Si të aktivizoni njohjen e zërit në iOS dhe iPadOS 14

Karakteristikat e aksesit janë gjithashtu një pikë e mundshme përmirësimi në të gjitha sistemet operative Apple. Mund të thuhet se iOS dhe iPadOS janë dy sisteme operative që kanë një numër të madh funksionesh për përdoruesit me disa aftësi të kufizuara ose kufizime funksionale. Një nga ato veçori të reja në iOS dhe iPadOS 14 është njohja e zërit. Ky funksion njofton përdoruesin për një tingull të caktuar. Për atë, pajisja zbulon se cili tingull është nga ata që aktivizohen nga përdoruesi dhe rezulton në një njoftim. Ne ju tregojmë se si ta aktivizoni këtë funksion dhe ta konfiguroni atë në mënyrë korrekte.

Kështu aktivizohet njohja e zërit në iOS dhe iPadOS 14

Njohja e zërit mundëson përdoruesit e dëmtuar të dëgjimit di nëse po dëgjohen tinguj të rëndësishëm përreth jush. Një shembull i kësaj mund të jetë alarme zjarri ose nëse një foshnjë po qan. Këta tinguj janë indeksuar nga Apple në tiparin e saj të ri të quajtur 'Njohja e zërit'. Isshtë në dispozicion në seksionin e aksesit. Sidoqoftë, mund të aktivizohet nga të gjithë përdoruesit që konsiderojnë se kërkojnë dobinë e tij.

Për të aktivizuar këtë funksion është e nevojshme të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 • Hyni në Cilësimet iOS ose iPadOS 14. Kjo veçori është e disponueshme vetëm në këto versione, kështu që nëse nuk keni të instaluar publikun ose zhvilluesin beta, nuk do të jeni në gjendje ta aktivizoni atë.
 • Shikoni për seksionin e Hyrjes.
 • Sapo të hyni brenda, klikoni mbi Njohja e zërit brenda seksionit 'Dëgjimi'.
 • Për të aktivizuar funksionin, lëmë çelësin të aktivizuar. Do të na njoftojë se që të funksionojë është e nevojshme që funksioni të funksionojë Hej Siri, që lejon iPad ose iPhone të dëgjojnë pa ju thirrur ne posaçërisht.
 • Tjetra ne shtypim «Tinguj» dhe zgjedhim ata tinguj për të cilët ne duam të marrim njoftime kur ato luhen në mjedisin tonë.

Dhe gati. Funksioni tani është gati për të filluar. Për ta provuar, mund të kërkoni në çdo shfletues një tingull që keni zgjedhur. Kur pajisja e dëgjon atë, ajo do të përpunojë tingullin dhe do të lëshojë një njoftim nga aplikacioni 'Njohja e zërit'. Nëse dëshironi të modifikoni se si mbërrijnë këto njoftime, mund ta bëni nga seksioni i njoftimeve në Cilësimet e iOS.

Gjithashtu komentoni se kur e aktivizojmë këtë funksion një widget për qendrën e kontrollit është gjithashtu në dispozicion. Nga atje mund të aktivizojmë dhe çaktivizojmë funksionin, përveç zgjedhjes së pak a shumë tingujve në varësi të situatës në të cilën gjendemi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.