Si të bllokoni hyrjen në Facebook Messenger duke përdorur Face ID ose Touch ID

Facebook Messenger

Facebook kurrë nuk është karakterizuar si një kampion i privatësisë së përdoruesit, megjithëse fshihet mjaft mirë. Për disa ditë, në aplikacionin e mesazheve në Facebook, Messenger, tashmë është në dispozicion një funksion i ri që na lejon bllokoni hyrjen në aplikacionin e mesazheve duke përdorur Face ID ose Touch ID.

Ky funksion, funksionimi i të cilit është shumë i ngjashëm me atë që mund të gjejmë në WhatsApp për disa kohë, parandalon cilindo tjetër përveç pronarit të terminalit të jetë në gjendje të kanë qasje në bisedat tona nëse e lëmë telefonin të shkyçur brenda mundësive.

Si çdo aplikacion tjetër që na lejon të bllokojmë qasjen në përmbajtjen e tij, në Messenger ne mundemi vendosni kohën maksimale që duhet të kalojë për të prishur aplikacionin automatikisht: automatikisht kur dilni nga aplikacioni, 1 minutë pas daljes nga aplikacioni, 15 minuta pas daljes nga aplikacioni ose 1 orë pas daljes nga aplikacioni.

Ky funksion na lejon të parandalojmë aplikimin rrëzohet automatikisht kur kemi qasje në shumë detyra për t'iu përgjigjur një mesazhi nga një platformë tjetër, lexoni një email, kontrolloni një njoftim ...

Si të mbroni Messenger me Face ID ose Touch ID

mbrojeni Messenger me Face ID ose Touch ID

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është instaloni versionin më të fundit aktualisht të disponueshëm në App Store, numri i versionit të të cilit është 273. Ky funksion është aktivizuar përmes serverit, por është i disponueshëm vetëm me këtë version të aplikacionit.

  • Sapo të hapim Messenger, klikoni në avatar tonë, e vendosur në këndin e sipërm të majtë të aplikacionit.
  • Tjetra, klikoni në intimitet.
  • Tjetra, le të lustrojmë Kyçi i aplikacionit dhe aktivizoi çelësin Face ID ose Touch ID (varet nga modeli i iPhone).
  • Së fundmi, ne duhet të përcaktojmë kohën kur duam që aplikacioni të bllokojë qasjen e tij pasi të kemi ndryshuar aplikacionin ose të kemi bllokuar pajisjen.

Nëse e keni tashmë të instaluar këtë version, por opsioni i Privatësisë nuk shfaqet, mbyllni aplikacionin dhe rihapni atë. Nëse akoma nuk shfaqet, do të duhet të prisni edhe disa ditë derisa të aktivizohet përmes serverave në vendin / terminalin tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.