Si të bëni kopje rezervë të bisedave tuaja WhatsApp në iCloud

whatsappicloud

Disa vjet më parë zbulova se Telegram ishte një hap përpara WhatsApp. Mund ta përdorja në pajisje të ndryshme, madje edhe në Apple Watch. Unë bëra fushatë për të gjithë kontaktet e mia për të shkuar në Telegram, dhe të përpiqem të dëboj ikonën e gjelbër. Ishte e pamundur.

Sot WhatsApp është ende mbreti i aplikacioneve të bisedave, megjithëse ende nuk është në kulmin e Telegramit. Ndërsa mendoj se jeni një përdorues i rregullt, unë do t'ju shpjegoj se si të bëni një kopje rezervë të iCloud të bisedave tuaja, në mënyrë që ato të jenë të sigurta.

Sot WhatsApp është bërë një nga mjetet më të rëndësishme të komunikimit midis pajisjeve mobile. Pothuajse të gjithë përdoruesit e smartphone përdorin këtë aplikacion për të biseduar. Shumë herë në këto biseda ne ruajmë të dhëna që këshillohemi më vonë, qofshin data, vende, referenca ose gjëra të panumërta që nuk kemi nevojë t'i mësojmë përmendësh, sepse e dimë se ato janë "atje". Nëse duam të ruajmë një kopje rezervë të bisedave tona në iCloud, duhet të bëjmë disa hapa.

Aplikacioni Mesazhet bën një kopje në iCloud automatikisht. Sidoqoftë, shërbimet e mesazheve të palëve të treta si WhatsApp marrin një qasje pak më të ndryshme kur bëhet fjalë për krijimin e rezervave të bisedave tuaja. Do të shohim si të përdorni Apple iCloud për të kopjuar të gjitha mesazhet dhe mediat tuaja WhatsApp, për të shmangur humbjen aksidentale të të dhënave të tilla, për shkak të një azhurnimi të dëmtuar të softuerit, për shembull, ose çinstalimit të aplikacionit. Duhet të mbahet mend se WhatsApp kursen historinë e bisedave tuaja në pajisje, jo në serverat e saj.

Cilësimet e ICloud

Si të aktivizoni iCloud Drive të rezervoni të dhënat e WhatsApp

Para se të bëni kopje rezervë të bisedave tuaja, duhet të verifikoni që iCloud Drive është aktivizuar në iPhone tuaj. Edhe pse rezervimi i iCloud është i aktivizuar, nuk do të thotë se iCloud Drive është gjithashtu, pasi që të dy janë të ndryshëm.

 1. Hapni Cilësimet në iPhone tuaj.
 2. Trokitni lehtë mbi emrin tuaj më lart për të futur ID-në tuaj Apple.
 3. Trokitni lehtë mbi iCloud.
 4. Rrokullisni ekranin poshtë dhe verifikoni që iCloud Drive është i gjelbër.
 5. Vazhdoni të shkoni poshtë dhe verifikoni që WhatsApp është gjithashtu jeshil.

Bisedat rezervë

Si të bëni kopje rezervë të bisedave WhatsApp në iCloud

Tani që keni të aktivizuar Drive iCloud, mund të zgjidhni të bëni një kopje rezervë në çast ose planifikoni ato automatikisht.

 1. Hapni WhatsApp në iPhone tuaj.
 2. Trokitni lehtë mbi Cilësimet, poshtë djathtas.
 3. Trokitni lehtë mbi Bisedat.
 4. Trokit te Rezervimi.
 5. Nëse dëshironi të bëni një kopje menjëherë, prekni Make Copy Now.
 6. Nëse preferoni të planifikoni kopjet tuaja, prekni Copy Automatik.
 7. Zgjidhni nëse doni një kopje ditore, javore, mujore, ose nuk doni kurrë që unë të bëj kopje.

Ju tashmë keni gjithçka gati. Tani e tutje, edhe nëse e çinstaloni aplikacionin dhe e riinstaloni më vonë (një ndryshim i celularit, për shembull), do të jeni në gjendje të rivendosni bisedat, fotot dhe videot tuaja në WhatsApp.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Luis dijo

  Shumë interesante.

 2.   Gustavo Ochaeta dijo

  Nëse lë ndonjë kopje në whatsApp ka një problem për të rikuperuar bisedat e mia kur ndërroj qelizën. ose duhet të bëni një kopje brenda aplikacionit.

  1.    Toni Cortes dijo

   Siç e përmenda në artikull, WhatsApp kursen biseda në pajisje, jo në serverat e saj. Nëse ndryshoni celular dhe dëshironi të mbani historikun tuaj të bisedës, ju jeni të detyruar të bëni një kopje rezervë. Ose e bëni atë vetëm nga WhatsApp, siç e shpjegoj më lart, ose e bëni në një kopje rezervë të të gjithë iPhone, e cila do të ishte më e përshtatshme, nëse doni që iPhone i ri të ketë të gjitha të dhënat tuaja nga të gjitha aplikacionet që keni instaluar