iPhone 12 Pro, rishikoni pas një jave përdorimi

Ne jemi kthyer me materialin e premtuar, Rishikimi përfundimtar i iPhone 12 Pro me një test të thelluar të kamerës është këtu dhe ne duam t'ju tregojmë se cilat kanë qenë ndjenjat tona. IPhone 12 Pro, flamuri i ri i Apple, është destinuar të bëhet një nga telefonët më të mirë të vitit 2020 dhe pjesë e vitit 2021, kështu që ne duam që ju ta dini atë në detaje.

Qëndroni me ne sepse ne ju sjellim rishikimin përfundimtar të iPhone 12 Pro që nuk do të dëshironi ta humbni, me shumë detaje për t'ju ndihmuar të kuptoni më mirë blerjen tuaj të ardhshme të Apple dhe nëse vërtet ia vlen apo jo.

Ne krye ju kemi lënë videon në të cilën mund të shihni gjithçka për të cilën po flasim këtu drejtpërdrejt, si dhe testin e kamerës në të cilin kemi bërë klip të vegjël që do t'ju lejojnë të kontrolloni stabilizimin optik.

Artikulli i lidhur:
iPhone 12 Pro: A ia vlen vërtet? Zhbllokimi dhe përshtypjet e para

Një dizajn që do ta doni dhe do ta urreni

Ne kishim pritur për dizajnin për një kohë të gjatë, dhe në rastin e Blue Pacific të iPhone 12 Pro, realiteti është se ai është shumë tërheqës. Sidoqoftë, humbja e shasisë së lakuar e bën atë disi më të pakëndshme kur e mbani atë për një kohë të gjatë, diçka që bëhet më akute nëse konsiderojmë se është më e madhe se versioni i saj i mëparshëm.

Nga ana e saj, dizajni i sheshtë i xhamit do të na ndihmojë që përkundër mbrojtjes së fortë të Mburojës Qeramike, ne mund të përfshijmë një xham të zbutur të një modeli standard, diçka që ju rekomandojmë ta bëni në ditët e para të përdorimit.

 • Masat e X x 14,67 7,15 0,74 cm dhe pesha e 187 gram
 • Rezistencë ndaj ujit IP68
 • Ngjyrat: e bardhë, blu paqësore, e zezë dhe ari e grafit

Në një mënyrë tjetër, çeliku i lëmuar në anët është sa i bukur aq edhe delikat, pëson gërvishtje nëse e ekspozojmë shumë, pavarësisht nga fakti se pjesa e pasme me një fund mat është një luks që parandalon shenjat e gishtërinjve, një virgjëreshë e vërtetë.

Përvojë superiore e multimedias

Panel OLED, si në gjeneratën e mëparshme, në Super Retina XDR me mbështetje për Dolby Vision dhe HDR10 +. Pak më shumë mund të kërkojmë nga një panel që përshtatet mirë dhe ofron rezultate të mira edhe jashtë, iPhone vazhdon të montojë një nga ekranet më të mira në treg.

Rezolucioni FullHD + është më se i mjaftueshëm për 6,1 inçët e saj, me rreth 460PPP që na kanë lejuar në teste të konsumojmë përmbajtje me cilësi të lartë në platforma të tilla si Netflix dhe Amazon Prime Video. Për të shmangur rezultatet nga HBO ose Movistar + për shkak të cilësisë së dobët të ofruar nga platforma.

 • BLERJE iPhone 12 me çmimin më të mirë

Tingulli stereo i iPhone është ende një nga më të mirët në treg, siç është rasti me gamën MacBook kemi një vëllim maksimal shumë të lartë që është befasues për cilësinë e asaj që ofron. Si dhe në nivelin e ulët dhe të mesëm është e vështirë për mua të gjej një rival direkt.

I pajtueshëm me Dolby Atmos në platformat që e ofrojnë atë, Ky iPhone 12 Pro më ka dhënë një përvojë multimediale të jashtëzakonshme dhe së cilës nuk mund t'i vë një veçse.

Testi i kamerës

Ne fillojmë me sensorin kryesor 12 MP me hapje f / 1.6 në një lente shtatë elementësh me një gjatësi fokale prej 26 mm dhe stabilizim optik të imazhit. Ky sensor është përrallor, nga këndvështrimi im më i miri në shkrepjet standarde me ndriçim të mirë, nuk i ngop shumë ngjyrat, ruan natyralitetin dhe përkufizimin dhe përpunimi postal është sublime.

Ne shkojmë në sensorin e Wide Angle kur humbasim një hapje diapazoni, kemi 12 MP me hapje f / 2.4 për një fushë shikimi 120º falë optikës së saj me pesë elemente dhe një gjatësi fokale prej 13. Në kushte të mira ndriçimi rezultati është akoma spektakolar, post-përpunimi është praktikisht identike me sensorin kryesor, megjithëse padyshim që është ai që vuan më shumë nga mungesa e ndriçimit. Ndryshimi në imazh për shkak të përdorimit të këtij lloji të lenteve është veçanërisht i dukshëm.

Tjetra vazhdojmë me lenten Telefoto të dy rritjeve, gjithashtu me rezolucion 12 MP, këtë herë duke ofruar një hapje f / 2.0 duke përdorur një lente me gjashtë elementë, me një gjatësi fokale 52 mm dhe stabilizim optik. Rezultati i Telefotos në këtë iPhone 12 Pro është praktikisht identik me atë të sensorit kryesor, kështu që ju lëmë poshtë fotografive me të cilat mund ta krahasoni.

Më në fund do të flasim për kamerën selfie dhe regjistrimin e videos. Sa i përket të parës, ne kemi 12 MP duke përfituar nga teknologjia True Depth e Face ID, duke marrë rezultate që janë rregulluar mirë me realitetin dhe që përfshijnë një Modalitet Nate që do të lejojë të zgjidhë situatat më të pafavorshme.

Sensori LiDAR ka mbështetur shkrepjet fotografike, ne imagjinojmë, dhe Modaliteti i Portretit vazhdon të ofrojë rezultate të patëmetë si tek njerëzit ashtu edhe tek objektet dhe kafshët, por ne nuk e dimë qëllimin e kësaj teknologjie dhe rezultatin e saj përfundimtar. Po ashtu tregon si përfshihet iOS SmartHDR i rinovuar dhe mundësitë e kamerës amtare.

Regjistrimi i videos tani ju lejon të kapni në rezolucion 4K deri në 60FPS gjithashtu duke përfituar nga mundësia e marrjes së fotografive me teknologji për herë të parë në një pajisje të lëvizshme HDR dhe Dolby Vision. Në këtë seksion, iPhone mbetet udhëheqësi i padiskutueshëm.

Performanca dhe autonomia

Sa i përket performancës së ofruar nga procesori Apple A14 Bionic, me CPU-në dhe GPU-në më të mirë në treg sipas vetë kompanisë, ka shumë pak që mund të themi. Në testet tona kemi marrë rezultate në lojërat video dhe ekzekutimin e detyrave tipike për një pajisje me këto karakteristika. Kemi shtuar veçori në nivelin e lidhjes si 5G (nën 6GHz) që nuk kemi mundur të analizojmë.

 • GPS, GLONASS, Galileo, QZSS dhe BeiDou
 • 5G, 4G LTE, Bluetooth 5.0, NFC dhe WiFi 6

Lidhshmëria WiFi dhe të dhënat celulare kanë treguar vetveten siç kishte bërë marka Cupertino deri më tani, duke marrë norma mbi 600 MB shkarkoni dhe ngarkoni nën rrjetet WiFi 5GHz.

Artikulli i lidhur:
Nuk ka asgjë të mirë në lidhje me heqjen e karikuesit nga Apple

Lidhur me autonominë që kemi shkathtësi në ngarkesë, por shumë mungesa, Si fillim, vjen pa një karikues dhe ofron vetëm një kabëll USB-C në Lightning, diçka për të cilën kemi folur më parë në iPhone News.

 • Karikim pa tel Qi deri në 7,5W
 • Karikim i shpejtë deri në 20W
 • Ngarkesa 15W Magsafe

Pajisja arrin me tepri në fund të ditës, me regjistrimin e videos, marrjen fotografike dhe lojërat video që janë më të konsumuarat në testet tona. E gjithë kjo pavarësisht nga fakti se kapaciteti i tij është ulur me 7% krahasuar me iPhone 11 Pro, me 2.815 mAh.

Përvoja e redaktorit

IPhone 12 Pro jep gjithçka që mund të prisni nga një produkt me një çmim fillestar prej 1.159 euro. Diapazoni më i lartë brenda intervalit të lartë, me një përmirësim të lehtë, por të mjaftueshëm në bateri, një dizajn që përdoruesit kanë kërkuar për vite me radhë dhe ndjesi që vetëm Apple di t’i përcjellë.

iPhone 12 Pro
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 5 yje
1159 a 1499
 • 100%

 • iPhone 12 Pro
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 99%
 • Conectividad
  Redaktori: 90%
 • kamera
  Redaktori: 95%
 • potencia
  Redaktori: 99%
 • Ekran
  Redaktori: 90%
 • bateri
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Një dizajn sublim i vështirë për tu përputhur në cilësi dhe ndjesi
 • Një ekran dhe një përvojë brutale multimediale
 • Kamera në kulmin e më të mirës
 • GPU-ja dhe CPU-ja më e fuqishme në treg
 • Të gjitha risitë teknologjike në lidhje

Contras

 • Më mungojnë alternativat për Face ID
 • Ju paguani pothuajse 1.200 € dhe nuk sillni një karikues
 • Autonomia nuk është përmirësuar
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.