Si të aktivizoni funksionin PiP (foto në foto) të aplikacionit YouTube në iOS

Modaliteti Picture-in-Picture (PiP) në Youtube

Shkathtësia e iPhone dhe sistemit të tij operativ iOS është rritur me lëshimin e veçori të reja vit pas vitiMe Një nga lëshimet më të rëndësishme të koncepteve për iOS ishte foto në figurë ose modalitetin PiP (foto në figurë). Shtë një mbivendosje e elementeve nga aplikacione ose ndërfaqe të ndryshme të sistemit me qëllim të rritjes së shumëfishtë. Ky funksion është me të vërtetë i rëndësishëm në iPadOS, por edhe në iOS i cili lejohet krijoni një multitasking të vërtetë midis aplikacioneve. Sidoqoftë, disa kompani ende nuk kanë nisur modalitetin PiP në nivel global. Në fakt, YouTube ka mundësuar një periudhë prove për funksionin, ne ju tregojmë se si ta aktivizoni atë.

Nëse jeni një përdorues Premium i YouTube, tashmë mund të provoni modalitetin PiP në iOS dhe iPadOS

Me modalitetin foto-në-foto, ju mund të shikoni video në YouTube në një mini-player ndërsa përdorni aplikacione të tjera.

Si ta përdorni: Ndërsa shikoni një video, rrëshqitni lart (ose shtypni butonin kryesor) për të mbyllur aplikacionin dhe shikoni përmbajtjen në një mini -luajtës.

Në qershor, YouTube njoftoi se do të niste modalitetin PiP në të gjithë botën, por gradualisht. Cfare ka me shume, njoftoi se funksioni nuk do të ishte një veçori e paguar nën pajtimin Premium, që është një lehtësim për të gjithë ata përdorues që nuk janë të regjistruar në këtë program. Sidoqoftë, dy muaj më vonë kjo veçori nuk ka arritur tek shumë përdorues dhe duket se kompania do të vonojë lëshimin global.

Picture in Picture në Youtube për iOS

Tani Youtube lejon përdoruesit e tij Premium të aktivizojnë funksionin në pajisjet e tyre iOS. Për ta bërë këtë, ata duhet të hyjnë në faqen zyrtare të shërbimit brenda funksionet eksperimentaleMe Ky seksion rendit të gjitha veçoritë që janë duke u testuar dhe që përdoruesit e Premium mund të përfitojnë duke paguar për një pajtim. Nëse rrëshqisim, shohim funksionin: Foto në Picture për iOS.

Nëse keni një pajtim, do të shfaqet një buton për të aktivizuar funksionin në aplikacionin iOS dhe menjëherë do të aktivizoni modalitetin PiP në të. Për ta kontrolluar atë, thjesht hapni një video dhe rrëshqitni lart ose shtypni butonin Home për të hyrë në trampolinën. Në atë moment, modaliteti foto-në-foto do të aktivizohet dhe videoja e luajtur do të shfaqet në një cep të ekranitMe Brenda videos, do të shfaqen kontrollet për luajtjen / pauzën dhe përpara / kthimin mbrapa. Për t'u kthyer në YouTube, thjesht futni aplikacionin ose klikoni në videon e minimizuar.

Funksioni nën provë do të jetë në dispozicion deri më 31 tetor për përdoruesit Premium dhe vetem për aplikacionin Youtube në iOS. Duket se mënyra PiP për iPadOS do të duhet të presë edhe pak.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.