Shumica e kabllove dhe karikuesve të Apple të shitur në Amazon janë false

Më shumë se 90% e kabllove dhe karikuesve të shitur në Amazon janë false

Që shumica dërrmuese e kabllove dhe karikuesve (dhe gjithashtu llojet e tjera të aksesorëve, siç janë kufjet ose mbulesat) që ne mund t’i marrim përmes faqeve të shumta në internet dhe gjithashtu në shumë dyqane fizike janë false, është diçka që të gjithë tashmë e dimë. Për të shmangur këtë situatë, ekziston etiketimi "Made for iPhone" (MFI) i krijuar nga kompania për të gjithë aksesorët e palëve të treta që plotësojnë standardet e cilësisë. Sidoqoftë, mund të ndodhë që një prodhues dhe / ose shitës të ofrojë produkte që nuk janë vërtet autentike për shitje.

Mashtrimi bëhet veçanërisht serioz kur ai shitës është ai që i besojmë po aq sa Amazon. Po, sepse sipas Apple, Shumica e kabllove dhe karikuesve të shitur në këtë platformë janë false dhe disa prej tyre shiten direkt nga Amazon..

Amazon ka shitur direkt produkte të falsifikuara

Amazon, si platformat e tjera, është plot me kabllo dhe karikues të ofruar për shitje nga shitës të palëve të treta për produktet e Apple që nuk janë autentike dhe reklamohen ende si të tilla. Kompania Cupertino e ka gjetur atë edhe Amazon ka shitur direkt produkte të falsifikuara por të etiketuara autentike. Amazon tashmë i ka tërhequr ato nga shitja, por polemikat janë shërbyer dhe Apple ka hedhur në gjyq prodhuesin.

Nga ka raportuar Mollë me ëmbëlsi, kompania e drejtuar nga Tim Cook ka ngritur një padi për shkelje të markës tregtare kundër Mobile Star LLC. në të cilën Amazon renditet si furnizuesi kryesor i produkteve të falsifikuara. Apple ka argumentuar jo vetëm që Mobile Star LLC. ka bërë një përdorim të paligjshëm të markës së tij tregtare, nëse jo edhe atë Karikuesit e rremë nuk kanë kaluar testet e duhura të sigurisë dhe paraqesin rrezik për konsumatorët.

Apple kohët e fundit bleu një numër adaptorësh të energjisë Apple dhe kabllot e karikimit dhe sinkronizimit (këtu e tutje "produktet e energjisë") që u shitën direkt nga Amazon.com - jo një shitës i palës së tretë - dhe përcaktoi se ishin të falsifikuara. Amazon.com e informoi Apple se Mobile Star LLC. ishte burimi i tyre për shumicën e këtyre produkteve të falsifikuara të Apple […]

Produktet e falsifikuara ushqimore, të tilla si ato të furnizuara nga Mobile Star LLC., Përbëjnë një kërcënim të menjëhershëm për sigurinë e konsumatorit sepse, ndryshe nga produktet origjinale të Apple, ata nuk i nënshtrohen testimit të standardit të industrisë për konsumatorët dhe janë të ndërtuara dobët me komponentë nën standard ose që mungojnë dizajni dhe izolimi elektrik i pamjaftueshëm. Këto falsifikime kanë potencial të mbinxehen, të marrin flakë dhe të sjellin një goditje elektrike fatale te konsumatorët, nën përdorimin normal.

padi-falsifikime-mollë-amazon

Amazon nuk garanton vërtetësinë e produkteve të shitura nga palët e treta.

Situata, thotë Apple, është edhe më e keqe kur bëhet fjalë për "produkte ushqimore" të blera nga shitës të palëve të treta. Arsyeja është se Etiketa Amazon nënkupton angazhimin e saj që produktet e blera do t'u dorëzohen blerësve të saj, megjithatë, ajo nuk ofron ndonjë garanci që produktet e tilla janë autentike. Në fakt, në procesin gjyqësor të ngritur nga Apple, kompania pretendon se shumica janë të falsifikuara:

Gjatë nëntë muajve të fundit, Apple, si pjesë e përpjekjeve të saj të vazhdueshme për mbrojtjen e markës, ka blerë më shumë se 100 pajisje iPhone, Apple, produkte të energjisë dhe kabllo Rrufeja të shitura si autentike nga shitësit në Amazon.com dhe të dorëzuara nga programi Amazon. Ekzaminimi dhe testimi i brendshëm i Apple për këto produkte zbuloi se gati 90% e këtyre produkteve janë të falsifikuara.

Apple konsideron se imazhi i saj është dëmtuar

Apple beson se reputacioni i saj është dëmtuar nga këto akte në të cilat konsumatorët blejnë produkte të caktuara që ata besojnë se janë autentike, por më vonë provojnë të jenë më pak efektive se sa pritej, madje edhe të rrezikshme. Kështu, Apple ka kërkuar një urdhër gjykate parandalimin Mobile Star LLC. shitja e këtyre produkteve, si dhe shkatërrimi i të gjithë sendeve të falsifikuara dhe kompensimi i dëmeve deri në 2 milion dollarë për llojin e produktit.

Larg nga dëshira për të dyshuar në lidhje me integritetin e Amazon, unë e kuptoj, në një kapacitet personal, se edhe Amazon do të ishte mashtruar nga ky prodhues.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   iOS-të dijo

  Jajajajjajaj Unë peed, ishte e qartë ju e dini se çfarë duhet të bëni herën tjetër të blini në dyqanin e mollëve direkt dhe t'i lini me oferta hahaha

 2.   EGarOv dijo

  Jose, ju lutem, kontrolloni shkrimin e këtij artikulli, paragrafët e parë kanë gabime, do të ishte mirë nëse para se të botoni një artikull të merrni kohë për ta lexuar dhe kështu të mos dukeni keq me një shkrim të keq.