Kjo është sa lehtë mund të bllokoni përmbajtjen për të rritur në iPhone dhe iPad të fëmijëve tuaj

Pajisjet celulare, qofshin iPhone, iPad apo çdo lloj tjetër, janë në dispozicion të të vegjëlve në moshat gjithnjë e më të reja. Normalizimi i menjëhershëm i tyre i këtij lloji të pajisjes i afron më herët me epokën dixhitale, duke aksesuar të gjitha llojet e informacionit. Problemi, ndonjëherë, është se pjesa më e madhe e përmbajtjes që mund të shikohet në internet është e fokusuar drejtpërdrejt tek të rriturit, diçka që ndodh edhe në televizion.

Kaq lehtë mund të bllokoni të gjitha llojet e përmbajtjeve për të rritur, si faqet e internetit, filmat dhe muzikën për të parandaluar që të vegjlit t'i qasen pa mbikëqyrje.

Koha para ekranit, kontrollet më të mira prindërore për iOS dhe iPadOS

Përdorni kohë Është një veçori për të cilën kemi folur pafundësisht dhe në fakt veçoritë apo aftësitë e tij janë rritur me çdo version të ri të iOS. Aq shumë, saqë kur nis një iPhone të ri, një nga hapat e parë për sa i përket konfigurimit është pikërisht ky funksionalitet, nëse vendos ta aktivizosh, sigurisht.

Për arsye të dukshme, një person i rritur nuk do të kërkojë domosdoshmërisht monitorimin e përdorimit të iPhone ose iPad të tij, aq më pak në aspektin e kufizimit të përmbajtjes së caktuar, megjithatë, ata e bëjnë këtë. Mund të na ndihmojë kur bëhet fjalë për të ditur në thellësi se si dhe veçanërisht sa e përdorim iPhone-in tonë.

Sido që të jetë, koha e perdorimit ka evoluar për t'u bërë një element i domosdoshëm dhe është shtuar në kontrollin prindëror të pajisjeve iOS dhe macOS në përgjithësi, duke e bërë këtë detyrë shumë më të lehtë për prindërit që duan që fëmijët e tyre të kenë kontakt të hershëm me teknologjinë, duke vendosur disa kufizime që ofrojnë një shtesë qetësie në në shtëpi.

Kjo është arsyeja pse ne duam t'ju tregojmë se si përdorni siç duhet koha e perdorimit për të bllokuar ose monitoruar aksesin që më i vogli i shtëpisë i bën përmbajtjes që u vë në dispozicion interneti.

Si të aktivizohet koha e perdorimit

Hapi i parë, padyshim, është aktivizimi i këtij funksioni në mënyrë që të mund të personalizojmë parametrat e tij dhe për këtë arsye të kryejmë rregullimet që janë me interes për ne. Për këtë ne do të shkojmë te aplikacioni settings të iPhone ose iPad, dhe në një nga faqet e para do të gjejmë përdorni kohën. Nëse nuk e gjejmë opsionin, ju kujtojmë se ky aplikacion ka një shirit kërkimi në krye, në të cilin mund të shkruajmë koha e perdorimit dhe ne do ta gjejmë atë në një çast.

Pasi brenda, shfaqet opsioni aktivizoni "kohën e përdorimit", ku mund të marrim një raport javor me informacion mbi kohën e përdorimit dhe të përcaktojmë kufijtë për aplikacionet që duam të menaxhojmë. Këto janë funksionet themelore të përdorimi i kohës:

Koha e përdorimit iOS dhe iPadOS

 • Raporte javore: Kontrolloni një raport javor me të dhëna për kohën e përdorimit.
 • Koha e ndërprerjes dhe kufijtë e përdorimit të aplikacionit: Ju do të përcaktoni një kohë për të qenë larg ekranit dhe gjithashtu mund të vendosni kufizime kohore për kategoritë që dëshironi të menaxhoni.
 • Kufizimet: Mund të vendosni kufizime bazuar në cilësimet e qarta të përmbajtjes, blerjet, shkarkimet dhe, mbi të gjitha, privatësinë.
 • Kodi i kohës së përdorimit: Mund ta menaxhoni kohën e përdorimit direkt nga iPhone ose të përdorni një kod në pajisje për të autorizuar lëvizje të caktuara.

Pasi ta aktivizojmë, ai do të na pyesë nëse iPhone është i yni apo i fëmijëve tanë, në rast se e vendosim këtë si një iPhone të fëmijëve tanë, do të jemi në gjendje të rregullojmë më shumë kontrolle prindërore se zakonisht. veprim i ndjekur Ata do të na kërkojnë konfigurime të caktuara:

 • Vendosni një kufi kohor përdorimi që ne mund ta rregullojmë menjëherë.
 • Vendosni një kufi ditor të përdorimit të aplikacionit. Kur të arrihet kufiri ditor i përdorimit, ai do të kërkojë një kod ose një autorizim për të vazhduar përdorimin e pajisjes ose për të zgjatur kohën e përdorimit.
 • Kufizoni përmbajtjen e caktuar.

Vendosni kufij dhe bllokoni përmbajtjen për të rritur

Ne kemi diskutuar tashmë në raste të tjera se si të vendoset kufijtë e përkohshëm të përdorimit të aplikacioneve iOS, kështu që sot do të fokusohemi në kufizimet dhe kufijtë e aksesit në varësi të llojit të përmbajtjes, d.m.th. bllokoni përmbajtjen e të rriturve ose të qartë në këtë iPhone ose iPad.

Gjëja e parë që do të bëjmë është të vendosim kufizime në instalimin e aplikacioneve, në këtë mënyrë, ne do t'i parandalojmë ata nga instalimi i aplikacioneve të caktuara që u lejojnë atyre të kenë akses në përmbajtje për të rritur ose eksplicite. Për këtë ne do të ndjekim rrugën e mëposhtme:

 1. settings
 2. Përdorni kohë
 3. kufizime
 4. Blerje ITunes dhe App Store
 5. Blerjet dhe shkarkimet e përsëritura në dyqane: Mos lejoni
 6. Kërkoni fjalëkalim: Kërkoni gjithmonë

Tani është koha për të vendosur kufizime në llojin e përmbajtjes së disponueshme në këtë iPhone ose iPad, dhe kjo gjithashtu është shumë e thjeshtë:

 1. settings
 2. Përdorni kohë
 3. kufizime
 4. Kufizimet e përmbajtjes

Këtu kemi opsione të ndryshme që do t'i shpjegojmë në mënyrë që të vendosni secilin prej cilësimeve të tij:

 • Përmbajtja e lejuar në dyqane:
  • Muzika, podcast dhe premiera: Ne mund të zgjedhim vetëm midis përmbajtjes së përshtatshme, ose edhe asaj eksplicite
  • Videoklipet: Aktivizoni ose çaktivizoni shfaqjen e videoklipit
  • Profilet muzikore: Vendosni një profil muzikor të përshtatshëm për moshën
  • Filmat: Ne mund të zgjedhim një kufi moshe për përzgjedhjen e filmave në dyqan
  • Programet televizive: Ne mund të zgjedhim një kufi moshe për përzgjedhjen e filmave në dyqan
  • Libra: Ne mund të zgjedhim midis librave të përshtatshëm, apo edhe me përmbajtje eksplicite
  • Aplikacionet: Ne mund të zgjedhim një kufi moshe për përzgjedhjen e filmave në dyqan
  • Klipet e aplikacioneve: Aktivizoni ose çaktivizoni klipet e aplikacioneve
 • Përmbajtja në ueb:
  • Qasje e pakufizuar: Ne japim liri të plotë të aksesit në ueb
  • Kufizoni aksesin në ueb-in për të rritur: Ne mund të bllokojmë faqet e internetit të identifikuara si përmbajtje për të rritur dhe madje të shtojmë disa për t'i lejuar gjithmonë ose për t'i bllokuar gjithmonë
 • Siri:
  • Përmbajtja e kërkimit në ueb: Lejo ose blloko
  • Gjuha e qartë: Lejo ose blloko

Dhe së fundi, një sërë funksionalitetesh brenda Qendrës së Lojërave që ne do t'i injorojmë sepse ato do të varen nga çdo lloj përdoruesi. Në këtë rast rekomandojmë maksimizimin e llojit të kufizimit si në përmbajtjen e lejuar në dyqane, ashtu edhe në përmbajtjen e ueb-it, në këtë mënyrë qasja do të kufizohet. Për më shumë siguri, ne rekomandojmë opsionin kufizoni aksesin në ueb-in e të rriturve, shtoni faqet e internetit më të njohura në bllok me dorë.

Dhe kjo është sa e lehtë është të kufizosh aksesin e të vegjëlve në shtëpi në përmbajtje që klasifikohet si "për të rritur" ose të qarta në disa faqe interneti.


Na ndiqni në Google News

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.