Shkurtoret më interesante për iPhone ose iPad tuaj

iOS 14 veçanërisht evoluar Shortcuts i iOS në të gjitha versionet e tij, kjo ka ngritur shumë pikëpyetje se si mund të përfitojmë nga Shkurtoret dhe t'i japim një karizëm të ri pajisjes tonë, por mbi të gjitha, na kurseni kohë dhe përpjekje me detyrat tona të përditshme.

Zbuloni me ne cilat janë shkurtesat më të mira dhe më të mahnitshme me të cilat mund të merrni të gjithë performancën të fshehur në iPhone tuaj. Këto truke të thjeshta që ju kemi sjellë në iPhone News janë krijuar për ta bërë jetën tuaj më të lehtë, do të pendoheni që nuk i keni njohur më parë.

Ashtu si në raste të tjera, ne kemi vendosur ta shoqërojmë këtë përmbledhje shumë interesante me një video nga kanali ynë YouTube, hidhni një vështrim sepse në të do të gjeni analiza qesharake, podkastin tonë të përjavshëm dhe mbi të gjitha përmbajtjen më të mirë për Apple që ne kemi përgatitur ju me shumë I dashur. Mos harroni se mund të na ndihmoni duke u pajtuar dhe duke na lënë një pëlqim në mënyrë që të vazhdojmë t'ju sjellim përmbajtjen më të mirë që ne jemi të aftë të krijojmë për ju, sepse ne e dimë se çfarë ju intereson vërtet për të përfituar sa më shumë nga iPhone, iPad, Apple Watch dhe gjithçka tjetër që keni.

Pa zhurmë të mëtejshme, le të shkojmë atje me listën e shkurtoreve më të mira që mund të instaloni në iOS 14. Sidoqoftë, gjëja më interesante pa dyshim është që ju të kaloni nëpër KJO LIDHJE dhe shkarkoni Shkurtoret, aplikacionin zyrtar të Apple, në rast se nuk e keni të instaluar.

Personalizoni ikonat e aplikacioneve

Ne mund ta kryejmë këtë detyrë përmes këto hapa të thjeshtë, megjithëse ju lëmë edhe një video shpjeguese:

 1. Shtypni butonin "+" për të shtuar një shkurtore të re
 2. Ne zgjedhim opsionin «Scrip»
 3. Ne zgjedhim opsionin "Hap një aplikacion ..."
 4. Tani te «Zgjidh» shtypim dhe zgjedhim aplikacionin që duam të hapim
 5. Pasi të kemi zgjedhur, ne shtypim butonin «…» në pjesën e sipërme të djathtë
 6. Ne zgjedhim «Shfaq në ekranin kryesor» dhe klikojmë në ikonën e figurës
 7. Tani zgjedhim fotografinë dhe e caktojmë atë

Në këtë mënyrë ne do të jemi në gjendje të kemi ikona të aplikacioneve tona që t'i përshtaten konsumatorit duke përfituar nga veçoritë e Shkurtoreve.

Çmimet historike në Amazon

Kush më shumë dhe kush më pak tashmë pothuajse të gjithë ne blejmë shpesh në Amazon, dhe nëse jo, mbase duhet ta konsideroni. Sidoqoftë, ne nuk duhet ta mashtrojmë verbërisht veten me çmimet e tyre, ato nuk janë gjithmonë më të mirat dhe nuk kemi të bëjmë me një "pazar" të vërtetë. Për këtë ekzistojnë histori të çmimeve të Amazon dhe një uebfaqe e njohur në këtë drejtim është CamelCamelCamel, kështu që është koha për shkurtoren tuaj.

 • Shtoni CamelCamelCamel te Shkurtoret> LINK

Në këtë mënyrë kur shkoni te një produkt në Amazon dhe klikoni në butonin «Ndani», do të shfaqet butoni CamelCamelCamel dhe ju do të jeni në gjendje të konsultoheni me historinë e çmimeve në mënyrën më të shpejtë dhe më të pabesueshme që mund të keni imagjinuar. Isshtë mënyra më e mirë për të kursyer para.

Pushoni me një kohëmatës "Mos shqetëso"

Goodshtë mirë që çdo herë shpesh të kemi kohë për veten tonë, për të menduar dhe riorganizuar idetë tona, veçanërisht nëse jemi telepunimi ose kryerjen e ndonjë detyre në kushte të caktuara stresuese.

 • Shtoni një skadim të afatit te Shkurtoret> Enlace.

Për këtë ne gjithashtu kemi një shkurtore, shtoni atë që lamë sipër dhe në emër të shkurtores ndryshoni tekstin anglisht në "I'm going to take a break". Kështu që sa herë që themi "Hej Siri, unë do të bëj një pushim", Do t'ju pyesë për sa kohë dhe do të aktivizoni një kohëmatës me aktivizimin e modalitetit "Mos shqetëso".

Modaliteti ultra i energjisë së ulët

Modaliteti i konsumit të ulët të iPhone-it tonë është mirë, por ne tashmë e dimë që shumë pajisje Android kanë një modalitet "ultra konsum të ulët" që ju lejon të shtrydhni pjesën më të madhe të minutave të fundit të pajisjes tuaj, çfarë mendoni nëse e sjellim iOS?

 • Modaliteti ultra i energjisë së ulët> LINK

Pasi të keni shtuar këtë shkurtore, ndryshoni emrin në "Modaliteti i Kursimit Ultra", në këtë mënyrë automatikisht në përqindjen e baterisë që kemi zgjedhur paraprakisht ose kur përdorim shkurtoren me Siri, Bluetooth, të dhënat celulare dhe gjithçka tjetër që përdor energji të tepruar do të çaktivizohet.

Konvertoni çdo skedar në PDF

PDF është një sistem i standardizuar i dokumenteve, edhe pse fatkeqësisht shumë përdorues nuk janë mjaft të njohur me të. Kjo rrugë e shkurtër vjen për ta zgjidhur këtë problem në mënyrën më të mirë.

 • Konvertoni çdo skedar në PDF> LINK

Nëse shtoni këtë shkurtore, në butonin «Ndaj» do të keni gjithmonë mundësinë e krijimit të një PDF të disponueshëm me çdo dokument që keni hapur në atë kohë, madje edhe me pamjet e ekranit, diçka veçanërisht e dobishme për t'i ndarë ato ose për të bashkëvepruar me entitetet zyrtare, pa dyshim një nga shkurtesat më të mira.

Zinxhironi një .ZIP dhe ruajeni

Ne tashmë kemi biseduar shumë herë këtu për mënyrën se si mund të heqim një skedar ZIP në iPhone dhe shikoni përmbajtjen, por tani ajo që ju sjellim është një shkurtore, megjithatë, ju lëmë një artikull më poshtë që do ta bëjë jetën tuaj më të lehtë.

Artikulli i lidhur:
Si të hapni çdo skedar të kompresuar .ZIP dhe .rar me fjalëkalim në iPhone
 • Ekstraktoni skedarët .ZIP dhe ruani ato> LINK

Në këtë mënyrë ne do të jemi në gjendje të hyjmë shpejt, një shkurtore që kurrë nuk do ta kishit imagjinuar se ekzistonte, por për këtë ne jemi këtu në Actualidad iPhone, për t'ju sjellë lajme.

Nëse skedarët .ZIP kanë një fjalëkalim, gjërat bëhen pak më të komplikuara, pasi nuk mund të përfitojmë plotësisht nga shkurtorja:

 1.  Klikoni në butonin pjesë në skedarin e kompresuar që ka fjalëkalim
 2. Zgjidhni opsionin "Hapur në ..." dhe lëvizni aplikacionet derisa të shihni ikonën Unzip
 3. Klikoni mbi "Kopjo në Zinxhirin" dhe aplikacioni Unzip do të hapet direkt me skedarin e kopjuar
 4. Tani zgjidhni skedarin e kompresuar që dëshironi, do t'ju kërkojë të futni skedarin Fjalëkalimi
 5. Pasi të keni futur saktë fjalëkalimin, ne do të krijojmë një kopje falas të dokumentit
 6. Me të hyrë në dosje, ne mund të shohim të gjitha skedarët në formatin PDF (ose ndonjë) që përmbante dhe ne mund t'i shohim ato

Shpresojmë që këto hile që ju kemi sjellë këtu sot do t'ju ndihmojnë të vazhdoni të shijoni shkurtesat në iPhone tuaj dhe ju kujtojmë se të gjitha janë në përputhje me iPad gjithashtu. Ndërsa është e vërtetë që disa klasifikohen si "të pasigurta", realiteti është se ato nuk paraqesin ndonjë rrezik për përdoruesit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.