Shiriti i prekjes i MacBook Pro do të tregojë çelësat e funksionit kur përdorim Windows

prek-bar-macbook-pro

Gjatë prezantimit të modeleve të reja MacBook Pro, Apple i kushtoi vëmendje të veçantë risisë kryesore të paraqitur nga shiriti i prekjes, një ekran me prekje që na lejon të ndërveprojmë me macOS Sierra. Shumë janë aplikacionet që janë tashmë të pajtueshme me këtë panel prekës si Office, Photoshop, Pixelmator, Final Cut dhe pak nga pak më shumë aplikacione do të azhurnohen për të qenë në përputhje me shiritin e prekjes. Kur ekzekutojmë aplikacione që nuk janë përshtatur në shiritin e prekjes, kjo do të na tregojë çelësat e funksioneve që ofronte tastiera MacBook deri më tani.

Shumë janë përdoruesit që pavarësisht se përdorin rregullisht OS X gjithashtu kanë nevojë për të përdorur Windows. Shumë prej tyre kanë qenë përdoruesit që kanë menduar pas prezantimit se çfarë do të ndodhë kur instalojmë Windows përmes Boot Camp në këtë MacBook Pro, nëse do të jemi në gjendje të përdorim shiritin e prekjes siç mundemi në OS X. Një lexues i MacRumors will ka kontaktuar Craig Federighi për t'u përpjekur të gjejë një zgjidhje për këtë dilemë.

Federighi, el del pelazo, i cili u shfaq në fjalën kryesore për prezantimin e MacBook Pro të ri i është përgjigjur këtij përdoruesi duke deklaruar se funksionet e çelësave që do të shfaqen në shiritin e prekjes ato do të jenë të njëjtat me MacBook Pro deri në momentin e rinovimit të tij, domethënë, çelësat e funksioneve, të cilët përdoren gjithashtu zakonisht në Windows, përfshirë çelësin Esc.

Ajo që Craig nuk e ka sqaruar në përgjigjen e tij është nëse luajtja, shkëlqimi dhe kontrollet e zërit do të jenë akoma të disponueshme. Pak nga pak dyshimet e ngritura nga shiriti i prekjes së MacBook Pro të ri po pastrohen, dyshime logjike duke pasur parasysh se deri dje asnjë kompjuter tjetër, as PC dhe as Mac nuk kishin këtë lloj ekrani për të rritur produktivitetin.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   IOS 5 Clown Forever dijo

    Interesante. Nuk e kisha lexuar në një blog tjetër në Spanjisht.