Shitjet e orëve inteligjente bien 50% në 2016

Shitjet e orëve inteligjente bien Duket se shitjet e orëve inteligjente nuk po kalojnë momentin e tyre më të mirë. Kjo konfirmohet nga IDC (përmes Wire Biznes), ku sigurojnë që Shitjet e orëve inteligjente kanë rënë 51.6% në tremujorin e tretë të vitit 2016, apo çfarë është e njëjtë, ata kanë shitur gjysmën e asaj në të njëjtën periudhë të vitit 2015. Çfarë do të thotë kjo ulje e shitjeve? A ka pushuar së interesuari ky lloj pajisjeje apo ka diçka tjetër?

Epo, mbani në mend se Apple Watch origjinal doli në shitje në tremujorin e dytë të vitit 2015, por vetëm në të tretin ishte tashmë në dispozicion në pothuajse të gjithë. Në vitin 2016, të gjitha thashethemet treguan se Apple lançon një model të ri, kështu që kishte pak nga ne që pritëm për tremujorin e katërt të vitit për të blerë Seria Apple Watch 2.

Gjysma e orëve inteligjente janë shitur në tremujorin e kaluar

Informacioni i publikuar nga IDC siguron që në tremujorin e tretë të vitit 2015 ato të shiteshin, ose më mirë të ishin dërguar, 5.6 milion orë inteligjentendërsa në tremujori i tretë i vitit 2016, 2.7 milion njësi u transportuan. Ajo që ka pësuar rënien më të rëndësishme ka qenë Apple Watch, me rreth 2 milion njësi në tremujorin e fundit, e cila përforcon teorinë se ata prej nesh që dëshironin të blinin një orë nga molla po prisnin të shihnin se çfarë prezantuan Shtator. Nga ana tjetër, Samsung qëndroi praktikisht i njëjti, duke dërguar 400.000 njësi.

Për të shpjeguar se çfarë po ndodh, përveç faktit që Apple Watch Series 2 doli në shitje në fund të tremujorit të tretë, duhet përmendur gjithashtu se tregu i orëve Android Wear as nuk ndihmon shumë, dhe me këtë dua të them Nuk ka pajisje të reja që mund të jenë me interes te blerësit e rinj. Nga ana tjetër, propozimet e reja nga Pebble dhe Samsung ende nuk janë lansuar.

Mbani në mend se tregu i orëve inteligjente është një treg relativisht i ri dhe i papjekur. Më shumë gjasa, ne do të shohim këto lloje të lëkundjeve derisa të vendoset pak më shumë. Cfare mendoni ju A jeni i interesuar për këtë lloj pajisjeje?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Joan Cortada dijo

  E shoh që blerësit më në fund janë më të zgjuar, edhe një herë, që nuk jemi mësuar

 2.   Joan Cortada dijo

  Por gjithashtu është se kohët e fundit gjithnjë është më e njëjta gjë, çfarë mërzie

 3.   luisla dijo

  Unë kam Apple Watch 1 dhe nuk është keq, por kostoja e tij e madhe, 600 dollarë nuk është e justifikuar. Gjysma e çmimit tashmë do të paguante mjaft mirë për përfitimet e saj, diçka për të cilën Apple nuk duhet të kujdeset, por ata prej nesh që duhet të heqin faturat nga xhepat e bëjnë.

 4.   Kokakolo dijo

  Normale Nuk ka vegël më të padobishme dhe të shtrenjtë.

 5.   Kapërcej dijo

  Unë kisha një Apple Watch dhe përfundova duke e shitur atë, nuk është diçka për të gjithë edhe nëse jua shesin ashtu.

 6.   Prodhuesi i orës TwoZero Point dijo

  Në këtë pjesë të komenteve: Cuñadoism ("orët inteligjente janë të padobishme" dhe deklarata të tjera kategorike nga ekspertët tanë nga Universi ... nga shiriti i qoshes) dhe njerëzit që kritikojnë pajisjen për të mos pasur para për të blerë një. Mirësevini në Spanjë!

  1.    IOS 5 Clown Forever dijo

   Nuk janë vetëm shumë kunat. Ka edhe gjëra budallaqe që e justifikojnë atë edhe nëse gjëja është shumë pak e dobishme.

   1.    Prodhuesi i orës TwoZero Point dijo

    Ata janë një lloj tjetër kunati. Thjesht titulli quan më shumë "urrejtës".

    Nuk është një pajisje e padobishme dhe as kuintesenca e komunikimeve. Por sigurisht ai që po thërret pjesën tjetër të "budallenjve" për blerjen e një pajisje më duket shumë më budalla dhe i bezdisshëm sesa ai që (fatkeqësisht) e mbron atë për vdekje nga krenaria. Të dyve u mungon një sens kritik.

 7.   Tonik. dijo

  Unë kam veshur një Apple Watch për gati një vit dhe ka një treg shumë specifik të klientëve. Jo të gjithë do ta shfrytëzonin atë. Nuk është një celular. Por jetën time ia kam borxh. Më paralajmëroi kur godita 25 wpm. Tani mbaj një Apple Watch. dhe një stimulues kardiak ...

  1.    David PS dijo

   Kjo është arsyeja pse shitjet bien me vetëm tre vjet ... për shkak të sa të dobishme janë. Ti je shume i zgjuar

  2.    IOS 5 Clown Forever dijo

   Në raste specifike, një orë e këtij lloji mund të jetë shumë e dobishme. Por jo për shumicën e gjërave me të cilat janë përpjekur të na fshehin.

 8.   TimoWatch dijo

  Apple Watch 1 ishte një mashtrim, ai punon për të njëjtën gjë si një mi. Përfundimisht, Apple duhet të zëvendësojë përdoruesit që e kanë blerë atë me Apple Watch Series 2.