Si funksionon kërkimi i ri iOS 15

Ardhja e iOS 15 do të sjellë ndryshime të mëdha në rrjetin e sapohapur të kërkimit të Apple, me të cilën do të jetë më e lehtë të gjesh pajisjet e humbura ose të vjedhura. Ne i shpjegojmë të gjitha lajmet.

Apple lançoi disa javë më parë rrjetin e ri të Kërkimit, duke shtuar mundësinë e gjetjes së të gjitha pajisjeve tona, madje edhe AirPods, falë pjesëmarrjes së të gjithë iPhone, iPad dhe Mac nga e gjithë bota që krijojnë një rrjet në të cilin mund të jetë ndonjë pajisje shtesë ka lidhur Apple që ka humbur, për të gjetur veten në hartë dhe për të ndihmuar pronarin e saj për ta rimarrë atë. Lëshimi i AirTag lejon gjithashtu të lokalizoni objekte që nuk kanë asnjë lidhje me Apple, të cilave mund t'u shtojmë këto etiketa të reja locatori, apo edhe marka të tjera të tilla si Chipolo One Spot. Me gjithë këtë, rrjeti Apple Search bëhet rrjeti më i madh i kërkimit "solidaritet" i disponueshëm sot, në të cilin të gjithë përdoruesit ndihmojnë për të gjetur objektet e njëri-tjetrit.

Me iOS 15, shtohen funksione të reja të përparuara, disa prej të cilave janë kërkuar nga përdoruesit për një kohë të gjatë. Që nga mbërritja e këtij azhurnimi, pas verës, Çaktivizimi i iPhone nuk do t'ju ndalojë të jeni në gjendje ta lokalizoni atë në hartë, edhe nëse ju mbaron bateria. Me iOS 15 iPhone do të jetë gjithmonë i zbulueshëm, madje edhe i fikur, pa bateri ose pa mbulim. Do të përdorë energjinë minimale të disponueshme për të bërë AirTag dhe për t'u lidhur me çdo pajisje tjetër të disponueshme që do ta lokalizojë atë në hartë duke njoftuar pronarin e saj në rast se gjendet.

Ne gjithashtu mund të marrim njoftime kur largohemi nga pajisjet në rrjetin tonë të Kërkimit. Nëse i lini çelësat tuaj, ose një çantë shpine që mund të gjendet me një AirTag, ose harroni iPad-in tuaj në punë, do të merrni një njoftim sa më shpejt që ta lini. Gjithmonë më mirë të sigurt sesa keq, kështu që mund të shmangim humbjen e objekteve tona pasi para se të largohemi nga vendi ku ndodhen do të paralajmërohemi se po i lëmë pas. Mund të konfiguroni vendndodhje të sigurta, si shtëpia juaj, ku nuk do të merrni njoftime nëse i lini. Funksione të reja të një kërkimi të ri në rrjet që do të japë shumë për të folur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jose Miguel dijo

    Spanjishtja dhe shqiptimi i tyre i mallkuar i * APEL * ...