Si të çaktivizoni ndërrimin automatik të pajisjes për AirPods

aeropodet pro

Ditën tjetër në # podcastapple në të cilën regjistrojmë çdo javë kanali ynë i vogël, por i shkëlqyeshëm në Youtube, kemi biseduar rreth asaj se sa interesante ishte karakteristika ndërrimi i lidhjes ndërmjet pajisjeve automatikisht nga AirPods dhe gjithashtu të problemeve që kjo mund t'i sjellë përdoruesit.

Epo, sot do të shohim se si mund të çaktivizojmë ndërrimin automatik të pajisjes midis pajisjeve. Dhe është që zakonisht nuk ka probleme me këtë funksion por në mund të ndodhë që në ndonjë rast duhet të çaktivizoni këtë funksion për disa arsye kështu që le të shohim hapat e thjeshtë për ta bërë atë.

Çaktivizoni këtë funksion lehtësisht dhe thjeshtë

Që nga iOS 14, iPadOS14 dhe macOS Big Sur ky funksion është aktivizuar dhe ne mund ta çaktivizojmë atë lehtësisht. Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të lidhim AirPods tanë direkt me iPhone, iPad ose Mac dhe pastaj duhet të bëjmë përdorni cilësimet e Bluetooth. Sapo të hyjmë brenda, duhet të klikojmë në «i» që i gjejmë pranë emrit të kufjeve (që padyshim do të jenë tonat) dhe pastaj thjesht duhet të zgjedhim: «Në lidhjen e fundit me këtë iPhone / iPad». Për lidhje me Mac, hyrja kryhet brenda System Preferences> Bluetooth dhe ne duhet të zgjedhim "Në lidhjen e fundit me këtë Mac".

Me këtë ajo që bëjmë është që "kërcimet" midis pajisjeve të anulohen kështu që në këtë mënyrë të thjeshtë do të shmangim që kufjet të jenë të lidhura në një thirrje iPhone ndërsa ne jemi me Mac duke parë një seri ose anasjelltas. Për të riaktivizuar automatikisht funksionin e ndryshimit të pajisjes duhet të ndjekim të njëjtat hapa por të zgjedhim opsionin "Automatikisht".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.