nuk është e dëmtuar, pasi është më së shumti që do të prekim për ta lidhur me pajisjen tonë.

Pasi të lidhim iPad-in me televizorin duke përdorur kabllon USB-C në HDMI, imazhi i iPad do të pasqyrohet automatikisht në TV pa pasur nevojë të bëjmë ndonjë rregullim në iPad.

Ashtu si nëse përdorim një kabllo rrufeje në HDMI, nëse e fikim ekranin, transmetimi do të ndalet, kështu që nuk është ideale për të konsumuar përmbajtje nga platformat e transmetimit të videove.

AirPlay

AirPlay

Metoda më shumë i përshtatshëm dhe i lehtë për të parë iPad në TV po përdor teknologjinë AirPlay të Apple.

Me AirPlay, ne mund të dublikojmë ekranin e pajisjes sonë (duke e mbajtur ekranin të ndezur) ose dërgoni përmbajtjen në format video për të luajtur përmbajtjen duke fikur ekranin e pajisjes sonë.

Edhe pse AirPlay është teknologjia pronësore e Apple, vitet e fundit ka filluar ta licencojë në mënyrë që prodhuesit e tjerë ta përdorin atë në televizorë inteligjentë.

Nëse duam të përdorim AirPlay kemi 3 opsione:

 • Apple TV
 • Televizorë inteligjentë të aktivizuar me AirPlay
 • Amazon FireTV

Apple TV

Apple TV

Pajisja më e mirë për të shijuar funksionalitetin AirPlay është Apple TV, pajisja Apple që vepron si një qendër HomeKit dhe kjo, përveç kësaj, na lejon të shijojmë ndonjë platformë video streaming

Duke qenë një lidhje me valë, ne do të gjejmë gjithmonë një vonesë nëse duam të dubojmë ekranin në televizor, kështu që nuk është ideale të shijojmë lojëra ku çdo lloj vonese mund të ndikojë në lojën ose përvojën e përdoruesit.

Apple TV më i lirë që Apple ofron aktualisht në treg është modeli HD Ka një çmim prej 159 euro dhe ka 32 GB memorie.

Nëse ju doni shijoni videot 4K përmes transmetimit ju do të duhet të paguani 199 euro i cili kushton modelin më të lirë, një model që disponohet edhe në versione me 32 dhe 64 GB hapësirë.

Televizorë inteligjentë të aktivizuar me AirPlay

LG AirPlay 2

Samsung, LG y Sony ofertë në modelet e nivelit të lartë, mbështetje për AirPlay. Në këtë mënyrë, ne mund të përdorim funksionin kryesor të Apple TV pa e blerë atë.

Nëse po mendoni të rinovoni televizionin tuaj të vjetër dhe dëshironi që ai t'ju zgjasë disa vite, duhet ta bëni zgjidhni një model që ofron mbështetje për këtë teknologji.

Amazon FireTV

Televizor me shkop zjarri

Opsioni më i lirë nga të gjitha ato që ju tregojmë në këtë seksion për të qenë në gjendje të shijoni AirPlay për të parë iPad në televizor është të blini një nga të ndryshmet. Modelet e televizorit Amazon Fire.

Dhe them më lirë, sepse modeli më i lirë i pajisjeve Fire TV të Amazon është ai Fire TV Stik Lite, i cili kushton 29,99 euro, edhe pse ndonjëherë mund ta gjejmë me a zbritje prej 10 eurosh në çmimin e saj të zakonshëm.

Në vend të parë, Fire TV nuk janë në përputhje me AirPlay, por megjithatë, ne mund të shtojmë përputhshmëri me këtë protokoll duke përdorur aplikacionin Ekran ajror, një aplikacion i disponueshëm falas në dyqanin e aplikacioneve Amazon Fire TV.

Dërgoni përmbajtje përmes AirPlay në një televizor

Nuk është e njëjtë dërgoni imazhin nga iPad në televizor sesa të dërgoni përmbajtjen e një platforme video streaming në televizor.

Kur dërgoni imazhin nga iPad në TV, ne po pasqyrojmë ekranin, kështu që nëse e fikim, riprodhimi do të ndalojë.

Por nëse e dërgojmë imazhin nga një platformë video streaming ose një aplikacion për të luajtur video, mund të fikim ekranin e iPad-it ndërsa riprodhimi vazhdon.

Shikoni një aplikacion iPad në TV me AirPlay

Ekran pasqyrë me AirPlay

 • Ne hapim aplikacionin lojë ose aplikacion që duam ta shfaqim në ekranin tonë televiziv.
 • Ne i qasemi panel kontrolli duke rrëshqitur nga lart djathtas i ekranit.
 • Më pas, ne klikojmë në dy dritare të mbivendosura.
 • Së fundi, ne zgjedhim emrin e pajisjes në të cilën duam të shfaqim imazhin.

mbaj mend, nëse fikni ekranin, pasqyrimi i ekranit do të ndalojë.

Shikoni një video iPad në TV me AirPlay

Dërgo video në TV me Amazon Fire TV

 • Ne hapim riprodhuesin e videos ose platformën e transmetimit të videos nga e cila do të dërgojmë përmbajtjen përmes AirPlay.
 • Ne fillojmë të luajmë përmbajtjen dhe klikoni në katrorin me një trekëndësh në formën e valëve (kjo ikonë mund të shfaqet kudo në ekran)
 • Pastaj nje listë me të gjitha pajisjet e përputhshme me AirPlay.
 • Ne zgjedhim pajisjen ku duam të shohim përmbajtjen.

Sapo të fillojë riprodhimi, ne mund të fikim ekranin e iPad-it tonë pa ndalur riprodhimin e videos.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.