Aqara Camera Hub G2H, me të gjitha avantazhet e HomeKit Secure Video

Ne analizojmë kamerën Aqara Camera Hub G2H, në përputhje me platformën HomeKit Secure Video dhe që shërben gjithashtu si një qendër për pajisje të tjera të automatizimit të shtëpisë të markës, me një çmim shumë tërheqës.

karakteristika të

Kamera G2H e Aqara kap imazhe në Cilësi 1080p, me një kënd shikimi 140º dhe shikim natënMe Ai gjithashtu ka një mikrofon dhe altoparlant, i cili ju lejon të komunikoni me këdo që është në anën tjetër, dhe ndoshta detaji më interesant për përdoruesit e Apple, është plotësisht në përputhje me HomeKit Secure Video, platformën e mbikëqyrjes video të Apple, e cila ju ofron shumë të avancuar veçori si zbulimi i fytyrës, njoftimet inteligjente dhe regjistrimi iCloud, "falas" (më shumë për këtë më vonë).

Me një dizajn shumë minimalist dhe të bërë nga plastika e bardhë, cilësia e tij e ndërtimit është e mirë dhe ka një madhësi mjaft të vogël, kështu që mund të vendoset pothuajse kudo. Mbështetja e tij magnetike e ndihmon këtë, kështu që ju mund ta rregulloni atë në çdo sipërfaqe metalike, dhe nëse jo, gjithmonë mund të përdorni pllakën metalike që përfshihet në kuti për ta vendosur atë në një mur ose mobilje. Këmba e saj e artikuluar lejon pothuajse çdo pozicion për ta udhëhequr atë në zonën që dëshironi të mbuloni me objektivin e saj. Ka një lidhje microUSB, dhe kabllo dhe përshtatës i energjisë janë të përfshira. Nuk ka bateri, duhet të jetë gjithmonë e kyçur në prizë, dhe duke zëvendësuar kabllon mund të përdorni kabllo më të gjatë nëse është e nevojshme.

Ka një slot microSD në bazë (duhet të shpalosësh këmbën për të hyrë në të), për të ruajtur videot fizikisht. Shumë më interesante është mundësia e ruajtjes së videove në iCloud, siç do të detajojmë më vonë. Gjithashtu interesant është funksioni Hub (qendror) me të cilin mund të shtoni pajisje të tjera Aqara në rrjetin tuaj të automatizimit në shtëpiMe Ai përdor protokollin Zigbee për të komunikuar me pajisje shtesë të pajtueshme, me një gamë më të madhe dhe shpejtësi më të madhe transmetimi sesa Bluetooth konvencionale. Lidhja e kamerës me rrjetin tuaj bëhet përmes WiFi (vetëm rrjetet 2,4 Mhz).

Nuk është një aparat fotografik i destinuar për përdorim jashtë, sepse nuk ka rezistencë ndaj pluhurit ose ujit. Unë e kam montuar atë jashtë, por në një zonë ku është e mbrojtur nga rrezet e diellit direkte dhe uji, kështu që shpresoj të mos kem ndonjë problem. Për një kohë të gjatë kam pasur një aparat tjetër të brendshëm në të njëjtin vend, dhe gjithçka ka qenë perfekte kështu që shpresoj që me këtë aparat të ri nga Aqara nuk do të kem asnjë problem.

Konfigurimi i HomeKit Secure Video

Procesi i konfigurimit bëhet përmes aplikacionit (lidhja) Aqara, por në thelb është e njëjtë me atë që do të ndiqnit nëse përdorni aplikacionin iOS Home: skanoni kodin, zgjidhni dhomën, ndryshoni emrin dhe diçka tjetër. Shtë një proces konfigurimi shumë i drejtpërdrejtë, megjithëse pasi të shtohet në rrjetin HomeKit të shtëpisë tuaj, ka shumë mundësi konfigurimi që duhet të dini për të përfituar sa më shumë nga kamera dhe për të krijuar sistemin tuaj të mbikëqyrjes video sipas dëshirës tuaj.

Ndër të gjitha opsionet që na ofron HomeKit Secure Video, ato që bien më shumë në sy janë:

 • Njoftimet inteligjente: Ju do të merrni njoftime zbulimi në varësi të faktit nëse janë njerëz, kafshë, automjete ose pako, dhe gjithashtu mund ta konfiguroni në varësi të kohës së ditës, ose nëse jeni në shtëpi apo jo.
 • Reconocimiento fytyrës: ai përdor fytyrat tuaja të zbuluara në aplikacionin Photos në mënyrë që të mos ju njoftojë kur zbulon një person të caktuar. Ose merrni njoftime që ju tregojnë se kë ka zbuluar.
 • Çaktivizo, transmeto ose regjistro: mund ta vendosni kamerën në gjendje të ndryshme: plotësisht e çaktivizuar, vetëm transmetim direkt ose transmetim dhe regjistrim. Këto gjendje mund të konfigurohen të ndryshojnë në varësi të faktit nëse jeni në shtëpi apo jo, dhe ju mund të vendosni nëse do të regjistroni gjithçka ose vetëm kur zbulon njerëz, për shembull. Ju madje mund të vendosni nëse doni të regjistroni zërin apo jo.
 • Fushat e aktivitetit: mund të përcaktoni se cilat zona do ta bëjnë kamerën të aktivizohet, për të shmangur njoftimet e panevojshme.

Të gjitha këto opsione ju njoftojnë kur me të vërtetë duhet të bëhet, duke shmangur shpërqendrimet ose alarmet e panevojshme. Dhe e gjithë kjo është plotësisht falas, për sa kohë që keni kontraktuar ruajtjen e iCloud:

 • 50GB: ju lejon të shtoni një aparat fotografik
 • 200GB: ju lejon të shtoni deri në 5 kamera
 • 2 TB: ju lejon të shtoni një numër të pakufizuar kamerash

Të gjitha videot ruhen në iCloud dhe mund t'i shikoni për 10 ditë. Ato video mund të shkarkohen në pajisjen tuaj nëse doni t'i mbani më gjatë. Një detaj i rëndësishëm: Videot që ruani nuk llogariten si hapësirë ​​të zënë në iCloud.

Cilësia e figurës dhe zërit

Kamera regjistron në cilësi 1080p, më shumë se e mjaftueshme për një kamerë sigurie. Në dritën e ditës imazhet janë shumë të mira, dhe cilësia e zërit është e mjaftueshme për të qenë në gjendje të vazhdoni një bisedë me personin në anën tjetër të kamerës. Altoparlanti i vogël që ka kamera është befasues, sepse tingulli që lëshon ka një volum mjaft të mirë. Siç e them, të kesh një bisedë është krejtësisht e mundur. Kamera gjithashtu ka shikim natën, me një cilësi të mirë të imazhit, pa më shumë.

Mendimi i redaktorit

Apple u ofron përdoruesve të tij HomeKit mundësinë për të krijuar një sistem fantastik të mbikëqyrjes video falë HomeKit Secure Video. Me opsionet e përparuara që ngarkojnë shërbimet e tjera (dhe të ngarkuara mirë), Apple gjithçka që na kërkon është të punësojmë ruajtje shtesë iCloud, dhe nga 0,99 € në muaj (çmimi prej 50 GB shtesë) ne mund të shijojmë gjithçka që na ofron ky sistem sigurie për pajisjet tona shtëpi apo biznes. Dhe Aqara ka arritur të krijojë një aparat fotografik me cilësi të mirë me një çmim shumë të mirë që përfiton plotësisht nga kjo, dhe gjithashtu mund të veprojë si një Qendër për pajisjet e tjera të markës. Kamera Aqara G2H ka një çmim prej 79,95 në Apple (lidhje) dhe së shpejti do të jetë në dispozicion në Amazon Spanjë.

Qendra e kamerës G2H
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
79,99
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Imazh
  Redaktori: 80%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Regjistrim 1080p dhe vizion nate
 • Integrimi i HomeKit Secure Video
 • Qendër për pajisje të tjera Aqara
 • Mbajtës magnetik i artikuluar

Contras

 • Aplikimi Aqara jo shumë intuitiv

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.