Si të dëgjoni radio me iPhone, iPad dhe HomePod

Me ardhjen e iOS 13, shumë gjëra kanë ndryshuar në sistemet operative iPhone dhe iPad dhe njëra prej tyre është diçka që do të jetë shumë e dobishme për ata prej nesh që kënaqen duke dëgjuar radio ndërsa bëjnë ndonjë detyrë tjetër. Tani është e mundur të dëgjoni drejtpërdrejt stacionin tuaj të preferuar, madje edhe lokal dhe pa nevojën e përdorimit të ndonjë aplikacioni të palës së tretë.

Brenda të njëjtit aplikacion Apple Music tashmë mund të kemi qasje në çdo radio lokale, por ky integrim është disi "jeshil" dhe nuk është plotësisht i lehtë për ta bërë këtë, kështu që Ne kemi bërë një video në të cilën shpjegojmë hilet e vogla për të qenë në gjendje të dëgjojmë radio përmes Apple Music në iPhone, iPad dhe madje HomePod.

Gjëja e parë për të kontrolluar përpara se të vazhdoni është që të keni iPhone ose iPad tuaj të azhurnuar në versionin më të fundit të disponueshëm. Nëse është kështu, atëherë mund të hapni aplikacionin tuaj Apple Music dhe të shkoni në skedën "Radio". Aty do të shihni radiot Apple Music që Apple ka krijuar (Beats 1 dhe të ngjashme) por nëse lëvizni poshtë Do të shihni seksionin "Transmetimi" ku do të shfaqen stacionet konvencionale. 40, FM maksimal, Zinxhiri 100… Janë disa nga stacionet që mund të shihni në këtë pjesë, por nuk janë të vetmet që funksionojnë. Megjithëse nuk shfaqen, ju mund të dëgjoni praktikisht çdo stacion që mund të imagjinoni.

Si mund të dëgjoj një stacion që nuk shfaqet në këtë seksion? Nëse përdorni motorin e kërkimit Apple Music, nuk do t'ju japë rezultate (kurioz sepse në Betat e mëparshme ato u shfaqën), por ekziston një zgjidhje më e thjeshtë dhe më e drejtpërdrejtë: pyesni Siri. Tregojini Siri stacionit që dëshironi të dëgjoni dhe ai do ta luajë menjëherë. Si mund te pyes Këshilla ime është të thuash "Unë dua të dëgjoj radio ..." dhe më pas stacionin, dhe nëse doni të jetë vendas, nga qyteti që dëshironi. Nëse nuk e thoni fjalën "radio" mund të jeni duke luajtur një podcast, ose një listë dëgjimi Apple Music. Me të njëjtat udhëzime mund të dëgjoni radio në HomePod tuaj, diçka që shumë prej jush e kanë pritur për një kohë të gjatë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Raul dijo

  Epo, unë nuk e marr pjesën e transmetimit ...
  ♂️

 2.   Eduardo dijo

  Po në lidhje me ata që nuk kanë muzikë Apple në vendin tonë ... Në rastin tim unë u detyrova të regjistrohem në Spotify për shkak të lartpërmendur .... Unë e dua Apple, por në disa raste, me politika të caktuara ... Pfff. qelbet.

 3.   OscarV dijo

  Ai më dërgoi njoftimin për të aktivizuar të dhënat celulare për Apple Music ._.

 4.   John dijo

  Nuk e kuptoj pse duhet t'i tregoj siri stacionet që dua të dëgjoj, nuk funksionon t'i kërkosh në shiritin e kërkimit të muzikës, shumë konfuze.
  Në rastin tim kam vërejtur si rezultat i kallajosjes me radiot në aplikacionin vendas për vetëm disa minuta, një rrjedhje të konsiderueshme të baterisë pas përdorimit, duke u këshilluar në cilësimet, aplikacioni ka konsumuar 77% në një çështje prej 4 orësh., duke pasur azhurnime të çaktivizuara në sfond.
  Unë do të vazhdoj, tani për tani, me aplikimet e tjera.