Shitjet e iPhone në Indi po rriten

Tim Cook në Indi

Apple ka disa vite që ka bërë investime të rëndësishme në Indi, jo vetëm për të hapur dyqanet e veta (të cilat nuk janë planifikuar të hapen deri në vitin 2022), por edhe zhvendos prodhimin nga Kina, megjithëse për momentin po prodhon vetëm në këtë vend modelet më të vjetra siç është iPhone 11 dhe modeli i hyrjes në gamën e iPhone me iPhone SE.

Falë këtyre lëvizjeve, kompania me bazë në Cupertino ka arritur të rrisë pjesën e saj të tregut në vendMe Në 2017, Apple shiti në Indi vetëm 5% të të gjithë iPhone -ve të prodhuar në vend, një shifër që është rritur në 70% në 2021.

Apple filloi prodhimin në Indi për plotësojnë kërkesën vendore dhe eksportojnë pjesën tjetër drejt vendeve fqinje. Sidoqoftë, sot, shumica e iPhone -ve të prodhuar në vend, qëndrojnë në vend. Nja dy vjet më parë, India mbeti me 30% të prodhimit, një shifër që është rritur në 70%.

IPhone zë rreth 15% e tregut të telefonave inteligjentë të nivelit të lartë në Indi, ku Xiaomi, Oppo dhe Samsung kryesojnë renditjen. Falë kësaj rritje të kërkesës, sipas analistëve të ndryshëm, të ardhurat e Apple në Indi do të shkojnë nga 2.000 miliardë në 2020 në 3.000 miliardë në 2021 këtë vit.

Apple po përpiqet të arrijë marrëveshje për të qenë në gjendje të marrë komponentët e nevojshëm për prodhimin e gamës së iPhone direkt nga furnizuesit nga vendi në vend që t'i importojnë nga Kina dhe është në bisedime me Tata Electronics, një kompani e re në grupin Tata, e njohur për automjetet e saj jashtë rrugës.

Për momentin, prodhimi i modeleve të reja akoma i rezervuar për KinënMe Pasi të dalë iPhone 13, ka të ngjarë që linjat e prodhimit indian të kalojnë në prodhimin e iPhone 12.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.