Si të aktivizoni ose çaktivizoni "Gjithmonë në ekran" të iPhone 14 Pro ose Pro Max

Ekran gjithmonë aktiv në iPhone 14 Pro dhe Pro Max

Një nga thashethemet që kishim ndjekur prej vitesh ishte ai mbërritja e funksionit Gjithmonë në ekran ose Ekrani Gjithmonë aktiv te iPhone. Thashethemet treguan për ardhjen e tij me iPhone 12 dhe iPhone 13. Megjithatë, deri në ardhjen e iPhone 14 ajo vendosi të integrojë një funksion të shumëpritur. Në fakt, vetëm përdoruesit e a iPhone 14 Pro ose iPhone 14 Pro Max mund të shijojnë ekranin gjithmonë aktiv, një mjet që lejon përdoruesin të ketë gjithmonë informacion në ekranin e kyçjes edhe nëse iPhone është i kyçur. Ne ju tregojmë të gjitha detajet e këtij funksioni dhe mënyrën e menaxhimit të cilësimeve të tij më poshtë.

Çfarë është ky "ekran gjithmonë aktiv" ose "Gjithmonë në ekran"?

Always-on Display ose Always-on-Display (AOD) erdhi në telefonat inteligjentë vite më parë, i udhëhequr nga sistemi operativ Android. Megjithatë, ne kemi zbuluar se evolucioni ka paguar. Deri më tani, ky modalitet në pajisjet Android ishte një ekran kyç i ndryshëm nga zakonisht, pothuajse gjithmonë me ngjyra bardh e zi në të cilat mund të shihje orën dhe disa informacione të tjera por pa asnjë ndërveprim.

Ardhja e iPhone 14 në kryefjalën e shtatorit të këtij viti zbuloi ardhjen e funksionit të shumëpritur. Megjithatë, vetëm iPhone 14 Pro dhe Pro Max do të mund ta shijonin atë. Megjithatë, funksionimi Kjo veçori është shumë e ndryshme nga mënyra se si funksionon funksioni në pajisjet Android, siç specifikohet nga Apple në shumë raste.

Artikulli i lidhur:
Kështu funksionon ekrani Always On i iPhone 14 Pro

Falë çipit A16 dhe harduerit të ri në këta iPhone në përputhje me iOS 16, iPhone 14 Pro dhe Pro Max, kur ata kanë Always On Display, Ata punojnë me një shpejtësi të rifreskimit të ekranit prej 1 Hz. Kjo lejon që konsumi të reduktohet shumë, përveç zbehjes së lehtë të ekranit të kyçjes. Kjo është arsyeja pse është ndryshe nga të tjerët. Nuk ndryshon plotësisht ngjyrat apo diçka të tillë. Thjesht është i njëjti ekran kyç, por pak i thinjur.

Sidoqoftë, këto pajisje janë inteligjente dhe megjithëse ekrani "Gjithmonë i ndezur" është aktivizuar si parazgjedhje në këta iPhone çaktivizohet automatikisht dhe përkohësisht në situatat e mëposhtme kur aktivizimi i vazhdueshëm i tij nuk është i nevojshëm:

 • iPhone është me kokë poshtë.
 • iPhone është në xhepin ose çantën tuaj.
 • Modaliteti i gjumit është aktivizuar.
 • Modaliteti i kursimit të baterisë është aktivizuar.
 • iPhone është i lidhur me CarPlay.
 • Po përdorni Kamera me veçorinë e Vazhdimësisë.
 • Nuk e keni përdorur iPhone për një kohë (iPhone njeh modelet e aktivitetit tuaj dhe e ndez dhe fiket ekranin në përputhje me rrethanat, edhe nëse keni vendosur një alarm ose orar gjumi).
 • iPhone zbulon se jeni larguar prej tij duke përdorur një Apple Watch të çiftuar (ekrani gjithmonë i ndezur ndizet kur Apple Watch është përsëri pranë iPhone).

Si të aktivizoni ose çaktivizoni Always On Display në iOS 16

Si të aktivizoni ekranin gjithmonë ndezur në iPhone 14 Pro ose Pro Max

Siç kemi përmendur, funksioni Ekran gjithnjë i ndezur viene aktivizuar si parazgjedhje në iPhone 14 Pro dhe Pro Max. Ka të ngjarë që shumë prej tyre nuk ndihen rehat që ta kenë gjithmonë ekranin të ndezur në çdo kohë, kështu që ne mund ta çaktivizojmë atë kur të duam.

Për ta bërë këtë, ne do të duhet të bëjmë sa më poshtë:

 1. Hyni në cilësimet e iOS
 2. Klikoni mbi Ekrani dhe ndriçimi
 3. Kërkoni "Gjithmonë" dhe aktivizoni ose çaktivizoni atë në varësi të asaj që duam

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.