Si të parandaloni që WhatsApp të dërgojë informacionin tuaj në Facebook

facebook-whatsapp

Siç e dini mirë dhe kolegu ynë Luis Padilla ka komunikuar në të tijin postoni rreth WhatsApp dhe si ta bëni aplikacionin fitimprurës duke trafikuar me të dhënat tona. Sidoqoftë, duket se ne ende mund të vendosim barriera në mes nëse duam të parandalojmë që Facebook të përfundojë me informacionin tonë privat që ne kemi integruar në WhatsApp me qëllimin për të bërë atë që bën gjithmonë me të, duke e shitur atë. Shtë e rëndësishme që ne vetë të jemi të vetëdijshëm për vlerën e të dhënave tona, dhe kështu, të përdorim me përgjegjësi pajisjen për të shmangur të këqijat më të mëdha. Ne do t'ju mësojmë se si të parandaloni që WhatsApp të dërgojë informacionin tuaj në Facebook.

Nëse jeni përdorues i Instagram-it, në atë kohë nuk e keni pasur këtë mundësi, domethënë kur ishim të regjistruar në Instagram nuk kishim mundësinë të kufizonim informacionin tonë, Facebook e kapi atë drejtpërdrejt kur bleu rrjetin social fotografik dhe integroi ajo ndër shërbimet e saj. Sidoqoftë, me WhatsApp, Facebook po na jep një shans. Ne do t'ju mësojmë dy mënyrat për të parandaluar që WhatsApp të japë informacionin tonë privat në Facebook direkt, pothuajse pa e kuptuar.

Metoda 1: Përfitimi i njoftimit të ndryshimit të politikës së privatësisë

whatsapp-tutorial

Kur fillojmë WhatsApp këto ditë, ka shumë të ngjarë që të shohim një ekran të ri njoftimi që tregon se kushtet ose politikat e privatësisë po azhurnohen, ky është teksti specifik:

Në WhatsApp ne jemi duke azhurnuar Kushtet tona të Shërbimit dhe Politikën tonë të Privatësisë për të pasqyruar integrimin e veçorive të reja, të tilla si WhatsApp Call. Lexoni Kushtet dhe Rregulloren e Privatësisë për të mësuar më shumë rreth opsioneve tuaja. Ju lutemi pranoni Kushtet dhe Rregulloren e Privatësisë përpara datës 25 shtator për të vazhduar përdorimin e WhatsApp

Kjo është kur një "OK" i madh do të shfaqet në blu. Sidoqoftë, më poshtë kemi një drop-down, me një font më pak goditës, që do të na lejojë të zgjerojmë këto terma dhe që fsheh një funksion që na intereson, funksion që do të na lejojë të çaktivizojmë mundësinë që WhatsApp të ndajë informacionin tonë privat me Facebook , dhe kjo është ajo që na intereson. Kështu që, klikoni në ikonën «^» që shfaqet në fund të ekranit për të shfaqur menunë.

Ne do të zbresim, deri në një tekst që lexon në vazhdim:

Ndani informacione nga llogaria ime WhatsApp me Facebook për të përmirësuar përvojën time me produktet dhe reklamat në Facebook. Bisedat dhe numri i telefonit tuaj nuk do të ndahen në Facebook pavarësisht nga ky cilësim.

Kjo është kur ne do të përdorim ndërprerësin që ata na japin, ne do ta heqim atë nga zgjedhja, dhe pastaj klikojmë në "Prano" dhe vazhdojmë të përdorim WhatsApp si zakonisht.

Metoda 2: Nëse kemi pranuar tashmë pa dashje, nga cilësimet.

WhatsApp dhe Emoji

Mos u shqetëso sepse gjithçka nuk ka humbur. Nëse i kemi pranuar termat pa i lexuar ose nuk e dinim pse (bërë keq, nuk duhet ta bëni kurrë), një menu e re do të aktivizohet në cilësime për 30 ditë. Për ta parë, duhet të futemi në WhatsApp normalisht. Sapo të hyjmë, do të shkojmë në seksionin «settings»Se kemi brenda vetë aplikacionit WhatsApp.

Pasi të jemi brenda «Cilësimeve», do të shohim se ekziston një seksion i ri që nuk e kishim më parë, quhet «Ndani informacionin e llogarisë time»I cili gjithashtu ka ndërprerësin klasik. Tani do ta çaktivizojmë këtë ndërprerës nëse duam t'i mohojmë Facebook lejet e nevojshme për të hyrë në informacionin tonë WhatsApp.

Kjo ka thërrimet e veta, pasi është e vërtetë që ne do të parandalojmë që Facebook të kapë numrin dhe informacionin tonë direkt nga WhatsApp. Por është gjithashtu e vërtetë që shumica prej nesh tashmë e kanë të instaluar aplikacionin Facebook Messenger, dhe një përqindje e madhe e përdoruesve përdorën numrin e tyre të telefonit për ta përdorur atë. Padyshim, Facebook tashmë ka shumë më shumë të dhëna se sa imagjinojmë, dhe me pëlqimin tonë, kështu që duket se shumicën e kohës kjo është një betejë që e kemi humbur më parë, çfarëdo që të bëjmë. Ju zgjidhni, aktivizoni ose çaktivizoni këtë funksion të privatësisë në WhatsApp nëse doni ose jo të ndani të dhënat tuaja me Facebook.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Michael Garcia Prous dijo

    Në whatsapp: Cilësimet, konfigurimi, llogaria: është rruga e saktë