Si funksionon SIM Dual i iPhone XS dhe XS Max i ri

Isshtë një nga risitë më të mëdha të iPhone XS dhe XS Max. Më në fund, pas shumë vitesh me thashetheme në lidhje me të, Apple ka lansuar iPhone-in e saj me opsionin Dual SIMMegjithëse e bën atë në një mënyrë tjetër se markat e tjera, dhe në vend të një tabaka të dyfishtë për të vendosur dy letra, ajo zgjedh vetëm një kartë fizike (nanoSIM si zakonisht) dhe një eSIM.

Çfarë është eSIM? Si mund të kemi dy numra në telefonin tonë? Si mund të kalojmë nga një numër në tjetrin? Çfarë funksionesh mund të përdorim me secilin numër? Ne ju japim të gjitha detajet që duhet të dini më poshtë.

Çfarë është eSIM?

Të gjithë e dimë kartën SIM të telefonit tonë celular, e cila është zvogëluar në madhësi në nanoSIM-et aktuale që praktikisht kanë të gjithë smartphone-t në treg. Në një përpjekje për të zvogëluar më tej madhësinë e pajisjeve, industria ka bërë një hap në eSIM, që nuk është asgjë më shumë se sa çipi SIM pa zbukurime të tjera dhe i bashkuar në terminal, pa mundësinë e ndryshimit. Kjo zvogëlon shumë hapësirën e zënë duke mos pasur nevojë për një tabaka ose Pius për të lexuar çipin, sepse gjithçka është e integruar në pajisje.

Këta iPhone nuk janë telefonët e parë që kanë eSIM, siç është gjithmonë rasti, por meqenëse e kanë atë, jemi të sigurt që do të dëgjojmë shumë më tepër për këtë teknologji dhe operatorët do të fillojnë të përshtaten me të, sepse deri më tani ishte diçka gati anekdotale e kufizuar në disa pajisje të përputhshme. Në fakt, Vodafone dhe Orange kanë njoftuar tashmë përputhshmërinë në Spanjë dhe në vendet e tjera shumë operatorë gjithashtu kanë hedhur hapin drejt kësaj teknologjie.

Avantazhet e eSIM

Përveç zvogëlimit të madhësisë dhe eleminimit të pjesëve të lëvizshme brenda një smartphone, i cili është gjithmonë i mirë për ngushtësinë e pajisjes, eSIM ka shumë përparësi të tjera, duke përfshirë mundësinë e ndryshimit nga një numër në tjetrin pa pasur nevojë të hiqni ndonjë kartë vetëm nga cilësimet e pajisjes sonë. Kjo do të thotë që ju mund të keni disa linja të konfiguruara në terminalin tuaj dhe të përdorni atë që ju përshtatet më së miri në secilin rast sepse ndryshimi nga njëri në tjetrin është çështje sekondash.

Shanset janë dhënë gjithashtu, pasi nuk ju nevojitet karta SIM nga operatori juaj i ri dhe ndryshimet mund të jenë të menjëhershme, pa qëndruar disa orë (ose ditë) pa një telefon sepse linja e re nuk është aktivizuar ende. Ata janë vetëm dy shembuj të shumë prej atyre që ne mund të vendosim, sepse eSIM ka përparësi vetëm për përdoruesit, dhe së fundmi duket se është këtu për të qëndruar.

Një iPhone Dual SIM

Apple ka prezantuar iPhone-in e saj të ri dhe një nga risitë e saj ishte pikërisht kjo. Deri tani, telefonat me dy karta SIM kishin dy tabaka (ose një dyshe) për të vendosur dy kartat fizike. Disa ju lejojnë të përdorni të dy linjat për zërin, të tjerët vetëm një për zërin dhe një për të dhëna, ose vetëm një linjë duhet të kaloni manualisht nga njëra në tjetrën. Apple ka zgjedhur vetëm një nanoSIM fizik, me sirtarin e tij të zakonshëm dhe një eSIM. Nëse nuk planifikoni të përdorni eSIM, nuk do të vëreni asgjë të re, sepse gjithçka është si më parë.

Çfarë mund të bësh falë kësaj veçorie të re? Ju mund të keni dy linja telefonike në iPhone tuaj, njëra për telefonata personale dhe tjetra për thirrje pune. Thendrra e shumë njerëzve është përmbushur më në fund dhe ata nuk do të duhet të mbajnë më dy telefona. Ose mund të keni një linjë për zërin dhe tjetrën për të dhëna, duke përfituar nga tarifat më të mira në treg ose ajo që ofron më shumë Gigas të të dhënave. Nuk do të jeni më të lidhur me një normë të shtrenjtë zëri sepse ju jep shumë të dhëna për të shpenzuar. Ose mund të kaloni në një zë lokal ose normë të dhënash kur shkoni jashtë vendit, pa hequr dorë nga numri juaj i zakonshëm.

Çfarë më duhet të përdor eSIM në iPhone

Gjëja e parë që do t'ju duhet është, përveç iPhone XS ose XS Max, është që operatori juaj të jetë i pajtueshëm. Për momentin në Spanjë, vetëm Vodafone dhe Orange janë, ose më mirë, ato do të ndodhin sepse nuk mund ta kontraktoni akoma atë produkt. Ky shërbim eSIM ka një çmim që do të ndryshojë në varësi të normës që keni kontraktuar, por në mënyrë të përmbledhur mund të themi se tarifat më të shtrenjta përfshijnë një numër falas eSIM, dhe normat e tjera kanë një çmim prej 5 €.

Për momentin nuk është e mundur të kontraktohet vetëm eSIM, duhet të keni një linjë "konvencionale" me Sim-in tuaj fizik dhe ato që merrni janë linja shtesë me eSIM duke përdorur të njëjtin numër që mund të konfiguroni në pajisjet tuaja. Që ta kuptoni, nëse doni të përdorni linjën tuaj të punës në iPhone tuaj personal, duhet të punësoni eSIM në linjën e punës, lini SIM në shtëpi dhe konfiguroni eSIM në iPhone tuaj, i cili gjithashtu do të ketë SIM personale të futur në sirtarin e saj.

Përveç kësaj, do t'ju duhet të instaloni aplikacionin e operatorit tuaj në iPhone, ose një kod QR që do t'ju ofrojë operatori juaj. Shkoni te "Cilësimet> Të dhënat celulare> Shtoni planin e të dhënave celulare" dhe skanoni kodin QR që ju ka dhënë ofruesi juaj. Për ta aktivizuar, mund të jetë e nevojshme të hapni aplikacionin e operatorit tuaj në iPhone tuaj. Në këtë mënyrë ju mund të shtoni aq shumë plane sa dëshironi përmes eSIM, por mund të përdorni vetëm njërën prej tyre, duke pasur nevojë të ndryshoni manualisht në tjetrin nga të njëjtat cilësime.

Si hap i fundit duhet të emëroni secilën rresht në mënyrë që t'i identifikoni ato sa herë që dëshironi të ndryshoni dhe të zgjidhni se çfarë doni të jetë vija juaj e paracaktuar dhe çfarë përdorimi doni të jepni rreshtin tjetër. Duhet të keni parasysh që të dy linjat celulare do të jenë në gjendje të marrin dhe të bëjnë thirrje, SMS dhe MMS, njëkohësisht, por vetëm njëri prej tyre mund të përdoret si një rrjet i të dhënave. Kështu që opsionet që Apple ju jep janë:

 • Përdorni një linjë si rrjet kryesor me të gjitha funksionet dhe rrjetin sekondar vetëm për telefon dhe SMS
 • Përdorni një linjë si rrjetin kryesor për thirrjet dhe SMS dhe tjetrën vetëm si rrjetin e të dhënave.

Nga cili numër do të kryej telefonatat

Duke supozuar se i keni konfiguruar të dy linjat për thirrje dhe SMS, nga cili numër do t'i bëni thirrjet? Ju nuk do të duhet të ndryshoni linjat çdo dy nga tre, pasi që kur të telefononi një kontakt ju gjithmonë do të përdorni linjën që keni përdorur për herë të fundit me atë kontakt. Nëse nuk e keni thirrur kurrë, ajo do të përdorë linjën që keni konfiguruar si rrjetin kryesor.

Mund të ndryshoni numrin nga i cili dëshironi ta telefononi për secilin kontakt, ose nga vetë aplikacioni i telefonit mund të zgjidhni një linjë të ndryshme nga ajo e përdorur si parazgjedhje. Mund ta bëni gjithashtu nga aplikacioni Mesazhet për të dërguar një mesazh nga një numër tjetër nga ai i zgjedhur nga iPhone si parazgjedhje.

Në rastin e iMessage dhe FaceTime, nuk do të jeni në gjendje të përdorni të dy linjat njëkohësisht, kështu që nga cilësimet e pajisjes duhet të zgjidhni se cilën dëshironi të përdorni me këto shërbime të Apple nëse nuk doni të mbani atë që është zgjedhur si parazgjedhje.

Si do të marr telefonata?

Nëse i keni konfiguruar dy linjat për thirrje, mund t'i merrni në secilin prej dy numrave pa pasur nevojë të bëni asgjë, nuk do të duhet të ndryshoni nga njëra në tjetrën. Sigurisht, nëse jeni duke zënë një linjë me një telefonatë dhe ata ju telefonojnë në linjën tjetër, ajo do të shkojë direkt në postën zanore, por nuk do të njoftoheni për asnjë thirrje të humbur në atë numër të dytë, detaj që duhet të merrni parasysh.

Po për të dhënat celulare?

Mund të përdorni vetëm një linjë të të dhënave celulare edhe nëse dy linjat që keni konfiguruar i kanë ato. Nëse dëshironi të ndryshoni se cilën linjë po përdorni për të dhëna celulare, mund të shkoni te "Cilësimet> Të dhëna celulare" dhe të zgjidhni cilin numër dëshironi të përdorni për këtë funksion. E njëjta gjë nëse dëshironi të konfiguroni ndonjë opsion brenda cilësimeve të pajisjes. Ju gjithashtu duhet ta dini se nëse jeni duke marrë një telefonatë në numrin që nuk ka të dhëna celulare aktive, iPhone juaj nuk do të ketë internet gjatë asaj thirrjeje, pasi që numri tjetër do të "çaktivizohet" gjatë asaj kohe.

Si mund ta shoh mbulimin të disponueshëm?

Nëse shikoni imazhet në këtë artikull do të shihni se në të djathtë, në krye, mbulimi shfaqet me dy ikona: shiriti ngjitës klasik dhe një vijë me pika pikërisht poshtë. Në këtë mënyrë do të njihni mbulimin e secilës prej dy linjave. Nëse dëshironi të shihni më shumë detaje, mund të shfaqni Qendrën e Kontrollit dhe në pjesën e sipërme të majtë do të shihni shiritat e mbulimit me emrin e dy operatorëve që po përdorni, edhe nëse janë të njëjtë.

Gjithashtu iPhone XR

IPhone XR, modeli më i përballueshëm që Apple ka lansuar por që do të duhet pak më shumë për të arritur, Ju gjithashtu keni këtë mundësi të përdorni Dual SIM përmes eSIM. Supozojmë se operacioni do të jetë i njëjtë, por ky udhëzues bazohet në informacione nga Apple dhe i referohet vetëm XS dhe XS Max, kështu që do të presim për më shumë informacion para se të përfshijmë XR në këtë artikull.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Paul dijo

  Imagjinoj se aty ku thotë "Janë dhënë edhe shanse" i referohet "transportueshmërisë" apo jo?

  Një përshëndetje

 2.   Qafa e Gonzalos dijo

  Detaji është, çfarë do të ndodhë nëse në të dy linjat do të më duhet të përdor WhatsApp?

  1.    Louis Padilla dijo

   Për këtë WhatsApp do të duhet të azhurnohet dhe të lejojë dy numra në të njëjtin aplikacion

 3.   Juan A Diaz dijo

  A mund të çaktivizohet esim në një moment në mënyrë që të mos merrni telefonata në një kohë të caktuar?