Shkarravitje në iPadOS 14, një tipar mahnitës dhe miqësor ndaj privatësisë

Përparimet e përfshira në sistemet e reja operative Apple janë një shembull i punës që po bëhet vazhdimisht në laboratorët dhe zyrat e Cupertino. Teknologjitë e reja të integruara në të gjithë ekosistemin ose zhvillimi i mjeteve të reja të aksesit janë shembuj të rëndësisë që Apple i jep përdoruesit dhe teknologjisë. Një nga ato risitë është Shkarravitje, një funksion që lejon shkruani me Apple Pencil kudo në ekran në iPadOS dhe menjëherë transformojeni atë në tekst. Isshtë një mënyrë për të njohur tekstin në nivel lokal, të sigurt dhe efektiv, siç ka komentuar Craig Federighi në një nga intervistat e tij të fundit.

Lokale, e sigurt dhe efikase: kjo është Scribble në iPadOS 14

iPadOS 14 solli me vete një grup krejt të ri të veçorive të reja për Apple Pencil. Njëri prej tyre ishte i mirënjohuri Shkarravitje ose 'shkrim dore'. Një mënyrë për të kuptuar shkrimin e dorës me majë shkruese në ekranin e tabletës. Me Lapsin e Mollës mundemi shkruaj me dorë dhe menjëherë që shkrimi shndërrohet në tekst kudo në iPadOS jemi. Për më tepër, përfshihen gjeste të tilla si ndërthurja e një fjale a posteriori për të fshirë atë element, zgjedhja duke rrumbullakuar një grup fjalësh ose ndarja e tyre me anë të një vije vertikale.

Për të gjithë, ky funksion është i nevojshëm një punë në terren dhe modelim nga Apple për të përcaktuar se cili është modeli i shkrimit të njerëzve. Falë inteligjencës artificiale, mësimit makinerik dhe mijëra njerëzve që kanë marrë pjesë në këtë projekt, Apple ka arritur të nisë një model që është i integruar në nivelin lokal dhe kjo lejon të transkriptohet ajo që një përdorues shkruan me Apple Pencil. Kështu që shpjegon Craig Federighi, nënkryetari i softverit të Apple, në një intervistë me Popular Mechanics:

Kur bëhet fjalë për të kuptuar goditjet (e tekstit të shkruar me dorë), ne bëjmë një koleksion të të dhënave. Ne takojmë njerëz nga e gjithë bota dhe i bëjmë të shkruajnë gjëra. Ne u japim atyre një Laps Apple dhe i bëjmë të shkruajnë shpejt, të shkruajnë ngadalë, të shkruajnë të anuar. E gjithë kjo variacion.

La variacion i shkrimit të dorës është kritike që kjo karakteristikë të jetë efektive. Secili person është i ndryshëm dhe shkrimi i tij është edhe më shumë. Ja përse krijoni një model të aftë për të analizuar shkrimin Dhe të dish të parashikosh lëvizjet është çelësi i suksesit të Scribble. Përveç kësaj, Craig siguron që i gjithë ai model të jetë i ngarkuar në nivelin e softuerit në iPad dhe asnjë informacion nuk këshillohet në çdo kohë me ndonjë server të jashtëm. Me këtë deklaratë, Apple sigurohet që të raportojë se Scribble përdor algoritme të brendshëm që përfitojnë nga përdoruesi duke ruajtur sigurinë dhe forcën e një sistemi si iPadOS.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.