Si të aktivizoni Njoftimin për përmbajtje të ndjeshme në iPhone tuaj

Përgjatë analizës sonë të thelluar të iOS 17, ne kemi gjetur një sërë veçorish që do ta bëjnë jetën tonë shumë më të lehtë në pajisjet tona iOS. Një prej tyre është Notice of Sensitive Content, një nga masat më të fundit të privatësisë dhe përmbajtjes që kompania Cupertino ka vendosur të integrojë në pajisjet e saj.

Zbuloni me ne në një mënyrë të thjeshtë se si mund të aktivizoni Njoftimin për përmbajtje të ndjeshme në iPhone dhe iPad tuaj, në këtë mënyrë ju do të shmangni marrjen dhe shikimin e përmbajtjeve të padëshiruara.

Rëndësia e Kontrollit Prindëror

Angazhimi i kompanisë Cupertino ndaj Kontrollit Prindëror ka qenë gjithmonë i shkëlqyer. Apple është një kompani e fokusuar në mbrojtjen e privatësisë së përdoruesve të saj me shumë dyshime, por jo vetëm kaq, ajo gjithmonë e ka promovuar veten si një prodhues veçanërisht tërheqës për audiencën e re. E gjithë kjo falë thjeshtësisë së ndërfaqes së përdoruesit të secilit prej Sistemeve Operative të tij, si dhe opsioneve të ndryshme të Kontrollit Prindëror që i vë gjithmonë në dispozicion të përdoruesve.

Një shembull është se iPad ka mundësinë të konfigurohet me një llogari për të miturit. Kjo llogari do të mbikëqyret nga prindërit ose kujdestarët dhe do t'u lejojë atyre kontroll të rreptë jo vetëm të aplikacioneve të aksesuara nga të vegjlit në shtëpi, por edhe lloji i përmbajtjes që ata aksesojnë mund të monitorohet në kohë reale.

Duke qenë kështu, Apple ka opsione të ndryshme që ju lejojnë të personalizoni plotësisht përvojën e Kontrollit Prindëror të përdoruesve të saj. Ndër të tjera, Ne mund të bëjmë të gjitha sa vijon:

 • Vendosni kufizime për përmbajtjen dhe privatësinë
 • Kufizoni blerjet e bëra nga të mitur në iTunes dhe App Store
 • Lejo ose kufizo qasjen në disa aplikacione dhe veçori të pajisjes
 • Aktivizo një bllokues për përmbajtje të qartë ose të vlerësuar sipas moshës
 • Kufizoni aksesin në përmbajtjen e uebit që duam
 • Kufizoni kërkimet e kryera përmes asistentit virtual Siri
 • Kufizoni përdorimin e Qendrës së Lojërave
 • Blloko ndryshimet në cilësimet, veçoritë dhe privatësinë
 • Bëni ndryshime në seksionet e shëndetit dhe sigurisë

Ka shumë prej tyre dhe shumica e këtyre rregullimeve mund të bëhen përmes funksionit Screen Time, për të cilin do të flasim në detaje më vonë.

Koha e përdorimit: Kontrollet prindërore të Apple

Screen Time është një veçori e disponueshme si në iPhone ashtu edhe në iPad, për ta aktivizuar atë, thjesht duhet të shkoni te seksioni "Cilësimet". settings, ku do të gjeni seksionin Përdorni kohëndo t'ju lejojë të krijoni një grup Në familje për të qenë në gjendje të konfigurojmë kufizimet që duam të vendosim si p.sh.

 • Koha e ndërprerjes
 • Kufijtë e përdorimit të aplikacionit
 • Përmbajtja dhe intimiteti

Koha e përdorimit për zhvilluesit

Pasi të jenë bërë këto cilësime, ne mund të përdorim një kod për të bllokuar aksesin në Screen Time dhe për të siguruar funksionimin e tij.

Në rast se nuk përdorim grup Në familje, Ne mund ta menaxhojmë llogarinë e fëmijës tonë duke e konfiguruar për këtë qëllim si kjo:

 1. Shko tek Përdorni kohën brenda aplikimit settings
 2. Zgjidhni opsionin aktivizoj
 3. Tani zgjidhni opsionin "kjo është pajisja e fëmijës tim"

Tani do të jeni në gjendje të konfiguroni të gjitha kufizimet që kemi renditur më lart, vendosja e një ID dhe fjalëkalimi të Apple për të rivendosur kodin e kyçjes së kohës së ekranit në rast se e humbim atë.

Raporti i Kohës së Përdorimit

Siç kemi thënë më parë, Me Kohën e Përdorimit do të kemi akses në raportet e përdorimit të pajisjes ku mund të identifikojmë secilin prej aplikacioneve që janë përdorur, duke identifikuar qartë kohën e përdorimit të secilit prej këtyre aplikacioneve, ku do të mund ta krahasojmë edhe me pjesën tjetër të aplikacioneve brenda orës ditore, domethënë do të mund të marrim parasysh se cilat janë orët me më shumë përdorimi i pajisjes.

Koha e përdorimit iOS dhe iPadOS

Ne nuk po i referohemi vetëm sa dhe si është përdorur pajisja, por edhe kujt, domethënë sistemi i kohës së përdorimit që menaxhon kontrollin prindëror të iPhone-it tonë na lejon të aksesojmë lehtësisht informacionin në lidhje me përdoruesit ose kontaktet me përdoruesit që fëmijët tanë kanë komunikime të përbashkëta, në këtë mënyrë do të dimë se me kë shkëmbejnë mesazhe dhe telefonata, madje edhe Ne do të jemi në gjendje të kufizojmë sa dhe si komunikoni me këto kontakte në varësi të aplikacionit të përdorur.

Screen Time është padyshim mjeti më i mirë i Kontrollit Prindëror që mund të gjejmë në treg, dhe është ekskluziv për iOS dhe iPadOS, megjithatë, cilësimi më i fundit i kufizimit të përmbajtjes së ndjeshme i integruar në iOS është gjithashtu një sukses i qartë, kështu që ne do t'ju mësojmë në disa hapa të thjeshtë Si mund të kufizoni aksesin në përmbajtje të ndjeshme përmes çdo aplikacioni në iOS.

Si të aktivizoni njoftimin e përmbajtjes së ndjeshme

Para së gjithash, duhet të dini se për të kryer këtë konfigurim është rreptësisht e nevojshme që të keni të instaluar versionin më të fundit të firmuerit, d.m.th. të paktën iOS 17 ose më të lartë. Për sa kohë që e keni verifikuar që është kështu, mund të ndiqni hapat që detajojmë më poshtë. vazhdim:

 1. Hapni aplikacionin settings të iPhone tuaj
 2. Shko te seksioni Privatësia dhe Siguria përgjatë cilësimeve të ndryshme. Nëse preferoni, mund të rrëshqitni pak nga lart poshtë dhe kjo do të hapë kutinë e kërkimit të cilësimeve të iOS, ku mund ta gjeni këtë funksion shumë më shpejt.
 3. Brenda seksionit Privatësia dhe siguria, do të gjeni mundësinë e aktivizimit të Njoftimit për përmbajtje të ndjeshme.

Sa herë që aktivizoni Paralajmërimin për përmbajtje të ndjeshme në iPhone tuaj, ai do t'ju lejojë të bëni rregullime në lidhje me aplikacionet ku dëshironi të funksionojë, si FaceTime, Messages dhe madje do të funksionojë me përmbajtjen që merrni nëpërmjet AirDrop.

Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të rregulloni sistemin e analitikës dhe përmirësimeve për të ndihmuar Apple të përmirësojë Njoftimin për përmbajtje të ndjeshme duke ndarë të dhënat tuaja të përdorimit dhe analitikës. 

Siç e keni parë, aktivizimi i tij është i lehtë, tani kur merrni një imazh ose video të konsideruar "të ndjeshme", të cilat në përgjithësi janë imazhe që përmbajnë dhunë, drogë ose përmbajtje seksuale, do të shfaqet i pikseluar dhe do t'ju duhet ta zhbllokoni për ta parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.